REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS zapłaci za spóźnienia

REKLAMA

ZUS zapłaci odsetki za zwłokę, gdyż nie przekazał składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych.Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przelał wczoraj środków na konta otwartych funduszy emerytalnych, gdyż robił porządki w kontach emerytalnych.
Zdarzyło się to nie po raz pierwszy. ZUS na początku roku poinformował fundusze, że jeden czwartek każdego miesiąca wypadnie z regulacji płatniczych, gdyż musi porządkować informacje napływające od pracodawców. Za opóźnienia w bieżących płatnościach, zgodnie z ustawą o przejęciu zadłużenia przez Skarb Państwa, naliczane są odsetki w formie gotówkowej (za zaległe – w formie obligacji). Powiększą one, choć w niewielkim stopniu, składkę płaconą do funduszy. Odsetki płacone są z kosztów działalności ZUS.

OFE na opóźnienia ZUS niewiele mogą poradzić. Wprawdzie w finansach każda zwłoka kosztuje, tym bardziej, że ok. 30 proc. środków fundusze inwestują na zmiennym rynku akcji, jednak dla OFE nie jest to wielki problem.
– Staramy się uwzględniać takie nieprzewidziane okoliczności, planując nasze działania – mówi Rafał Mikusiński, dyrektor ds. inwestycji w AIG PTE.

Twierdzi on, że przy obecnej wysokości aktywów całego rynku emerytalnego opóźnienia nie mają jednak wielkiego znaczenia dla strategii inwestycyjnej AIG PTE.

– Oczywiście, dla naszych klientów najlepiej byłoby, gdyby ich składka przychodziła w terminie i była od razu inwestowana, jeżeli nie w akcje czy obligacje, to chociażby w postaci lokat czy depozytów – mówi.
Zdaniem Piotra Szczepiórkowskiego, prezesa zarządu CU PTE, tak niewielkie opóźnienia wpłat nie mają wielkiego wpływu na sytuację funduszy.

– Nie jesteśmy zaniepokojeni taką zwłoką w przelewach, zwłaszcza że działania ZUS-u umożliwiają usprawnienie przepływu składek, czego efekty już teraz są odczuwalne – mówi Piotr Szczepiórkowski.
Poszkodowane może być natomiast towarzystwo emerytalne.

Odsetki za nieterminowe wpłaty ZUS do OFE w 2005 r.
Od 1 stycznia do 31 marca
6,78% w stosunku rocznym
Od 1 kwietnia do dnia 30 czerwca
5,87% w stosunku rocznym
Od 1 lipca do dnia 30 września
5,14% w stosunku rocznym

Anna Witkowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA