REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WPI bez wyraźnego trendu

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI) od trzech miesięcy nie wykazuje zdecydowanych tendencji ani do wzrostu, ani do spadku - podaje badający koniunkturę BIEC.
"Stagnacja wskaźnika może świadczyć o wyczerpywaniu się sił działających w kierunku dalszej redukcji inflacji. Warto jednak podkreślić, że na razie nie widać również istotnych zagrożeń działających w kierunku przyspieszenia wzrostu cen" - napisano w komentarzu.

"Co prawda, niektóre dane świadczą o wzroście kosztów funkcjonowania firm, co może skłaniać producentów do podnoszenia cen na swe wyroby, jednak bardzo słaby jak do tej pory popyt skutecznie przeciwdziała urzeczywistnianiu tych zamiarów" - dodają autorzy raportu.

Według BIEC rozkład komponentów WPI nie jest już tak jednoznaczny jak przed paroma miesiącami, kiedy niemal wszystkie jego składowe działały w kierunku obniżania się inflacji.

"Obecnie przybyło tych, które działają w kierunku wzrostu cen konsumpcyjnych CPI. Najsilniej w kierunku wzrostu inflacji działają komponenty reprezentujące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, w szczególności koszty związane z działalnością produkcyjną. We wrześniu wzrosły zarówno koszty w przeliczeniu na jednego zatrudnionego, jak i te w przeliczeniu na jednostkę wyrobu" - napisano w komentarzu.

Jednostkowe koszty produkcji spadały od jesieni ubiegłego roku.

"Obecny ich wzrost nie jest co prawda jeszcze bardzo silny, ale może świadczyć o odwróceniu dotychczasowej spadkowej tendencji" - napisano w raporcie.

Jednostkowe koszty pracy, które przedsiębiorstwa dość silnie redukowały do jesieni ubiegłego roku, również zaczynają powoli rosnąć.

"Wzrost ten jest znacznie słabszy niż w przypadku kosztów w przeliczeniu na jednostkę produkcji. Prawdopodobnie, przy rosnących cenach surowców, przedsiębiorcy starają się, przynajmniej koszty związane z płacami, utrzymać pod kontrolą" - napisano.

Autorzy raportu piszą, że w sytuacji rosnących kosztów menedżerowie firm wykazują nieco większą niż przed miesiącem skłonność do podnoszenia cen na swe wyroby.

"Producenci nie mają wpływu na koszty surowców, zaś koszty pracy coraz trudnej redukować. Prawdopodobnie wiele firm staje przed koniecznością redukcji planowanych zysków. Stąd silniejsze chęci do podnoszenia cen na swe wyroby zwłaszcza u tych producentów, którzy liczą na dobrą koniunkturę w najbliższej przyszłości" - napisano.

Autorzy z BIEC piszą, że najprawdopodobniej, ceny importu w następnych miesiącach będą spadać w stopniu zbliżonym do tempa umacniania się złotówki w stosunku do wspólnej europejskiej waluty. Według BIEC w dalszym ciągu spadają ceny usług transportu i magazynowania.

"Ostatnie dwa miesiące (maj i czerwiec), charakteryzują się jednak wolniejszym tempem redukcji tej kategorii cen. Kolejne dane mogą przynieść ich wzrost. O ile bowiem, dotychczas wzrost cen ropy częściowo rekompensowany był silniejszą złotówką, i w konsekwencji wpływ jej ceny na ceny usług transportowych był ograniczony, o tyle ostatni wzrost cen tego surowca był na tyle silny, że może znaleźć znacznie silniejsze niż dotychczas odzwierciedlenie w cenach działalności transportowo-magazynowej" - napisano.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA