REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm. Prace nad projektem ustawy o spółkach europejskich

REKLAMA

W krajach Unii Europejskiej spółki ponadnarodowe istnieją w dwóch formach: jako spółki europejskie i europejskie zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). W Polsce dopiero trwają w Sejmie prace nad projektem ustawy regulującej sposób ich działalności.
Sposób tworzenia i funkcjonowania zgrupowań określa rozporządzenie Rady (EWG) nr 2137/85 z 25 lipca 1985 r. zawierające upoważnienie i delegacje dla ustawodawców krajowych do wprowadzenia przepisów odnoszących się do poszczególnych zagadnień. W projekcie ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej zaproponowano, aby do EZIG z siedzibą w Polsce miały zastosowanie przepisy o spółce jawnej. Zgrupowanie nie miałoby wprawdzie osobowości prawnej, ale mogłoby nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Według zasad określonych dla spółek jawnych, przepisy projektu przewidują wpisanie go do rejestru przedsiębiorców, natomiast do prowadzenia spraw i do reprezentacji EZIG – w przeciwieństwie do spółki jawnej – powoływani byliby zarządcy. Przepisy rozporządzenia zabraniają być zarządcą osobie niemogącej pełnić funkcji w organie administrującym albo zarządzającym lub niemogącej sprawować zarządu przedsiębiorstwem.
Projekt ustawy zawiera jedynie propozycje uregulowania niektórych spraw zgrupowania. Większość przepisów określono w rozporządzeniu Rady nr 2137/85. Kiedy w Polsce powstaną pierwsze zgromadzenia, przepisy te będą bezpośrednio miały do nich zastosowanie.
Rozporządzenie Rady stanowi, że członami zgrupowania mogą być tylko spółki, inne jednostki organizacyjne prawa publicznego lub prywatnego, utworzone zgodnie z prawem państwa członkowskiego oraz osoby fizyczne, które wykonują jakąkolwiek działalność przemysłową, handlową, rzemieślniczą lub rolniczą albo świadczą usługi we Wspólnocie.
Zgrupowanie powinno składać się przynajmniej z dwóch takich spółek albo innych jednostek organizacyjnych mających główny zarząd w różnych państwach członkowskich lub z dwóch takich osób fizycznych wykonujących główną działalność w tych państwach. W jego skład może też wchodzić spółka lub inna jednostka organizacyjna mająca główny zarząd w jednym z państw członkowskich oraz osoba fizyczna wykonująca główną działalność w jednym z nich.
W umowie o utworzeniu zgrupowania należy – zgodnie z przepisami rozporządzenia – określić jego nazwę, siedzibę cele, a także czas istnienia. Oprócz tego trzeba podać następujące dane o każdym z członków zgrupowania: jego nazwę, firmę, formę prawną, stały adres lub siedzibę statutową oraz numer i miejsce rejestracji.
W projektowanej ustawie zaproponowano, aby zgrupowania do rejestru zgłaszali ich zarządcy. Gdyby zostało ono rozwiązane albo ustąpił członek, to fakt ten do rejestru mógłby podać każdy z członków. Jeżeli dokumenty zostałyby sporządzone w języku obcym, to wówczas do zgłoszenia należy dołączyć uwierzytelnione tłumaczenie na język polski.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA