REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stracą klienci o niskich dochodach

REKLAMA

Wprowadzenie maksymalnych odsetek - jak przewiduje się w ustawie, nad którą obecnie pracuje parlament, ograniczy dostępność kredytów przede wszystkim dla klientów o niskich dochodach.

W Polsce z usług bankowych korzysta średnio co drugi dorosły obywatel – znacznie mniej niż w „starych” krajach unijnych. Zadłużamy się znacznie mniej chętnie niż np. Francuzi czy Niemcy, ale nie dlatego, by uzyskanie i spłacanie kredytu bankowego było obecnie zbyt trudne – tylko 6 proc. chętnych odmówiono udzielenia kredytów.

Eksperci Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce ostrzegają, że w przypadku wprowadzenia w życie przepisów o maksymalnych odsetkach, nad którymi obecnie pracuje Sejm, grupa ta znacznie się powiększy. Zdaniem prof. Małgorzaty Zaleskiej z Katedry Bankowości SGH, sprawy takie, jak wysokość oprocentowania, prowizja, opłaty nie powinny być regulowane w drodze ustawy, lecz powierzone mechanizmom rynkowym. To w głównej mierze wzrost konkurencji, a nie wprowadzanie maksymalnych odsetek determinuje ceny kredytów. Argumenty przeciw wprowadzeniu maksymalnych limitów odsetek od kredytów są poważne. Jak pokazują doświadczenia krajów, w których takie przepisy wprowadzono – Francji i Niemiec – konsekwencje poniosą przede wszystkim mniej zamożni. I tak:

– Sektory bankowe, w których wprowadzono maksymalne odsetki od kredytów, charakteryzują się mniejszą różnorodnością produktów i usług kredytowych niż tam, gdzie regulacje takie nie występują. Wąska oferta ogranicza dostępność do niej zwłaszcza gospodarstw domowych o niskich dochodach. Kredytobiorcy dokonują wówczas wyboru zastępczych produktów finansowych, także w szarej strefie, co znacznie ją poszerza.

– Kredytodawcy działający w krajach, które wprowadziły limity, ustanowili procedury znacznie ograniczające dostęp do nich klientom o tzw. wysokim ryzyku.

– Z rynków, na których obowiązują limity, wycofują się instytucje kredytujące. W dobie globalizacji łatwe jest przenoszenie działalności bankowej z krajów objętych restrykcyjnym prawodawstwem do krajów charakteryzujących się „przyjaznymi” przepisami prawnymi.

– Najczęstszym sposobem „omijania” tak restrykcyjnych przepisów jest zmniejszenie udziału odsetek w całkowitej cenie kredytu. Kredyty charakteryzują się wtedy niskimi odsetkami i wysokimi opłatami dodatkowymi, pobieranymi często z góry. Co więcej, klienci są bardziej narażeni na opłaty karne.

– Kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacić kredytu w terminie, narażeni są na wyższe sankcje (do ogłoszenia upadłości włącznie) w krajach, które wprowadziły te rozwiązania niż tam, gdzie takich przepisów nie ma.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA