| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stracą klienci o niskich dochodach

Stracą klienci o niskich dochodach

Wprowadzenie maksymalnych odsetek - jak przewiduje się w ustawie, nad którą obecnie pracuje parlament, ograniczy dostępność kredytów przede wszystkim dla klientów o niskich dochodach.

W Polsce z usług bankowych korzysta średnio co drugi dorosły obywatel – znacznie mniej niż w „starych” krajach unijnych. Zadłużamy się znacznie mniej chętnie niż np. Francuzi czy Niemcy, ale nie dlatego, by uzyskanie i spłacanie kredytu bankowego było obecnie zbyt trudne – tylko 6 proc. chętnych odmówiono udzielenia kredytów.

Eksperci Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce ostrzegają, że w przypadku wprowadzenia w życie przepisów o maksymalnych odsetkach, nad którymi obecnie pracuje Sejm, grupa ta znacznie się powiększy. Zdaniem prof. Małgorzaty Zaleskiej z Katedry Bankowości SGH, sprawy takie, jak wysokość oprocentowania, prowizja, opłaty nie powinny być regulowane w drodze ustawy, lecz powierzone mechanizmom rynkowym. To w głównej mierze wzrost konkurencji, a nie wprowadzanie maksymalnych odsetek determinuje ceny kredytów. Argumenty przeciw wprowadzeniu maksymalnych limitów odsetek od kredytów są poważne. Jak pokazują doświadczenia krajów, w których takie przepisy wprowadzono – Francji i Niemiec – konsekwencje poniosą przede wszystkim mniej zamożni. I tak:

– Sektory bankowe, w których wprowadzono maksymalne odsetki od kredytów, charakteryzują się mniejszą różnorodnością produktów i usług kredytowych niż tam, gdzie regulacje takie nie występują. Wąska oferta ogranicza dostępność do niej zwłaszcza gospodarstw domowych o niskich dochodach. Kredytobiorcy dokonują wówczas wyboru zastępczych produktów finansowych, także w szarej strefie, co znacznie ją poszerza.

– Kredytodawcy działający w krajach, które wprowadziły limity, ustanowili procedury znacznie ograniczające dostęp do nich klientom o tzw. wysokim ryzyku.

– Z rynków, na których obowiązują limity, wycofują się instytucje kredytujące. W dobie globalizacji łatwe jest przenoszenie działalności bankowej z krajów objętych restrykcyjnym prawodawstwem do krajów charakteryzujących się „przyjaznymi” przepisami prawnymi.

– Najczęstszym sposobem „omijania” tak restrykcyjnych przepisów jest zmniejszenie udziału odsetek w całkowitej cenie kredytu. Kredyty charakteryzują się wtedy niskimi odsetkami i wysokimi opłatami dodatkowymi, pobieranymi często z góry. Co więcej, klienci są bardziej narażeni na opłaty karne.

– Kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacić kredytu w terminie, narażeni są na wyższe sankcje (do ogłoszenia upadłości włącznie) w krajach, które wprowadziły te rozwiązania niż tam, gdzie takich przepisów nie ma.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK