REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrósł wskaźnik PMI dla polskiej gospodarki

REKLAMA

Wskaźnik ABN AMRO PMI opracowany przez firmę NTC Research w kwietniu wzrósł do poziomu 48,5 z 47,2 w marcu, ale nadal utrzymuje się poniżej poziomu 50 co sygnalizuje dalszy spadek w sektorze przemysłowym polskiej gospodarki.
"W kwietniu kondycja polskiego sektora przemysłowego pogorszyła się czwarty miesiąc z rzędu, ponieważ poziom produkcji oraz nowych zamówień nadal się obniżał. Jednakże sezonowo modyfikowany ABN AMRO Polski Purchasing Managers Index opracowany w celu skrótowego przedstawienia kondycji biznesu w sektorze przemysłowym, rosnąc do poziomu 48,5, sygnalizował w kwietniu słabsze tempo spadku od notowanego w ostatnich trzech miesiącach" - napisano w komentarzu do wyników badania.

Badania biorą pod uwagę zmiany poziomu produkcji, liczbę otrzymywanych nowych zamówień, poziom zatrudnienia, zapasy oraz prędkość dostaw. Wartość wskaźnika powyżej 50 sygnalizuje poprawę w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast poniżej 50 sygnalizuje obniżenie aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym. Autorzy badania podkreślają, że tempo spadku zarówno produkcji, jak i nowych zamówień było wyraźnie niższe od notowanego w marcu, które było najwyższe od dwudziestu siedmiu miesięcy.

"Liczba zamówień eksportowych wzrosła po raz pierwszy od czterech miesięcy, co sugeruje, że to właśnie słabe zapotrzebowanie krajowe było główną przyczyną spadku ogólnej liczby zamówień" - napisali. W kwietniu ponad 26 proc. badanych firm zanotowało wzrost liczby zamówień eksportowych, a jedynie 15 proc. spadek. "W rezultacie ciągłego spadku produkcji zapasy wyrobów gotowych obniżyły się w kwietniu piętnasty miesiąc z rzędu, w szybszym tempie niż w marcu. Również liczba niezrealizowanych zamówień obniżyła się w kwietniu, choć tempo spadku było najmniejsze od czterech miesięcy" - dodano.

Autorzy badania dodali, że słabnące zapotrzebowanie oraz silna konkurencja na rynku zmusiły wielu przedsiębiorców do obniżenia w kwietniu cen swoich wyrobów, już czwarty miesiąc z rzędu. "Po prawie trzyletnim okresie inflacji, od kwietnia 2002 do lutego 2005 roku, koszty produkcji w sektorze przemysłowym obniżyły się w kwietniu drugi miesiąc z rzędu, choć w słabszym tempie niż w marcu. Wielu przedsiębiorców jako główną przyczynę deflacji podawało spadek cen stali" - napisano w raporcie.

Tempo obniżania się poziomu zatrudnienia osłabło w kwietniu prawie do stagnacji i 84,3 proc. badanych firm nie odnotowało zmian w liczbie zatrudnionych w porównaniu do marca. Z badania wynika, że poziom zakupów materiałów oraz półproduktów obniżył się czwarty miesiąc z rzędu, ponieważ wielu przedsiębiorców zużywało istniejące zapasy do produkcji w związku z niepewnością co do napływu nowych zamówień.

"W rezultacie tego poziom zapasów pozycji zakupionych obniżył się szósty miesiąc z rzędu, w szybszym tempie niż w marcu" - dodano. Natomiast czas dostaw skrócił się czwarty miesiąc z rzędu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA