REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedź premiera nieco uspokoiła inwestorów

REKLAMA

Złoty delikatnie umocnił się w stosunku do poziomów notowanych na otwarciu. Zdaniem analityków, do umocnienia przyczyniła się wypowiedź premiera, który zapewnił, że rząd nie chce zmian w ustawie o NBP.
W czwartek około 14.15 za euro płacono 3,91 zł wobec 3,9175 zł rano i wobec 3,9040 zł na zamknięciu w środę. Dolara wyceniano na 3,3290 zł w stosunku do 3,33 zł na otwarciu i 3,31 zł na środowym zamknięciu. Na rynkach światowych euro wyceniano na 1,1748 dolara w porównaniu do 1,1780 dolara rano i 1,1785 dolara na zamknięciu w środę.

"Po wypowiedzi premiera Marcinkiewicza złoty nieco się umocnił. Wcześniejsze osłabienie było związane z obawami o wprowadzenie zmian w ustawie o NBP, wypowiedź premiera uspokoiła inwestorów" - powiedział Andrzej Bowtruczuk z BRE Banku.

"Do pierwszego czytania ustawy budżetowej, które zaplanowano na 7 grudnia, złoty powinien poruszać się w przedziale wahań 3,88 - 3,94 zł za euro" - dodał.

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że rząd nie chce zmian w ustawie o NBP tak, aby zmieniły się cele działania banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej.

Samoobrona w czwartek złoży w Sejmie projekt ustawy, w którym chce nałożyć na NBP obowiązek wspierania polityki gospodarczej polskiego rządu w zakresie wzrostu gospodarczego i likwidacji bezrobocia. Na rynku papierów dłużnych rentowność obligacji nie zmieniła się w istotny sposób w porównaniu do otwarcia, dilerzy zwracają jednak uwagę na fakt, że po zgodnej z oczekiwaniami decyzji o podwyższeniu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny umocniły się rynki bazowe, co prawdopodobnie będzie miało pozytywny wpływ na polskie papiery.

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podwyższyła w czwartek podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 2,25 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych przez EBC wynosi 1,25 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 3,25 proc. Czwartkowa decyzja banku centralnego eurolandu jest zgodna z prognozami analityków.

Około 14.35 dochodowość dwuletnich obligacji kształtowała się na poziomie 4,88 proc. wobec 4,85 proc. i 4,82 proc. na zamknięciu w środę. W przypadku pięcioletnich papierów było to 5,24 proc. w porównaniu do 5,28 proc. oraz 5,25 proc., natomiast dziesięcioletnich 5,30 proc. wobec 5,34 proc. i 5,33 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA