REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeci raz po własność

REKLAMA

Od dzisiaj użytkownicy wieczyści nieruchomości państwowych i gminnych mogą żądać przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności na nowych zasadach.
Przekształcenia potrwają aż do końca 2012 r. Skorzystają na tym przede wszystkim wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Możliwość zostania właścicielami stworzono użytkownikom wieczystym już trzeci raz. Z wnioskiem o przekształcenie będą mogły wystąpić osoby fizyczne, które są użytkownikami nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, garażami albo przeznaczonych pod garaże albo nieruchomości rolnych, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Zainteresowanie przekształceniami od początku było spore, przede wszystkim ze względów finansowych. Użytkownik płaci podatek od nieruchomości i opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Natomiast właściciel tylko podatek od nieruchomości.

W dodatku użytkownik wieczysty ma znacznie słabsze prawo do nieruchomości niż właściciel, który włada nią bez żadnych ograniczeń czasowych i nikt nie może mu jej odebrać bez odszkodowania obliczonego na podstawie cen rynkowych.

REKLAMA

Dlatego ostatnio grupa kandydatów na przyszłych właścicieli powiększyła się o użytkowników z obszarów zachodniej i północnej Polski. Uważają, że prawo użytkowania wieczystego nie chroni ich w sposób wystarczający przed roszczeniami byłych niemieckich właścicieli.

REKLAMA

Z zaproponowanych po raz pierwszy w 1997 r. możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność chciało skorzystać ok. 424,4 tys. osób, ale właścicielami zostało tylko 315,8 tys. Natomiast druga ustawa uchwalona w 2001 r., a znowelizowana dwa lata później, okazała się bublem legislacyjnym. Dlatego zainteresowanie przekształceniami na jej podstawie było znacznie mniejsze, domagało się ich tylko ok. 88,4 tys. użytkowników, a decyzję pozytywną dostało tylko ok. 13 tys.

Trzecia kolejna ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości została uchwalona 29 lipca 2005 r. Już teraz wiadomo, że jest bardziej korzystna dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkańców od swoich poprzedniczek. W dodatku będą mogli z niej skorzystać również użytkownicy, którzy wcześniej dostali decyzje odmowne, albo ich wnioski nie zostały do tej pory rozpatrzone. Takich spraw jest sporo, bo urzędnicy na podstawie przepisów poprzedniej ustawy często nie wiedzieli, jakie opłaty powinni pobierać i według jakich zasad wydawać decyzje.

– Jest również bardziej korzystna dla właścicieli nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste – powiedział Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich – ponieważ kończy z dawaniem prezentów użytkownikom wieczystym. Ogranicza liczbę tych, którzy nie muszą płacić za przekształcenie.

 Malgorzata Piasecka-SobkiewczKliknij aby zobaczyć ilustrację.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA