REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OFE mogą więcej zarobić

REKLAMA

Fundusze emerytalne będą mogły inwestować w instrumenty pochodne. Inwestycje tego typu, mimo iż postrzegane jako bardziej ryzykowne, mają poprawić bezpieczeństwo pieniędzy przyszłych emerytów.
Od 1 stycznia przyszłego roku fundusze emerytalne będą mogły zabezpieczać swoje ryzyko inwestycyjne przez zawarcie transakcji terminowych, kontraktów opcyjnych i transakcji swap. Taką możliwość stwarza wydane 13 września rozporządzenie Rady Ministrów, określające inne kategorie lokat niż wymienione w ustawie o funduszach emerytalnych, w których mogą być lokowane aktywa funduszu emerytalnego. Żeby zaczęło ono obowiązywać konieczne jest jeszcze ogłoszenie nowelizacji rozporządzenia w sprawie maksymalnej wysokości aktywów OFE, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat, nad którym trwają prace w Ministerstwie Polityki Społecznej.
– To logiczne poszerzenie możliwości inwestycyjnych o instrumenty, które są dostępne nawet dla inwestorów indywidualnych – mówi Adam Kałdus, dyrektor departamentu nadzoru nad funduszami emerytalnymi w UKNUIFE. Zapowiada też, że nadzór wspólnie z Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, uzgodnią w jakich sytuacjach i na jaką skalę można tych instrumentów używać, żeby uszczegółowić zapisy rozporządzenia.
Do tej pory fundusze emerytalne mogły operować tylko na rynku instrumentów bazowych czyli głównie na rynku akcji notowanych na GPW, w które mogą inwestować do 40 proc. swoich aktywów oraz na rynku papierów dłużnych. Rynek instrumentów pochodnych był dostępny tylko dla funduszy inwestycyjnych czy banków, co w ocenie specjalistów czyniło go mniej efektywnym, ze względu na ograniczoną liczbę graczy i aktywów pozostających w ich dyspozycji. Z punktu widzenia nadzoru i funduszy emerytalnych zmiany są korzystne bo mają na celu poprawienie bezpieczeństwa inwestycji.
– Dostaliśmy możliwość zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym, łatwiej i taniej będziemy mogli też zmieniać pozycję np. na rynku akcji, zabezpieczając się przed ryzykiem spadku lub wzrostu ich wartości – mówi Grzegorz Chłopek, członek zarządu i dyrektor departamentu inwestycji ING Nationale Nederlanden Polska OFE.
Dla funduszy emerytalnych, podobnie zresztą jak innych inwestorów oznacza to obniżenie marż, jakimi obłożone są instrumenty finansowe oferowane obecnie przez banki, które wykorzystywały do tej pory fakt, że rynek derywatów nie był dostępny dla OFE. W opinii przedstawicieli funduszy powinno to skutkować wyższymi stopami zwrotu, a w horyzoncie inwestycyjnym sięgającym około 30-40 lat średnioroczne zwiększenie stopy zwrotu nawet o kilkanaście punktów bazowych oznacza emerytury wyższe o kilka punktów procentowych dla członków funduszy emerytalnych.
Marcin Jaworski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  REKLAMA

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  REKLAMA