| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zrobić wszystko, by obniżyć koszty pracy

Zrobić wszystko, by obniżyć koszty pracy

Krajowa Izba Gospodarcza opowiada się za obniżeniem od stycznia 2006 r. składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do poziomu z lat 1999-2002, tj. do 0,08 proc. podstawy jej wymiaru.

Zdaniem KIG, poprawi to rentowność przedsiębiorstw w Polsce oraz obniży koszty pracy.

Zdaniem przedstawicieli Izby obecna wysokość składki na FGŚP wynosząca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na ZUS, nie jest w żaden sposób uzasadniona koniecznością znacznych wypłat ze środków funduszu. KIG popiera działania rządu zmierzające do uwzględnienia w projekcie budżetu na 2006 r. obniżenia składki na FGŚP.

Wzrost kosztów zatrudnienia, jaki nastąpił w ciągu ostatnich 15 lat, był w znacznym stopniu konsekwencją zmian w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

– Na kilkadziesiąt istotnych zmian, jakie odnotowano w przepisach w tym okresie, praktycznie nie było takich, które sprzyjałyby obniżce kosztów zatrudnienia pracowników – uważa prezes KIG Andrzej Arendarski. Pozostałe rozwiązania poprzez zwiększenie obowiązków o charakterze biurokratycznym bezpośrednio lub też pośrednio wpływały na wzrost kosztów zatrudnienia pracowników – dodaje A. Arendarski i podkreśla, że w tej grupie znalazły się wpłaty na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dziś fundusz znajduje się w dobrej kondycji finansowej. Wszystkie należne świadczenia realizowane są na bieżąco, zaciągnięty w 2002 r. kredyt w wysokości 150 mln zł został spłacony w całości już w 2004 r. Mamy zgromadzoną rezerwę finansową gwarantującą funduszowi pełną stabilność finansów, potwierdza Waldemar Kruk, dyrektor biura krajowego FGŚP.

Trzeba jednak pamiętać, że bezpośrednio przed załamaniem finansów funduszu w 1999 r. na jego kontach znajdowało się ponad 619 mln zł. Ostateczną decyzję w sprawie wysokości składki na przyszły rok ustali już nowy Sejm. Wszystko wskazuje jednak na to, że obecny rząd zaproponuje obniżenie obowiązującej składki z poziomu 0,15 proc. do poziomu 0,1 proc. podstawy składki na ubezpieczenie społeczne.


Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »