| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Może być druga nitka Jamału

Może być druga nitka Jamału

Na przełomie września i października tego roku powinny rozpocząć się prace nad studium opłacalności dla gazociągów Amber i Jamał II - powiedział wiceminister gospodarki Piotr Rutkowski.

W poniedziałek odbyło się w Warszawie spotkanie poświęcone studium opłacalności Jamał II i Amberu. Oprócz przedstawicieli polskiego resortu gospodarki, brali w nim udział także przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za energetykę w Estonii, na Litwie i Łotwie, przedstawiciele ambasady niemieckiej i rosyjskiej oraz Komisji Europejskiej. Według Rutkowskiego, studium będzie gotowe do końca 2008 roku. Wykonawcę wybierze Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Studium będzie kosztowało 2 mln euro, z czego 1 mln euro będzie pochodził z grantu Komisji Europejskiej, a ok. 1 mln euro przeznaczy na ten cel PGNiG.

Jamał II to druga nitka gazociągu łączącego rosyjski Jamał z Europą. Miałby on przebiegać z Rosji do Niemiec przez Białoruś i Polskę. Jego modyfikacja, która gazociąg prowadzi przez Łotwę, Litwę, obwód kaliningradzki i Polskę, jest określana jako Amber. Studium ma określić, który przebieg gazociągu jest bardziej opłacalny.

W piątek prezes Gazpromu Aleksiej Miller podpisał rozporządzenie w sprawie przejścia projektu Gazociągu Północnego do inwestycyjnego stadium realizacji. Wiceprezes Gazpromu Andriej Krugłow nie wyklucza, że rosyjski koncern zdecyduje się również na budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK