Kategorie

Oferty publiczne coraz bardziej ryzykowne

az z pogorszeniem koniunktury na warszawskiej giełdzie coraz więcej spółek rezygnuje ze sprzedaży swoich akcji w publicznych ofertach. Taką decyzję podjął w ostatnich dniach zarząd Złomreksu - firmy, która planowała pozyskać z rynku nawet 357 mln zł. Wcześniej do skutku nie doszły oferty Matriksa, Profi oraz Parku Fantasia.
Nerwowa atmosfera na warszawskim parkiecie, skutkująca spadkiem wartości indeksów i tym samym coraz większa niechęć do inwestycji na tzw. rynku wtórnym to główne przyczyny rezygnacji z publicznych ofert. Na akcje kolejnych spółek po prostu nie ma popytu, a obawy inwestorów o dalszą obniżkę kursów skutkują brakiem – tak dużego do niedawna – zainteresowania udziałami nowych firm. Zdaniem Przemysława Sztuczkowskiego, prezesa Złomreksu, jednym z głównych czynników, który zadecydował o odwołaniu publicznej oferty, był nagły spadek koniunktury na rynkach w naszym regionie Europy. W efekcie pojawiło się zagrożenie, że inwestorzy instytucjonalni nie będą zainteresowani objęciem nowych akcji – podkreśla P. Sztuczkowski. Według niego można byłoby co prawda wykorzystać popyt zgłoszony przez drobnych inwestorów i przesunąć część udziałów z transzy instytucjonalnej. Jednak ten manewr mógłby skutkować – przy braku stabilnego akcjonariatu i obecności dużych inwestorów – drastycznym załamaniem kursu akcji już po giełdowym debiucie – uważa prezes Złomreksu. Ostatecznie firma podjęła decyzję o zaniechaniu emisji.

Pierwotnie Złomrex – specjalizujący się w skupie złomu i handlu wyrobami hutniczymi – zamierzał pozyskać do 357 mln zł. Część środków miała zostać wykorzystana na realizację programu fuzji i przejęć w sektorze.

Reklama

Kilka dni wcześniej z publicznej oferty zrezygnował również Matrix.pl, dostawca rozwiązań informatycznych dla firm. Decyzja zapadła nieoczekiwanie, tym bardziej że spółka chciała pozyskać na nowe inwestycje kilkanaście milionów złotych, a debiut planowany był na początku marca. Matrix wybrał jednak inną drogę, sprzedając brytyjskiej spółce Sage Group prawa do swojego sztandarowego produktu – programu Symfonia, wspomagającego zarządzanie w przedsiębiorstwie. Realizacja tej umowy powinna przynieść Matriksowi 10,3 mln funtów. Kolejne podmioty rezygnują z uplasowania swoich akcji na warszawskim parkiecie, postrzegając giełdę jako coraz bardziej ryzykowną. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy to zjawisko może przyjąć masowy charakter – uważa Krzysztof Goluba, analityk Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP. Jego zdaniem, decyzje o wstrzymaniu giełdowych planów należy rozpatrywać indywidualnie. W najbliższym czasie trzeba wnikliwie obserwować zmiany na rynku. Jeżeli w widoczny sposób poprawi się koniunktura, firmy prawdopodobnie chętniej będą oferowały swoje akcje – dodaje analityk BDM PKO BP.

Do realizacji giełdowych planów być może powróci Profi – wielkopolski producent żywności, ale także Park Fantasia – spółka, która jeszcze nie tak dawno chciała sfinansować budowę największego w naszym regionie Europy parku rozrywki.

Oferta publiczna Profi została zawieszona ze względu na wzrost ryzyka działalności spółki, wynikający z zawieszenia rozmów z jednym z kluczowych kontrahentów. Wcześniejsze plany firmy zakładały możliwość pozyskania z rynku 60 mln zł.

Z kolei Park Fantasia kilkakrotnie przedłużał zapisy na rynku pierwotnym. Jednak brak popytu ze strony inwestorów całkowicie storpedował ofertę i spółka musiała odstąpić od swoich planów inwestycyjnych.

Krzysztof Pączkowski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

  Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

  Tarcza branżowa - zasady wsparcia, nowe kody PKD

  Tarcza branżowa to wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię COVID-19. Od kiedy i na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy po zmianach?

  Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

  Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?

  Europejski Fundusz Gwarancyjny już wkrótce na polskim rynku

  Europejski Fundusz Gwarancyjny został utworzony dobrowolnie i solidarnościowo przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, jako narzędzie walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.

  Kto płaci za parking policyjny po wypadku?

  Kto płaci za parking policyjny po wypadku? To postanowiliśmy sprawdzić dziś. Odpowiedź na pytanie jest o tyle ważna, że koszty mogą być wysokie!

  Karina Hertel: Jak wybrać adwokata marki, który wie o czym mówi? [PODCAST]

  Czy każde konto na IG, FB może być kontem sukcesu? Jak odnieść sukces w mediach społecznościowych? Czy każdy influencer musi sprzedawać? Zapraszamy do posłuchania podcastu.

  Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów – co zmienia?

  Kredyty frankowe - kolejne orzeczenia TSUE. Z wielkiej chmury mały deszcz”, „rozczarowanie”, „remis bez zwycięzcy” – to wybrane nagłówki z komunikatów medialnych. Zaskoczenie? Bynajmniej.

  Ile i jak streamerzy zarabiają na transmisjach?

  Podobnie jak na całym świecie, w Polsce rynek live streamingu rozkwitał w ostatnich latach. Szczególne wzrosty mogliśmy zauważyć w zeszłym roku, gdy zamknięci w domach, szukaliśmy kontaktu z otoczeniem. Jak bardzo rynek ewoluował?

  Producenci zacierają ręce. Boom na środki do dezynfekcji trwa

  Blisko 70% konsumentów kupuje obecnie środki do dezynfekcji. Osoby, które stawiają na taką ochronę, głównie wybierają żele oraz płyny. Zdecydowanie najmniej popularną formą pozostają spreje.

  Co to jest phishing? Jak nie dać się okraść?

  Phishing. Oszuści łapią się różnych sposobów, by wyłudzić nasze dane i pieniądze. Podszywają się pod firmy kurierskie, energetyczne, portale ogłoszeniowe, a nawet Policję. Wysyłają maile i SMSy.

  Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym tak jest?

  Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym jest, do czego może być potrzebne i czemu ułatwia załatwienie sprawy kierowcy? Sprawdziliśmy to.

  Pierwszy całkowicie wydrukowany dom

  Wydrukowany domu. Holenderskie małżeństwo zamieszkało w pierwszym domu, który został w pełni wydrukowany na drukarce 3D. Jego twórcy wierzą, że może wyznaczyć trend w budownictwie mieszkalnym - poinformował "The Guardian".

  Jak duże są największe mieszkania deweloperskie?

  Duże mieszkania deweloperskie. Jaką powierzchnię mają największe mieszkania w ofercie deweloperów? W których projektach je znajdziemy? Ile kosztują? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

  Nasiona i kompost w zamian za elektrośmieci

  Elektrośmieci. Nasiona łąk kwietnych i kompost można otrzymać w zamian ze elektrośmieci w Katowicach. Akcję współorganizują władze miasta i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, aby ograniczyć ilość takich odpadów wyrzucanych w nieprzeznaczonych do tego miejscach.

  Jazda na suwak a wymuszanie. Kiedy kierowcy łamią przepisy?

  Jazda na suwak a wymuszanie, czyli dziś opowiemy o przypadkach, w których kierowca nie ma obowiązku ustąpienia pierwszeństwa.

  Test: Audi Q2 po liftingu. Recepta jest prosta: benzyniak i automat

  Audi Q2 po liftingu w czerwonym kolorze stanęło przed redakcją. Recepta na sukces? Półtoralitrowy benzyniak, automatyczna skrzynia i wyposażenie.

  Co druga Toyota w Polsce jest... hybrydowa!

  Sprzedaż hybryd Toyoty w Polsce wzrosła do poziomu 30 316 sztuk. W efekcie co drugi model opuszczający salon japońskiej marki ma eko-napęd.

  Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym?

  Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym? Od 1 stycznia kierowcy powinni się liczyć z wyższymi opłatami. O ile wzrosły i ile teraz wynoszą?

  Tarcza 9.0 - można składać wnioski o postojowe [KODY PKD]

  Tarcza 9.0. Przedsiębiorcy z ponad 60 branż mogą starać się o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku i kolejne świadczenie postojowe. Sprawdź, kto może starać się o wsparcie?

  Fałszywe sklepy w internecie. Na co uważać?

  Fałszywe sklepy powstają w internecie jak grzyby po deszczu. W ostatnim roku już niemal 4 na 10 Polaków miało styczność z tego typu sytuacją. Według badanych, oszuści głównie oferują elektronikę oraz ubrania.

  Jakub B. Bączek: Czym jest sukces w dzisiejszych czasach? [WYWIAD]

  Jakub B. Bączek: Sukces w dzisiejszych czasach zdefiniowałbym jako wewnętrzny spokój - gdy to, co się dzieje w naszym życiu, jest spójne z tym, jacy jesteśmy, czego pragniemy i jakie mamy marzenia.

  Gdzie kupimy mieszkania z ogródkami?

  Mieszkania z ogródkiem. W których osiedlach znajdziemy mieszkania z ogródkami? Jaką powierzchnię mają największe? W jakich cenach oferowane są takie lokale? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

  Brak nalepki na szybie 2021 r. Ile wynosi mandat?

  Brak nalepki na szybie: 2021 r. coś zmienia? Ile wynosi mandat? Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Czy bilet za przejazd może być fakturą?

  Resort finansów proponuje, aby bilety za przejazd środkami komunikacji były fakturami bez względu na długość przejeżdżanego odcinka. Co to zmieni dla prowadzących działalność gospodarczą?