REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty się umocnił, po wypowiedzi Czekaja zyskują obligacje

REKLAMA

Złoty umocnił się wobec euro w porównaniu z zamknięciem we wtorek, a niektórzy dealerzy spodziewają się testowania dziś poziomu 4 zł za euro w ciągu dnia i nawet jego przebicia.
"Gołębie" wypowiedzi Jana Czekaja z Rady Polityki Pieniężnej umocniły zaś obligacje. Około 9.05 za euro płacono 4,0068 zł w porównaniu do 4,0120 zł na wtorkowym zamknięciu. Dolar kosztował 3,2932 zł wobec 3,2840 zł. Odchylenie od parytetu wynosiło 13,94 proc. po mocnej stronie.

"Złoty otworzył się mocno. Nasza waluta zaczęła się umacniać po informacji o tym, że prezydent zawetował ustawę o zwrocie VAT na materiały budowlane. Ten trend jest kontynuowany" - powiedziała PAP Beata Ściskała z TMS.

"W środę prawdopodobnie będziemy testowali poziom 4 zł za euro. Jeżeli ten poziom wsparcia zostanie przełamany, to wówczas złoty może umocnić się do 3,95 zł za euro" - dodała.

Prezydent zawetował ustawę rekompensującą podwyżkę z 7 proc. do 22 proc. VAT na materiały budowlane. Według Ministerstwa Finansów gdyby ustawa weszła w życie wówczas jej koszt dla przyszłorocznego budżetu mógłby wynosić 2-3 mld zł.

Weto prezydenckie umocniło obligacje. Dodatkowym czynnikiem, który spowodował spadek rentowności była również wypowiedź członka RPP Jana Czekaja. Powiedział on, że na razie brak argumentów za zmianą kierunku polityki pieniężnej, a oczekiwane ożywienie gospodarcze wciąż niepewne.

Czekaj dodał, że dyskusja o zmianie nastawienia w polityce pieniężnej na neutralne jest przedwczesna, bo nie ma uzasadnienia w danych z gospodarki. Jego zdaniem brak jest zagrożeń dla poziomu inflacji w ciągu półtora roku, jedyne zagrożenia dla inflacji to ceny ropy naftowej, a w nowej nowej projekcji NBP obraz inflacji jest korzystniejszy niż w poprzedniej.

"Na rynku jest wyraźna poprawa nastrojów. Wypowiedź Czekaja miała bardzo +gołębi" wydźwięk, gracze obecnie się do niej ustosunkowują" - powiedział PAP Piotr Kołuda z Banku BPH.

Dochodowość dwuletnich papierów wynosiła około 9.10 4,57 proc. wobec 4,59 proc. na zamknięciu we wtorek, pięcioletnich 4,77 proc. w porównaniu do 4,81 proc., a dziesięcioletnich 4,82 proc. względem 4,87 proc.

Rynek w środę oczekuje na wyniki przetargu zamiany. Ministerstwo Finansów zaoferuje na nim obligacje do odkupu PS1005 i PS0206 za 9.144,928 mln zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA