| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > OFE mogą więcej zarobić

OFE mogą więcej zarobić

Fundusze emerytalne będą mogły inwestować w instrumenty pochodne. Inwestycje tego typu, mimo iż postrzegane jako bardziej ryzykowne, mają poprawić bezpieczeństwo pieniędzy przyszłych emerytów.

Od 1 stycznia przyszłego roku fundusze emerytalne będą mogły zabezpieczać swoje ryzyko inwestycyjne przez zawarcie transakcji terminowych, kontraktów opcyjnych i transakcji swap. Taką możliwość stwarza wydane 13 września rozporządzenie Rady Ministrów, określające inne kategorie lokat niż wymienione w ustawie o funduszach emerytalnych, w których mogą być lokowane aktywa funduszu emerytalnego. Żeby zaczęło ono obowiązywać konieczne jest jeszcze ogłoszenie nowelizacji rozporządzenia w sprawie maksymalnej wysokości aktywów OFE, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat, nad którym trwają prace w Ministerstwie Polityki Społecznej.
– To logiczne poszerzenie możliwości inwestycyjnych o instrumenty, które są dostępne nawet dla inwestorów indywidualnych – mówi Adam Kałdus, dyrektor departamentu nadzoru nad funduszami emerytalnymi w UKNUIFE. Zapowiada też, że nadzór wspólnie z Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, uzgodnią w jakich sytuacjach i na jaką skalę można tych instrumentów używać, żeby uszczegółowić zapisy rozporządzenia.
Do tej pory fundusze emerytalne mogły operować tylko na rynku instrumentów bazowych czyli głównie na rynku akcji notowanych na GPW, w które mogą inwestować do 40 proc. swoich aktywów oraz na rynku papierów dłużnych. Rynek instrumentów pochodnych był dostępny tylko dla funduszy inwestycyjnych czy banków, co w ocenie specjalistów czyniło go mniej efektywnym, ze względu na ograniczoną liczbę graczy i aktywów pozostających w ich dyspozycji. Z punktu widzenia nadzoru i funduszy emerytalnych zmiany są korzystne bo mają na celu poprawienie bezpieczeństwa inwestycji.
– Dostaliśmy możliwość zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym, łatwiej i taniej będziemy mogli też zmieniać pozycję np. na rynku akcji, zabezpieczając się przed ryzykiem spadku lub wzrostu ich wartości – mówi Grzegorz Chłopek, członek zarządu i dyrektor departamentu inwestycji ING Nationale Nederlanden Polska OFE.
Dla funduszy emerytalnych, podobnie zresztą jak innych inwestorów oznacza to obniżenie marż, jakimi obłożone są instrumenty finansowe oferowane obecnie przez banki, które wykorzystywały do tej pory fakt, że rynek derywatów nie był dostępny dla OFE. W opinii przedstawicieli funduszy powinno to skutkować wyższymi stopami zwrotu, a w horyzoncie inwestycyjnym sięgającym około 30-40 lat średnioroczne zwiększenie stopy zwrotu nawet o kilkanaście punktów bazowych oznacza emerytury wyższe o kilka punktów procentowych dla członków funduszy emerytalnych.
Marcin Jaworski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK