reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Paliwa nie potanieją

Paliwa nie potanieją

Na światowych giełdach ceny ropy i produktów naftowych są bardzo wysokie. Dlatego paliwa są u nas drogie, gdyż ich ceny kształtowane są o tak zwany parytet importowy. Niepokoi to przedsiębiorców, ponieważ zwiększa to koszty firm.

Drogie paliwa są także dolegliwe dla prywatnych użytkowników pojazdów, ponieważ muszą słono płacić za tankowanie samochodów. Ceny benzyn i oleju napędowego mogłyby być znacznie niższe, gdyby nie wysokie podatki.

Od dłuższego już czasu zwraca na to uwagę Polska Izba Paliw Płynnych, apelując o obniżkę akcyzy. Apele te nie mogą jednak odnieść pozytywnych skutków, zwłaszcza teraz, w okresie kampanii wyborczej związanej z wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi. Posłowie uchwalają bowiem kosztowne ustawy, na które potrzebne są pieniądze. A co dziesiąta złotówka wpływająca do budżetu państwa pochodzi właśnie z akcyzy paliwowej.

Obniżenie akcyzy spowodowałoby mniejsze wpływy do budżetu, którego potrzeby rosną. Nie można też stabilizować cen paliw na rynku krajowym poprzez uruchomienie ich zapasów obowiązkowych. Nie zezwala na to ustawa z tym związana. Przewiduje się w niej, że zapasy obowiązkowe paliw można wykorzystywać tylko wówczas, gdy na rynku brakuje benzyn i oleju napędowego. Trzeba mieć przy tym zgodę Unii Europejskiej na takie działanie.

Ale nawet gdyby resort gospodarki zgodził się na skierowanie zapasów do sprzedaży, nie zmniejszyłoby to ceny paliw. Producenci i importerzy paliw zobowiązani do utrzymywania zapasów musieliby je zgodnie z ustawą sprzedać po cenie rynkowej, a więc takiej, jaką dziś mamy, czyli wysokiej. Tankowanie będzie więc nadal drogie, do czasu aż spadną notowania cen ropy i jej produktów na giełdach światowych.

Janusz K. Kowalski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Talinkme.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama