reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W piątek o północy koniec kampanii wyborczej

W piątek o północy koniec kampanii wyborczej

W piątek, 23 września o północy kończy się kampania przed wyborami parlamentarnymi. Do niedzieli do godz. 20, gdy zamknięte zostaną lokale wyborcze, obowiązuje cisza wyborcza.

Od godz. 24 w piątek do zakończenia głosowania w niedzielę zakazane jest podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów.Ponadto w tym czasie zakazane są wszelkie formy agitacji wyborczej. Nie można zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek.Zabroniona jest agitacja w lokalach wyborczych oraz na terenie budynków, w których te lokale się znajdują. W piątek zakończy się także nadawanie w radiu i telewizji płatnych i bezpłatnych audycji komitetów wyborczych.Zgodnie z ordynacją wyborczą ten, kto w czasie ciszy wyborczej poda wyniki przedwyborczych sondaży, podlega karze grzywny od 500 tys. do 1 mln zł. Grzywna grozi także za prowadzenie agitacji w czasie ciszy wyborczej.W tym roku sytuację komplikuje fakt, że w czasie ciszy przed wyborami parlamentarnymi trwać wciąż będzie kampania przed wyborami prezydenckimi.Wśród kandydatów na prezydenta są reprezentanci ugrupowań, które starają się o miejsce w parlamencie, niektórzy z nich ubiegają się także o mandaty poselskie.Prowadzenie agitacji na rzecz kandydatów na prezydenta w czasie, gdy trwa cisza wyborcza w wyborach parlamentarnych, jest dozwolone. Obecne przepisy prawa wyborczego nie regulują bowiem sytuacji, w której nakładają się na siebie dwie kampanie wyborcze.Jednak Państwowa Komisja Wyborcza - w imię zachowania jasnych reguł gry wyborczej i dobrze pojętej kultury politycznej - zaapelowała do komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, aby powstrzymały się od prowadzenia kampanii w okresie ciszy związanej z wyborami parlamentarnymi.Zgodnie z tegorocznym kalendarzem wyborczym w sobotę, gdy trwać będzie cisza przed wyborami parlamentarnymi, rozpoczyna się czas nadawania w mediach publicznych - telewizji i radiu - płatnych i bezpłatnych audycji komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Jednak pierwsze takie audycje bezpłatne pojawią się w TVP i Polskim Radiu dopiero w poniedziałek 26 września.Płatne spoty, które mają być emitowane w weekend, wykupił   komitet wyborczy Henryki Bochniarz, kandydatki na prezydenta Partii Demokratycznej-demokraci.pl.Rozważał to także komitet wyborczy Macieja Giertycha. Ostatecznie jednak - jak powiedział w czwartek lider Ligi Roman Giertych - sztab jego ojca, do zakończenia ciszy w wyborach parlamentarnych, powstrzyma się od prowadzenia kampanii.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama