reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pisma urzędowe można wysyłać elektronicznie

Pisma urzędowe można wysyłać elektronicznie

Administracja publiczna ma już prawo doręczać pisma drogą elektroniczną. Zainteresowany musi jednak albo sam o to wystąpić, albo wyrazić na to zgodę. W takiej formie można też składać żądania, odwołania, zażalenia, wyjaśnienia.

Na elektroniczne doręczanie pism petentom urzędów administracji publicznej pozwala art. 391, kodeksu postępowania administracyjnego. Został on dodany przepisami art. 36 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 64, poz. 565), które weszły w życie 21 listopada. Brakuje jednak na razie zasad sporządzania takich pism i ich doręczania. Nie wiadomo np., jaką formę powinno mieć urzędowe poświadczenie odbioru przez adresata czy sposób udostępniania kopii. Te szczegóły zostaną określone w rozporządzeniu wykonawczym.

Zasadą jest, że odbierając pismo, należy to potwierdzić podpisem ze wskazaniem daty doręczenia. W przypadku otrzymania pisma drogą elektroniczną doręczenie uznaje się za skuteczne, jeżeli w terminie 7 dni od dnia wysłania pisma urząd otrzyma potwierdzenie. W razie nieotrzymania takiego potwierdzenia pismo jest wysyłane w sposób znany i obowiązujący przed wprowadzeniem nowych możliwości. Przypomnijmy, że w tradycyjnym trybie pisma doręcza się za pokwitowaniem przez pocztę, pracowników urzędu lub przez inne upoważnione do tego osoby lub organy.

Ponieważ załatwianie różnego rodzaju spraw wymaga dotrzymania określonych terminów, nowe regulacje odnoszą się i do tego. Zgodnie z nimi, za datę wszczęcia postępowania na żądanie strony wniesione drogą elektroniczną, przyjęto dzień wprowadzenia żądania do systemu teleinformatycznego organu administracji publicznej. Podania (w tym dotyczące żądań, odwołań czy zażaleń) również można wnosić za pomocą poczty elektronicznej czy formularza umieszczonego na stronie internetowej danego organu administracji. Taki dokument powinien: być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu oraz zawierać dane w ustalonym formacie. Nowe regulacje wprowadziły także zasadę, że termin związany z daną sprawą uważa się za zachowany, jeśli przed jego upływem pismo wysłano za poświadczeniem przedłożenia do organu administracji publicznej.


Iwona Jackowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama