| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > O zmianach niech decydują ustawy

O zmianach niech decydują ustawy

PiS chce zmiany konstytucji. Nie zamierza jednak zapewnić w niej stabilności w zakresie zmian podatkowych, bo obciążenia podatkowe muszą określać ustawy, a nie konstytucja.

Eksperci twierdzą, że zmiany w konstytucji można wykorzystać do wzmocnienia ochrony podatników. Nie są to jednak zmiany konieczne.

Nowa konstytucja według koncepcji Prawa i Sprawiedliwości ma być potwierdzeniem realizacji budowy programu IV Rzeczypospolitej. Zdaniem Artura Zawiszy, posła PiS, obecna konstytucja jest zła. Po pierwsze, symbolizuje gnijące państwo. Po drugie, w odniesieniu do fundamentów państwa nie jest tekstem satysfakcjonującym. To jest tekst, który wyrósł raczej z warunków PRL, a nie niepodległej Rzeczypospolitej. Po trzecie, konkretne przepisy pozostawiają wiele do życzenia – uważa poseł Zawisza.

Czy przy okazji zmiany ustawy zasadniczej nie należałoby zapewnić ochrony podatnikom w zakresie zmian w podatkach, np. określając odpowiednio długą vacatio legis dla nowych rozwiązań? Według posła Artura Zawiszy, wszystkie obciążenia podatkowe muszą być regulowane przez odpowiednią ustawę, a nie np. rozporządzenie czy ministerialną decyzję. – Jeśli czegoś nie wpisuje się do konstytucji, to nie oznacza to, że tego nie ma. Konstytucja reguluje rzeczy podstawowe. Pytanie, czy te podstawy obejmują zmiany w ustawach podatkowych, czy też reguluje je ustawodawstwo podatkowe.

Konstytucja nie poprawi podatków

O to samo zapytaliśmy niezależnych ekspertów. Zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że można taką ochronę w konstytucji podatnikom zapewnić. Inni, że prawo podatkowe nie powinno być traktowane jak specjalna dziedzina prawa. Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case, adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego, nie popiera zmian w ustawie zasadniczej. – Jeżeli jednak zmiany w konstytucji miałyby być dokonywane, to wykorzystanie tej okazji do wzmocnienia ochrony podatników byłoby dobrym pomysłem.

Wtedy konstytucja powinna sformułować zasadę ustaloną już w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, że zmiany przepisów pogarszające sytuację podatników muszą mieć co najmniej miesięczną vacatio legis i że nie mogą być wprowadzane w trakcie roku kalendarzowego. Jednak obecnie trudno byłoby zmienić utrwaloną linię orzecznictwa TK w tym zakresie, a więc w praktyce taka zmiana byłaby bardziej formalna niż faktyczna – wyjaśniał dr Fiszer.

O tym, że daleko idących oczekiwań w stosunku do tworzenia prawa podatkowego niestety nie da się uregulować w konstytucji, przekonywał także Dariusz Bednarski, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o. Nie uda się poprawić jakości regulacji podatkowych w konstytucji, chyba że przez wyraźne zapisanie nie zawsze honorowanej w praktyce zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK