| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jeśli cię złapią, to dopłacisz

Jeśli cię złapią, to dopłacisz

W nowelizacji ustawy o akcyzie może znaleźć się przepis zrównujący stawki na paliwa w przypadku jazdy na oleju opałowym lub jego sprzedaży z dystrybutorów.

Senat debatował nad zmianami w ustawie o akcyzie, zakładającymi zamrożenie stawek podatku na obecnym poziomie. Senator Jerzy Markowski zgłosił poprawkę do nowelizacji, zgodnie z którą akcyza na paliwa opałowe i napędowe będzie taka sama (2 tys. zł za tonę) w przypadku użycia olejów opałowych niezgodnie z przeznaczeniem lub sprzedaży ich „za pomocą odmierzaczy paliw ciekłych”.

Oznacza to, że osoba przyłapana na jeździe na oleju opałowym będzie musiała zapłacić akcyzę jak za paliwo napędowe. Dziś Senat będzie głosował propozycje poprawek senatora Markowskiego.

Nowela jest odpowiedzią na rozporządzenie ministra finansów, zakładające zrównanie wysokości akcyzy na paliwa opałowe i napędowe. Zdaniem resortu jedna stawka podatku ograniczyłaby znacznie przestępstwa związane z nielegalnym obrotem olejem opałowym i gazem w butlach. Wiązałoby się to jednak z drastycznymi podwyżkami cen paliw opałowych, które odczuliby zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa.

Ostatecznie MF pod presją powszechnej krytyki opinii publicznej wycofało się z rozporządzenia. Tymczasem posłowie w błyskawicznym tempie opracowali i przyjęli projekt ustawy blokujący ewentualne podwyżki akcyzy w przyszłości. Określona w nim stawka akcyzy na paliwa opałowe wynosi 233 zł za tonę, a w przypadku gazu płynnego 700 zł za tonę. W drodze rozporządzenia minister finansów będzie mógł co najwyżej obniżać wysokość podatku, ale nie będzie mógł go podnosić.

Przypomnijmy, że na rozpatrzenie Senatu czeka też nowelizacja kodeksu karnego skarbowego, zakładająca wzrost do 5 lat więzienia i bardzo wysokie grzywny za przestępstwa paliwowe, w tym jazdę na oleju grzewczym.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK