REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w najbliższych miesiącach w przedziale 1,0-2,0 proc.

REKLAMA

Inflacja powinna w najbliższych miesiącach utrzymywać się poniżej celu 2,5 proc. i kształtować się w przedziale 1,0-2,0 proc. - wynika z sierpniowego Raportu NBP o inflacji.
Zgodnie z sierpniową projekcją inflacji tempo wzrostu cen, inwestycji oraz ścieżka wzrostu gospodarczego będą niższe od oczekiwanych w majowej projekcji.

Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 0,9 proc.- 1,5 proc. w IV kw. 2005 r. (wobec 1,1 proc.- 2,2 proc. w majowym Raporcie), 1,0 proc.- 3,1 proc. w IV kw. 2006 r. (wobec 1,2 proc.- 3,8 proc.) oraz 1,2 proc.- 4,1 proc. w IV kw. 2007 r. (wobec 0,7 proc.- 4,3 proc.).

"Głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku ograniczenia presji na wzrost cen są niska dynamika PKB oraz niskie tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy. Ryzyko wzrostu inflacji wiąże się natomiast z wysokimi cenami ropy naftowej, które również mogą wpłynąć na dalsze osłabienie wzrostu gospodarczego w strefie euro" - oceniają ekonomiści banku centralnego.

RPP podkreśla jednak, że przedstawiona w Raporcie projekcja inflacji nie uwzględnia wszystkich źródeł niepewności, np. nieznanego kształtu polityki gospodarczej rządu w najbliższych latach oraz skutków pogorszenia się perspektyw finansów publicznych w związku z uchwalonymi przez Sejm ustawami istotnie utrudniającymi niezbędne ograniczenie deficytu finansów publicznych i tempa narastania długu publicznego w następnych latach. Dodatkowo projekcja nie uwzględnia najnowszych informacji makroekonomiczne, które mogą mieć istotny wpływ na prognozowane tempo wzrostu cen.

Eksperci NBP prognozują także, że w świetle nowych danych najbardziej prawdopodobna ścieżka cen ropy naftowej na lata 2005-2007 leży ok. 15 proc. powyżej ścieżki przyjętej do projekcji sierpniowej.

Według obecnej projekcji, roczne tempo wzrostu PKB wyniesie ok. 3,5 proc. w 2005 r., a w latach 2006 i 2007 będzie się kształtować w przedziale 4-5 proc. Oznacza to obniżenie oczekiwanej ścieżki wzrostu w całym horyzoncie projekcji w porównaniu z projekcją majową.

RYZYKO POLITYCZNE MOŻE POWSTRZYMYWAĆ WZROST INWESTYCJI

Zdaniem ekspertów NBP na wolniejszy niż wcześniej zakładano wzrost inwestycji wpływać będzie ryzyko polityczne, rosnące ceny ropy naftowej oraz niski wzrost spożycia, jak również wolniejsze tempo rozwoju w krajach strefy euro. Z drugiej strony jednak pozytywnie na pobudzanie inwestycji w kolejnych kwartałach powinno rzutować lepsze wykorzystanie funduszy z UE oraz dobra koniunktura w budownictwie mieszkaniowym. Równocześnie, w ocenie banku centralnego, w najbliższych miesiącach następować powinno stopniowe ożywienie produkcji za sprawą ubiegłorocznego silnego wzrostu inwestycji w przetwórstwie oraz stopniowej poprawy popytu inwestycyjnego oraz konsumpcyjnego.

KURS ZŁOTEGO POD WPŁYWEM WYDARZEŃ ZE ŚWIATA POLITYKI

Jak zauważają w raporcie eksperci NBP w najbliższym okresie polską walutę cechować będzie duża zmienność. "W najbliższym czasie na wartość polskiej waluty będą miały wpływ głównie wydarzenia na scenie politycznej, informacje dotyczące napływu inwestycji bezpośrednich oraz dane o wzroście gospodarczym, choć ze względu na utrzymywanie się niepewności związanej z wieloma z w/w czynników oddziałujących na kurs złotego, może się on cechować dużą zmiennością" - napisano w raporcie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA