REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm. Prace nad projektem ustawy o spółkach europejskich

REKLAMA

W krajach Unii Europejskiej spółki ponadnarodowe istnieją w dwóch formach: jako spółki europejskie i europejskie zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). W Polsce dopiero trwają w Sejmie prace nad projektem ustawy regulującej sposób ich działalności.
Sposób tworzenia i funkcjonowania zgrupowań określa rozporządzenie Rady (EWG) nr 2137/85 z 25 lipca 1985 r. zawierające upoważnienie i delegacje dla ustawodawców krajowych do wprowadzenia przepisów odnoszących się do poszczególnych zagadnień. W projekcie ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej zaproponowano, aby do EZIG z siedzibą w Polsce miały zastosowanie przepisy o spółce jawnej. Zgrupowanie nie miałoby wprawdzie osobowości prawnej, ale mogłoby nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Według zasad określonych dla spółek jawnych, przepisy projektu przewidują wpisanie go do rejestru przedsiębiorców, natomiast do prowadzenia spraw i do reprezentacji EZIG – w przeciwieństwie do spółki jawnej – powoływani byliby zarządcy. Przepisy rozporządzenia zabraniają być zarządcą osobie niemogącej pełnić funkcji w organie administrującym albo zarządzającym lub niemogącej sprawować zarządu przedsiębiorstwem.
Projekt ustawy zawiera jedynie propozycje uregulowania niektórych spraw zgrupowania. Większość przepisów określono w rozporządzeniu Rady nr 2137/85. Kiedy w Polsce powstaną pierwsze zgromadzenia, przepisy te będą bezpośrednio miały do nich zastosowanie.
Rozporządzenie Rady stanowi, że członami zgrupowania mogą być tylko spółki, inne jednostki organizacyjne prawa publicznego lub prywatnego, utworzone zgodnie z prawem państwa członkowskiego oraz osoby fizyczne, które wykonują jakąkolwiek działalność przemysłową, handlową, rzemieślniczą lub rolniczą albo świadczą usługi we Wspólnocie.
Zgrupowanie powinno składać się przynajmniej z dwóch takich spółek albo innych jednostek organizacyjnych mających główny zarząd w różnych państwach członkowskich lub z dwóch takich osób fizycznych wykonujących główną działalność w tych państwach. W jego skład może też wchodzić spółka lub inna jednostka organizacyjna mająca główny zarząd w jednym z państw członkowskich oraz osoba fizyczna wykonująca główną działalność w jednym z nich.
W umowie o utworzeniu zgrupowania należy – zgodnie z przepisami rozporządzenia – określić jego nazwę, siedzibę cele, a także czas istnienia. Oprócz tego trzeba podać następujące dane o każdym z członków zgrupowania: jego nazwę, firmę, formę prawną, stały adres lub siedzibę statutową oraz numer i miejsce rejestracji.
W projektowanej ustawie zaproponowano, aby zgrupowania do rejestru zgłaszali ich zarządcy. Gdyby zostało ono rozwiązane albo ustąpił członek, to fakt ten do rejestru mógłby podać każdy z członków. Jeżeli dokumenty zostałyby sporządzone w języku obcym, to wówczas do zgłoszenia należy dołączyć uwierzytelnione tłumaczenie na język polski.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA