REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WPI bez wyraźnego trendu

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI) od trzech miesięcy nie wykazuje zdecydowanych tendencji ani do wzrostu, ani do spadku - podaje badający koniunkturę BIEC.
"Stagnacja wskaźnika może świadczyć o wyczerpywaniu się sił działających w kierunku dalszej redukcji inflacji. Warto jednak podkreślić, że na razie nie widać również istotnych zagrożeń działających w kierunku przyspieszenia wzrostu cen" - napisano w komentarzu.

"Co prawda, niektóre dane świadczą o wzroście kosztów funkcjonowania firm, co może skłaniać producentów do podnoszenia cen na swe wyroby, jednak bardzo słaby jak do tej pory popyt skutecznie przeciwdziała urzeczywistnianiu tych zamiarów" - dodają autorzy raportu.

Według BIEC rozkład komponentów WPI nie jest już tak jednoznaczny jak przed paroma miesiącami, kiedy niemal wszystkie jego składowe działały w kierunku obniżania się inflacji.

"Obecnie przybyło tych, które działają w kierunku wzrostu cen konsumpcyjnych CPI. Najsilniej w kierunku wzrostu inflacji działają komponenty reprezentujące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, w szczególności koszty związane z działalnością produkcyjną. We wrześniu wzrosły zarówno koszty w przeliczeniu na jednego zatrudnionego, jak i te w przeliczeniu na jednostkę wyrobu" - napisano w komentarzu.

Jednostkowe koszty produkcji spadały od jesieni ubiegłego roku.

"Obecny ich wzrost nie jest co prawda jeszcze bardzo silny, ale może świadczyć o odwróceniu dotychczasowej spadkowej tendencji" - napisano w raporcie.

Jednostkowe koszty pracy, które przedsiębiorstwa dość silnie redukowały do jesieni ubiegłego roku, również zaczynają powoli rosnąć.

"Wzrost ten jest znacznie słabszy niż w przypadku kosztów w przeliczeniu na jednostkę produkcji. Prawdopodobnie, przy rosnących cenach surowców, przedsiębiorcy starają się, przynajmniej koszty związane z płacami, utrzymać pod kontrolą" - napisano.

Autorzy raportu piszą, że w sytuacji rosnących kosztów menedżerowie firm wykazują nieco większą niż przed miesiącem skłonność do podnoszenia cen na swe wyroby.

"Producenci nie mają wpływu na koszty surowców, zaś koszty pracy coraz trudnej redukować. Prawdopodobnie wiele firm staje przed koniecznością redukcji planowanych zysków. Stąd silniejsze chęci do podnoszenia cen na swe wyroby zwłaszcza u tych producentów, którzy liczą na dobrą koniunkturę w najbliższej przyszłości" - napisano.

Autorzy z BIEC piszą, że najprawdopodobniej, ceny importu w następnych miesiącach będą spadać w stopniu zbliżonym do tempa umacniania się złotówki w stosunku do wspólnej europejskiej waluty. Według BIEC w dalszym ciągu spadają ceny usług transportu i magazynowania.

"Ostatnie dwa miesiące (maj i czerwiec), charakteryzują się jednak wolniejszym tempem redukcji tej kategorii cen. Kolejne dane mogą przynieść ich wzrost. O ile bowiem, dotychczas wzrost cen ropy częściowo rekompensowany był silniejszą złotówką, i w konsekwencji wpływ jej ceny na ceny usług transportowych był ograniczony, o tyle ostatni wzrost cen tego surowca był na tyle silny, że może znaleźć znacznie silniejsze niż dotychczas odzwierciedlenie w cenach działalności transportowo-magazynowej" - napisano.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA