REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oferty publiczne coraz bardziej ryzykowne

REKLAMA

az z pogorszeniem koniunktury na warszawskiej giełdzie coraz więcej spółek rezygnuje ze sprzedaży swoich akcji w publicznych ofertach. Taką decyzję podjął w ostatnich dniach zarząd Złomreksu - firmy, która planowała pozyskać z rynku nawet 357 mln zł. Wcześniej do skutku nie doszły oferty Matriksa, Profi oraz Parku Fantasia.
Nerwowa atmosfera na warszawskim parkiecie, skutkująca spadkiem wartości indeksów i tym samym coraz większa niechęć do inwestycji na tzw. rynku wtórnym to główne przyczyny rezygnacji z publicznych ofert. Na akcje kolejnych spółek po prostu nie ma popytu, a obawy inwestorów o dalszą obniżkę kursów skutkują brakiem – tak dużego do niedawna – zainteresowania udziałami nowych firm. Zdaniem Przemysława Sztuczkowskiego, prezesa Złomreksu, jednym z głównych czynników, który zadecydował o odwołaniu publicznej oferty, był nagły spadek koniunktury na rynkach w naszym regionie Europy. W efekcie pojawiło się zagrożenie, że inwestorzy instytucjonalni nie będą zainteresowani objęciem nowych akcji – podkreśla P. Sztuczkowski. Według niego można byłoby co prawda wykorzystać popyt zgłoszony przez drobnych inwestorów i przesunąć część udziałów z transzy instytucjonalnej. Jednak ten manewr mógłby skutkować – przy braku stabilnego akcjonariatu i obecności dużych inwestorów – drastycznym załamaniem kursu akcji już po giełdowym debiucie – uważa prezes Złomreksu. Ostatecznie firma podjęła decyzję o zaniechaniu emisji.

Pierwotnie Złomrex – specjalizujący się w skupie złomu i handlu wyrobami hutniczymi – zamierzał pozyskać do 357 mln zł. Część środków miała zostać wykorzystana na realizację programu fuzji i przejęć w sektorze.

REKLAMA

REKLAMA

Kilka dni wcześniej z publicznej oferty zrezygnował również Matrix.pl, dostawca rozwiązań informatycznych dla firm. Decyzja zapadła nieoczekiwanie, tym bardziej że spółka chciała pozyskać na nowe inwestycje kilkanaście milionów złotych, a debiut planowany był na początku marca. Matrix wybrał jednak inną drogę, sprzedając brytyjskiej spółce Sage Group prawa do swojego sztandarowego produktu – programu Symfonia, wspomagającego zarządzanie w przedsiębiorstwie. Realizacja tej umowy powinna przynieść Matriksowi 10,3 mln funtów. Kolejne podmioty rezygnują z uplasowania swoich akcji na warszawskim parkiecie, postrzegając giełdę jako coraz bardziej ryzykowną. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy to zjawisko może przyjąć masowy charakter – uważa Krzysztof Goluba, analityk Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP. Jego zdaniem, decyzje o wstrzymaniu giełdowych planów należy rozpatrywać indywidualnie. W najbliższym czasie trzeba wnikliwie obserwować zmiany na rynku. Jeżeli w widoczny sposób poprawi się koniunktura, firmy prawdopodobnie chętniej będą oferowały swoje akcje – dodaje analityk BDM PKO BP.

Do realizacji giełdowych planów być może powróci Profi – wielkopolski producent żywności, ale także Park Fantasia – spółka, która jeszcze nie tak dawno chciała sfinansować budowę największego w naszym regionie Europy parku rozrywki.

Oferta publiczna Profi została zawieszona ze względu na wzrost ryzyka działalności spółki, wynikający z zawieszenia rozmów z jednym z kluczowych kontrahentów. Wcześniejsze plany firmy zakładały możliwość pozyskania z rynku 60 mln zł.

Z kolei Park Fantasia kilkakrotnie przedłużał zapisy na rynku pierwotnym. Jednak brak popytu ze strony inwestorów całkowicie storpedował ofertę i spółka musiała odstąpić od swoich planów inwestycyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Krzysztof Pączkowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA