| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oferty publiczne coraz bardziej ryzykowne

Oferty publiczne coraz bardziej ryzykowne

az z pogorszeniem koniunktury na warszawskiej giełdzie coraz więcej spółek rezygnuje ze sprzedaży swoich akcji w publicznych ofertach. Taką decyzję podjął w ostatnich dniach zarząd Złomreksu - firmy, która planowała pozyskać z rynku nawet 357 mln zł. Wcześniej do skutku nie doszły oferty Matriksa, Profi oraz Parku Fantasia.

Nerwowa atmosfera na warszawskim parkiecie, skutkująca spadkiem wartości indeksów i tym samym coraz większa niechęć do inwestycji na tzw. rynku wtórnym to główne przyczyny rezygnacji z publicznych ofert. Na akcje kolejnych spółek po prostu nie ma popytu, a obawy inwestorów o dalszą obniżkę kursów skutkują brakiem – tak dużego do niedawna – zainteresowania udziałami nowych firm. Zdaniem Przemysława Sztuczkowskiego, prezesa Złomreksu, jednym z głównych czynników, który zadecydował o odwołaniu publicznej oferty, był nagły spadek koniunktury na rynkach w naszym regionie Europy. W efekcie pojawiło się zagrożenie, że inwestorzy instytucjonalni nie będą zainteresowani objęciem nowych akcji – podkreśla P. Sztuczkowski. Według niego można byłoby co prawda wykorzystać popyt zgłoszony przez drobnych inwestorów i przesunąć część udziałów z transzy instytucjonalnej. Jednak ten manewr mógłby skutkować – przy braku stabilnego akcjonariatu i obecności dużych inwestorów – drastycznym załamaniem kursu akcji już po giełdowym debiucie – uważa prezes Złomreksu. Ostatecznie firma podjęła decyzję o zaniechaniu emisji.

Pierwotnie Złomrex – specjalizujący się w skupie złomu i handlu wyrobami hutniczymi – zamierzał pozyskać do 357 mln zł. Część środków miała zostać wykorzystana na realizację programu fuzji i przejęć w sektorze.

Kilka dni wcześniej z publicznej oferty zrezygnował również Matrix.pl, dostawca rozwiązań informatycznych dla firm. Decyzja zapadła nieoczekiwanie, tym bardziej że spółka chciała pozyskać na nowe inwestycje kilkanaście milionów złotych, a debiut planowany był na początku marca. Matrix wybrał jednak inną drogę, sprzedając brytyjskiej spółce Sage Group prawa do swojego sztandarowego produktu – programu Symfonia, wspomagającego zarządzanie w przedsiębiorstwie. Realizacja tej umowy powinna przynieść Matriksowi 10,3 mln funtów. Kolejne podmioty rezygnują z uplasowania swoich akcji na warszawskim parkiecie, postrzegając giełdę jako coraz bardziej ryzykowną. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy to zjawisko może przyjąć masowy charakter – uważa Krzysztof Goluba, analityk Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP. Jego zdaniem, decyzje o wstrzymaniu giełdowych planów należy rozpatrywać indywidualnie. W najbliższym czasie trzeba wnikliwie obserwować zmiany na rynku. Jeżeli w widoczny sposób poprawi się koniunktura, firmy prawdopodobnie chętniej będą oferowały swoje akcje – dodaje analityk BDM PKO BP.

Do realizacji giełdowych planów być może powróci Profi – wielkopolski producent żywności, ale także Park Fantasia – spółka, która jeszcze nie tak dawno chciała sfinansować budowę największego w naszym regionie Europy parku rozrywki.

Oferta publiczna Profi została zawieszona ze względu na wzrost ryzyka działalności spółki, wynikający z zawieszenia rozmów z jednym z kluczowych kontrahentów. Wcześniejsze plany firmy zakładały możliwość pozyskania z rynku 60 mln zł.

Z kolei Park Fantasia kilkakrotnie przedłużał zapisy na rynku pierwotnym. Jednak brak popytu ze strony inwestorów całkowicie storpedował ofertę i spółka musiała odstąpić od swoich planów inwestycyjnych.

Krzysztof Pączkowski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK