REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Francja broni swoich firm

REKLAMA

Unia Europejska może pozwać do sądu rząd Francji, w celu zablokowania sformułowanego nad Sekwaną kontrowersyjnego planu, w myśl którego zagraniczne firmy otrzymają zakaz przejmowania francuskich spółek w wybranych sektorach gospodarki.

– Do tego nie można dopuścić, gdyż oznaczałoby to koniec wolnego rynku we Wspólnocie – oświadczył Charlie McCreevy, unijny komisarz ds. wewnętrznego rynku. Zapowiedź ta może jedynie pogłębić spór między Komisją Europejską i Francją w coraz bardziej drażliwej kwestii konkurencyjności. Reguły obowiązujące w Unii zezwalają na sprzeciw kraju członkowskiego tylko w przypadku przejęć dotyczących sfer obronności i bezpieczeństwa. Natomiast na francuskiej liście figurują nawet firmy biotechnologiczne i kasyna, w sumie 10 sektorów gospodarki.

REKLAMA

Obronę francuskich firm przed zagranicznymi koncernami forsują prezydent Jacques Chirac i premier Dominique de Villepin. Sam pomysł wzniesienia linii Maginota w sferze konkurencyjności nabrał rumieńców, gdy w lipcu tego roku rozeszły się spekulacje na temat planów przejęcia Danone, największego na świecie producenta jogurtów, przez amerykański koncern PepsiCo.

REKLAMA

– Priorytetem Francji jest ochrona konkurencyjności francuskiego przemysłu i pozycji jej firm – zadeklarował 21 lipca prezydent Chirac. W zeszłym roku Francja wprost ostrzegła szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis, aby nie zgłaszał wniosku o przejęcie Aventisu, francuskiego producenta leków. Poparła natomiast akwizycję ze strony rodzimego koncernu Sanofi-Synthelabo.

Tymczasem francuskie firmy są najbardziej aktywne w Europie, jeśli chodzi o fuzje i akwizycje w innych krajach. Według specjalistycznej firmy Dealogic. tylko w okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2005 r. wydały na ten cel prawie 60 mld dol.

REKLAMA

I tak znany producent alkoholi Pernod Ricard wykupił brytyjskiego rywala Allied Domecq, koncern użyteczności publicznej Suez przejął Elactrabel z Belgii, a France Telecom, który jest strategicznym inwestorem TP S.A., zaskoczył obserwatorów, przejmując hiszpańskiego operatora telefonii komórkowej Amena. Neelie Kroes, unijny komisarz ds. konkurencji, także ostro skrytykowała protekcjonistyczną politykę obrony „przemysłowych i finansowych klejnotów koronnych” Francji.

Grozi to rozkręceniem spirali protekcjonizmu na modłę lat 30. ubiegłego stulecia. Komisarz McCreevy uważa, że instrumenty w dyspozycji Komisji Europejskiej są zbyt słabe, co znajduje również potwierdzenie w przypadku stronniczego zachowania Banku Italii wobec oferty przejmowania włoskich banków przez zagranicznych partnerów, np. Antonveneta przez holenderski ABN Amro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obaj regulatorzy dążą do umocnienia swoich uprawnień, ale wszelkie zmiany wymagają aprobaty rządów państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego. Na razie pozostaje jedynie możliwość pozwania rządów do Europejskiego Sądu w Luksemburgu, gdzie procedura zwykle zajmuje kilka lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA