REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program PiS dla górnictwa

REKLAMA

Żadnej prywatyzacji. Węgiel jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa, więc górnictwo musi mieć solidne wsparcie z budżetu państwa - głosi program gospodarczy PiS.
W ssiedmiostronicowym opracowaniu "Górnictwo i branże pokrewne" PiS krytykuje odchodzący rząd za to, że nie przygotował górnictwa na nadejście gorszej koniunktury. Jeśli dobry czas na węgiel się skończy, w krótkim czasie trzeba będzie zamknąć dziewięć kopalń - wylicza autor lub autorzy programu (nikt nie jest podpisany pod dokumentem).
PiS nie zgadza się też z oceną odchodzącego rządu, że do 2010 r. będzie spadało zapotrzebowanie na węgiel. Partia wychodzi z założenia, że węgiel jako najtańsze źródło energii pozostanie jej głównym źródłem w bilansie paliwowo-energetycznym w Polsce. Dlatego branża powinna liczyć na wsparcie budżetu państwa.
Do tej pory górnictwo dostało już od władz w różnych formach kilkadziesiąt miliardów złotych.
Odchodzący rząd rozpoczął już prywatyzację sektora - złożył zaproszenie do składania ofert na prywatyzację Katowickiego Holdingu Węglowego skupiającego jedną piątą wydobycia węgla kamiennego w Polsce. Według PiS skarb państwa powinien zachować kontrolę właścicielską nad sektorem wydobywczym. "Specyfika produktu powoduje, iż brak jest argumentów dla przeprowadzenia procesu prywatyzacyjnego, gdyż nie da się osiągnąć celów tego procesu, jak dostęp do nowych rynków czy dostęp do nowych technologii" - głosi opracowanie. Podkreśla też, że "branża nie jest przygotowana do prywatyzacji pod względem finansowym".
W ostatnim czasie firma kontrolująca większość kopalni - Kompania Węglowa - wydała wojnę pośrednikom i odzyskała kontrolę nad handlem węglem. Dzięki temu udało jej się w ostatnim roku wyjść na plus. W tym roku chce osiągnąć 300 mln zł zysku netto.
Tu także PiS chce rewolucji. "Ze względu na fatalny poziom polityki handlowej Kompanii Węglowej" proponuje, by handlem węglem w kraju znów zajęła się spółka Węglozbyt, a za granicą - Węglokoksu. W obu spółkach całość udziałów ma skarb państwa. PiS postuluje też rezygnację z planów włączenia Węglokoksu w struktury Kompanii Węglowej.
Osoby z branży węglowej z mieszanymi uczuciami przyjmują propozycje PiS. W Kompanii Węglowej nikt nie chciał ich oficjalnie komentować, bo po wyborach to PiS będzie decydować o obsadzie kierownictwa tej firmy.
Nieoficjalnie w Kompanii podkreślają, że takie zmiany pogorszą sytuację finansową kopalń. - Jeśli będziemy musieli sprzedawać węgiel za pośrednictwem Węglokoksu i Węglozbytu, to one zarobią na marży, a nie my. Nie będziemy mieli pieniędzy na inwestycje w kopalniach - narzeka pracownik wysokiego szczebla Kompanii.
Związkowcom podoba się zapowiedź braku prywatyzacji, ale co do reszty nie są już zgodni. Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce: - Bardzo łatwo jest zepsuć to wszystko, co się udało osiągnąć w poprzednich latach. Mam nadzieję, że nie po to męczyliśmy się tak bardzo nad poprawieniem finansowej kondycji branży, żeby to roztrwonić nieprzemyślanymi decyzjami.
Dominik Kolorz, szef górniczej "S", mówi wprost, że oddanie handlu w ręce Węglozbytu to zły pomysł. Nie zgadza się też z krytyką Kompanii Węglowej. - Nie wiem, czy tworzenie nowego programu jest w ogóle potrzebne. Będziemy patrzeć nowej władzy na ręce.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA