REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tempo wzrostu PKB w IV kwartale będzie szybsze

REKLAMA

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ocenia, że tempo wzrostu PKB w IV kwartale będzie szybsze i wyniesie 4,7 proc. Instytut spodziewa się również istotnego spadku bezrobocia w ciągu najbliższych dwóch lat.
Eksperci Instytutu szacują, że tempo wzrostu PKB w roku 2005 wyniesie 3,3 proc., a w IV kwartale wzrost gospodarczy przyspieszy i wyniesie 4,7 proc. Ich zdaniem, wyższe tempo wzrostu PKB jest w dużej mierze wynikiem efektów statystycznych - w pierwszych kwartałach punktem odniesienia była pierwsza połowa roku 2004, kiedy tempo wzrostu PKB było bardzo wysokie ze względu na przygotowania do akcesji. Prognozowany jest również szybki wzrost PKB w latach przyszłych.

"W kolejnych latach IBnGR spodziewa się przyspieszenia tempa wzrostu PKB, które wyniesie 4,5 proc. w roku 2006 i 5,0 proc. w roku 2007. W roku 2006, ze względu na efekty statystyczne, najszybszego tempa wzrostu PKB należy spodziewać się w pierwszym kwartale (4,9 proc.), a najniższego w czwartym kwartale (4,1 proc.)" - napisali eksperci Instytutu w materiałach przygotowanych na konferencję prasową.

Zakładają oni także, że w roku 2005 oraz w następnych latach, tempo wzrostu popytu krajowego będzie nadal niższe od tempa wzrostu PKB, co oznacza, że dodatni wkład we wzrost gospodarczy będzie miał handel zagraniczny.

"W roku 2005 wzrost popytu krajowego wyniesie 1,8 proc. W latach 2006-2007 wzrost ten będzie wyraźnie wyższy i wynosić będzie odpowiednio: 4,0 oraz 4,6 proc." - napisali eksperci.

Ich zdaniem, niskie tempo wzrostu popytu krajowego w roku 2005 spowodowane będzie niskim tempem wzrostu nakładów inwestycyjnych i niskim tempem wzrostu spożycia. Instytut uważa, że w roku 2005 inwestycje wzrosną o 5 proc., co uważają za wynik znacznie poniżej oczekiwań i potrzeb. Prognozuje jednak, że w kolejnych latach tempo wzrostu inwestycji będzie nieco wyższe, jednak raczej nie osiągnie poziomu 10-15 proc., który - zdaniem Instytutu - należy uznać za minimum potrzeb polskiej gospodarki.

"W roku 2006 należy spodziewać się wzrostu inwestycji o nieco ponad 8 proc., a w 2007 roku o 9,5 proc." - uważają eksperci Instytutu.

Instytut spodziewa się również poprawy sytuacji na rynku pracy. Według prognozy IBnGR, pod koniec 2005 roku stopa bezrobocia wyniesie 17,8 proc., a w dwóch kolejnych latach spadek bezrobocia wynoszący 1 punkt procentowy rocznie. W efekcie stopa rejestrowanego bezrobocia wyniesie na koniec 2007 roku 15,8 proc.

Zdaniem Instytutu, w 2005 roku wzrośnie realne wynagrodzenie brutto. Wzrost ten będzie wynosił 1,8 proc., a w kolejnych latach będzie jeszcze większy i wyniesie w roku 2006 2,9 proc., a w 2007 r. - ok. 3,5 proc. Będzie to wynikiem wzrostu wydajności pracy oraz utrzymującej się niskiej inflacji.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA