Brak podpisu nie jest przeszkodą
REKLAMA
REKLAMA
W związku z wprowadzeniem nowych regulacji, pracownicy otrzymali wypowiedzenia dotychczasowych warunków płacy. Zmiany dokonane regulaminem były niekorzystne w porównaniu z dotychczas obowiązującymi. Powodowie, nie chcąc zaakceptować ich, wnieśli pozew z żądaniem przywrócenia poprzednich warunków płacy. Twierdzili, że regulamin nie został im przedstawiony i nie mogli się z nim zapoznać.
Dowodem tego miał być brak ich podpisów na liście. Sądy obu instancji uznały racje powodów i przywróciły poprzednie warunki płacy, wskazując, iż skoro pracownicy nie zapoznali się z regulaminem, to nie wszedł on w życie. Zatem wypowiedzenia były bezskuteczne. Pracodawca wniósł kasację, w której zarzucił, iż regulamin został przedstawiony wszystkim pracownikom w sposób przyjęty w spółce, zgodnie z art. 772 par. 6 kodeksu pracy.
REKLAMA
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że nie ma takiego przepisu prawa pracy, który uzależniałby wejście w życie nowego regulaminu od złożenia podpisu na specjalnej liście. Wystarczy, że pracodawca ogłosi regulamin w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie pracy – na przykład na tablicy ogłoszeń. Ponieważ sądy nie zajęły się zbadaniem tego, czy regulamin podano do wiadomości w taki właśnie sposób – należało przekazać sprawę do ponownego rozpoznania.
Maria Sankowska
REKLAMA
REKLAMA