REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 30 mln Polaków uprawnionych do głosowania

REKLAMA

Ponad 30 mln Polaków jest uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich.
Mogą w nich wziąć udział osoby, które najpóźniej w dniu głosowania - czyli 9 października - ukończyły 18 lat. Lokale wyborcze będą czynne od  godz. 6 rano do godz. 20 wieczorem.

Ustawa o wyborze prezydenta przewiduje, że w wyborach prezydenckich nie mogą głosować osoby pozbawione praw publicznych, pozbawione praw wyborczych przez Trybunał Stanu oraz osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Nazwisko każdego wyborcy znajduje się w rejestrze oraz w spisie wyborców.

Najpóźniej dwa tygodnie przed wyborami - w tym roku do 25 września - gminy sporządzały, na podstawie rejestrów, spisy wyborców, w których znajdują się nazwiska wszystkich uprawnionych do głosowania. W przeddzień głosowania spisy przekazywane są obwodowym komisjom wyborczym. W czasie ewentualnej II tury wyborów korzysta się z tych samych spisów wyborców. Są one aktualizowane; dochodzą osoby, które w międzyczasie ukończyły 18 lat, wykreślane są osoby które zmarły.

Idąc do lokalu wyborczego trzeba pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Aby otrzymać kartę do głosowania, trzeba bowiem przedstawić komisji wyborczej dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Komisja sprawdza nazwisko w spisie wyborców i na tej podstawie wydaje karty do głosowania.

Osoba, której nazwisko zostało pominięte w spisie wyborców, zostanie dopisana do tego spisu i będzie mogła głosować, jeśli udokumentuje, że stale zamieszkuje na terenie danego obwodu głosowania, a urząd gminy potwierdził, że nie otrzymał zawiadomienia o utracie przez nią prawa wybierania.

Dlatego dobrze jest mieć przy sobie w lokalu wyborczym dowód osobisty, bo zawarta w nim adnotacja o zameldowaniu może pomóc, gdyby czyjeś nazwisko zostało pominięte w spisie wyborców.

Każdy obywatel, który ukończy 18 lat w dniu wyborów - czyli 9 października - będzie z urzędu umieszczony w spisie wyborców w miejscu zamieszkania.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA