REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w najbliższych miesiącach w przedziale 1,0-2,0 proc.

REKLAMA

Inflacja powinna w najbliższych miesiącach utrzymywać się poniżej celu 2,5 proc. i kształtować się w przedziale 1,0-2,0 proc. - wynika z sierpniowego Raportu NBP o inflacji.
Zgodnie z sierpniową projekcją inflacji tempo wzrostu cen, inwestycji oraz ścieżka wzrostu gospodarczego będą niższe od oczekiwanych w majowej projekcji.

Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 0,9 proc.- 1,5 proc. w IV kw. 2005 r. (wobec 1,1 proc.- 2,2 proc. w majowym Raporcie), 1,0 proc.- 3,1 proc. w IV kw. 2006 r. (wobec 1,2 proc.- 3,8 proc.) oraz 1,2 proc.- 4,1 proc. w IV kw. 2007 r. (wobec 0,7 proc.- 4,3 proc.).

"Głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku ograniczenia presji na wzrost cen są niska dynamika PKB oraz niskie tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy. Ryzyko wzrostu inflacji wiąże się natomiast z wysokimi cenami ropy naftowej, które również mogą wpłynąć na dalsze osłabienie wzrostu gospodarczego w strefie euro" - oceniają ekonomiści banku centralnego.

RPP podkreśla jednak, że przedstawiona w Raporcie projekcja inflacji nie uwzględnia wszystkich źródeł niepewności, np. nieznanego kształtu polityki gospodarczej rządu w najbliższych latach oraz skutków pogorszenia się perspektyw finansów publicznych w związku z uchwalonymi przez Sejm ustawami istotnie utrudniającymi niezbędne ograniczenie deficytu finansów publicznych i tempa narastania długu publicznego w następnych latach. Dodatkowo projekcja nie uwzględnia najnowszych informacji makroekonomiczne, które mogą mieć istotny wpływ na prognozowane tempo wzrostu cen.

Eksperci NBP prognozują także, że w świetle nowych danych najbardziej prawdopodobna ścieżka cen ropy naftowej na lata 2005-2007 leży ok. 15 proc. powyżej ścieżki przyjętej do projekcji sierpniowej.

Według obecnej projekcji, roczne tempo wzrostu PKB wyniesie ok. 3,5 proc. w 2005 r., a w latach 2006 i 2007 będzie się kształtować w przedziale 4-5 proc. Oznacza to obniżenie oczekiwanej ścieżki wzrostu w całym horyzoncie projekcji w porównaniu z projekcją majową.

RYZYKO POLITYCZNE MOŻE POWSTRZYMYWAĆ WZROST INWESTYCJI

Zdaniem ekspertów NBP na wolniejszy niż wcześniej zakładano wzrost inwestycji wpływać będzie ryzyko polityczne, rosnące ceny ropy naftowej oraz niski wzrost spożycia, jak również wolniejsze tempo rozwoju w krajach strefy euro. Z drugiej strony jednak pozytywnie na pobudzanie inwestycji w kolejnych kwartałach powinno rzutować lepsze wykorzystanie funduszy z UE oraz dobra koniunktura w budownictwie mieszkaniowym. Równocześnie, w ocenie banku centralnego, w najbliższych miesiącach następować powinno stopniowe ożywienie produkcji za sprawą ubiegłorocznego silnego wzrostu inwestycji w przetwórstwie oraz stopniowej poprawy popytu inwestycyjnego oraz konsumpcyjnego.

KURS ZŁOTEGO POD WPŁYWEM WYDARZEŃ ZE ŚWIATA POLITYKI

Jak zauważają w raporcie eksperci NBP w najbliższym okresie polską walutę cechować będzie duża zmienność. "W najbliższym czasie na wartość polskiej waluty będą miały wpływ głównie wydarzenia na scenie politycznej, informacje dotyczące napływu inwestycji bezpośrednich oraz dane o wzroście gospodarczym, choć ze względu na utrzymywanie się niepewności związanej z wieloma z w/w czynników oddziałujących na kurs złotego, może się on cechować dużą zmiennością" - napisano w raporcie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA