REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OFE mogą więcej zarobić

REKLAMA

Fundusze emerytalne będą mogły inwestować w instrumenty pochodne. Inwestycje tego typu, mimo iż postrzegane jako bardziej ryzykowne, mają poprawić bezpieczeństwo pieniędzy przyszłych emerytów.
Od 1 stycznia przyszłego roku fundusze emerytalne będą mogły zabezpieczać swoje ryzyko inwestycyjne przez zawarcie transakcji terminowych, kontraktów opcyjnych i transakcji swap. Taką możliwość stwarza wydane 13 września rozporządzenie Rady Ministrów, określające inne kategorie lokat niż wymienione w ustawie o funduszach emerytalnych, w których mogą być lokowane aktywa funduszu emerytalnego. Żeby zaczęło ono obowiązywać konieczne jest jeszcze ogłoszenie nowelizacji rozporządzenia w sprawie maksymalnej wysokości aktywów OFE, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat, nad którym trwają prace w Ministerstwie Polityki Społecznej.
– To logiczne poszerzenie możliwości inwestycyjnych o instrumenty, które są dostępne nawet dla inwestorów indywidualnych – mówi Adam Kałdus, dyrektor departamentu nadzoru nad funduszami emerytalnymi w UKNUIFE. Zapowiada też, że nadzór wspólnie z Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, uzgodnią w jakich sytuacjach i na jaką skalę można tych instrumentów używać, żeby uszczegółowić zapisy rozporządzenia.
Do tej pory fundusze emerytalne mogły operować tylko na rynku instrumentów bazowych czyli głównie na rynku akcji notowanych na GPW, w które mogą inwestować do 40 proc. swoich aktywów oraz na rynku papierów dłużnych. Rynek instrumentów pochodnych był dostępny tylko dla funduszy inwestycyjnych czy banków, co w ocenie specjalistów czyniło go mniej efektywnym, ze względu na ograniczoną liczbę graczy i aktywów pozostających w ich dyspozycji. Z punktu widzenia nadzoru i funduszy emerytalnych zmiany są korzystne bo mają na celu poprawienie bezpieczeństwa inwestycji.
– Dostaliśmy możliwość zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym, łatwiej i taniej będziemy mogli też zmieniać pozycję np. na rynku akcji, zabezpieczając się przed ryzykiem spadku lub wzrostu ich wartości – mówi Grzegorz Chłopek, członek zarządu i dyrektor departamentu inwestycji ING Nationale Nederlanden Polska OFE.
Dla funduszy emerytalnych, podobnie zresztą jak innych inwestorów oznacza to obniżenie marż, jakimi obłożone są instrumenty finansowe oferowane obecnie przez banki, które wykorzystywały do tej pory fakt, że rynek derywatów nie był dostępny dla OFE. W opinii przedstawicieli funduszy powinno to skutkować wyższymi stopami zwrotu, a w horyzoncie inwestycyjnym sięgającym około 30-40 lat średnioroczne zwiększenie stopy zwrotu nawet o kilkanaście punktów bazowych oznacza emerytury wyższe o kilka punktów procentowych dla członków funduszy emerytalnych.
Marcin Jaworski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA