REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Francja broni swoich firm

REKLAMA

Unia Europejska może pozwać do sądu rząd Francji, w celu zablokowania sformułowanego nad Sekwaną kontrowersyjnego planu, w myśl którego zagraniczne firmy otrzymają zakaz przejmowania francuskich spółek w wybranych sektorach gospodarki.

– Do tego nie można dopuścić, gdyż oznaczałoby to koniec wolnego rynku we Wspólnocie – oświadczył Charlie McCreevy, unijny komisarz ds. wewnętrznego rynku. Zapowiedź ta może jedynie pogłębić spór między Komisją Europejską i Francją w coraz bardziej drażliwej kwestii konkurencyjności. Reguły obowiązujące w Unii zezwalają na sprzeciw kraju członkowskiego tylko w przypadku przejęć dotyczących sfer obronności i bezpieczeństwa. Natomiast na francuskiej liście figurują nawet firmy biotechnologiczne i kasyna, w sumie 10 sektorów gospodarki.

REKLAMA

Obronę francuskich firm przed zagranicznymi koncernami forsują prezydent Jacques Chirac i premier Dominique de Villepin. Sam pomysł wzniesienia linii Maginota w sferze konkurencyjności nabrał rumieńców, gdy w lipcu tego roku rozeszły się spekulacje na temat planów przejęcia Danone, największego na świecie producenta jogurtów, przez amerykański koncern PepsiCo.

REKLAMA

– Priorytetem Francji jest ochrona konkurencyjności francuskiego przemysłu i pozycji jej firm – zadeklarował 21 lipca prezydent Chirac. W zeszłym roku Francja wprost ostrzegła szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis, aby nie zgłaszał wniosku o przejęcie Aventisu, francuskiego producenta leków. Poparła natomiast akwizycję ze strony rodzimego koncernu Sanofi-Synthelabo.

Tymczasem francuskie firmy są najbardziej aktywne w Europie, jeśli chodzi o fuzje i akwizycje w innych krajach. Według specjalistycznej firmy Dealogic. tylko w okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2005 r. wydały na ten cel prawie 60 mld dol.

REKLAMA

I tak znany producent alkoholi Pernod Ricard wykupił brytyjskiego rywala Allied Domecq, koncern użyteczności publicznej Suez przejął Elactrabel z Belgii, a France Telecom, który jest strategicznym inwestorem TP S.A., zaskoczył obserwatorów, przejmując hiszpańskiego operatora telefonii komórkowej Amena. Neelie Kroes, unijny komisarz ds. konkurencji, także ostro skrytykowała protekcjonistyczną politykę obrony „przemysłowych i finansowych klejnotów koronnych” Francji.

Grozi to rozkręceniem spirali protekcjonizmu na modłę lat 30. ubiegłego stulecia. Komisarz McCreevy uważa, że instrumenty w dyspozycji Komisji Europejskiej są zbyt słabe, co znajduje również potwierdzenie w przypadku stronniczego zachowania Banku Italii wobec oferty przejmowania włoskich banków przez zagranicznych partnerów, np. Antonveneta przez holenderski ABN Amro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obaj regulatorzy dążą do umocnienia swoich uprawnień, ale wszelkie zmiany wymagają aprobaty rządów państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego. Na razie pozostaje jedynie możliwość pozwania rządów do Europejskiego Sądu w Luksemburgu, gdzie procedura zwykle zajmuje kilka lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA