REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt konsumencki. Udzielaj pełnej informacji

REKLAMA

Sprzedawca, który w umowie kredytu konsumenckiego nie poinformował klienta o prawie odstąpienia od umowy, musi liczyć się z tym, że termin na odstąpienie może wydłużyć się z 10 dni nawet do 3 miesięcy.
Czytelnik "Gazety Prawnej" kupił pralkę na raty – miał zapłacić 10 rat miesięcznych po 150 zł. Po dwóch tygodniach od momentu zakupu chciał odstąpić od umowy, gdyż z powodu utraty pracy obawiał się, że nie będzie mógł spłacać rat. Sklep nie zgodził się jednak na rozwiązanie umowy, argumentując, że klient miał na to 10 dni. W umowie konsumenta nie ma ani słowa o prawie do odstąpienia od umowy. Czy w takiej sytuacji sprzedawca ma rację?
Nie. W omawianej sprawie mamy do czynienia z umową kredytu konsumenckiego. Sprzedawca nie musiałby przyjmować po dwóch tygodniach odstąpienia od umowy, gdyby klient został prawidłowo poinformowany o prawie do odstąpienia. Jeśli tego nie zrobił, czas, w jakim można odstąpić od umowy, może znacznie wydłużyć się na korzyść klienta.
Przypomnijmy, że ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. nr 100, poz. 1081 z późn. zm.) ma zastosowanie do umów o kredyt w wysokości od 500 zł do 80 000 zł lub równowartości tych kwot w innej walucie. Termin spłaty takiego kredytu powinien być dłuższy niż 3 miesiące. Ustawy nie stosuje się do niektórych rodzajów kredytów – m.in. do kredytów mieszkaniowych, przeznaczonych zarówno na nabycie nieruchomości, jak i rozbudowę, przebudowę czy remont lokalu.
Zgodnie z ustawą, konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Nie musi podawać przyczyny swojej decyzji. Taki termin obowiązuje w sytuacji, gdy informacja o prawie do odstąpienia zawarta jest w umowie. Jeśli sprzedawca nie zawarł w umowie informacji o prawie odstąpienia od umowy, tak jak w przypadku naszego czytelnika – termin ten ulegnie wydłużeniu. Konsument może wówczas odstąpić od umowy również w terminie 10 dni, ale liczonych od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy. Nie może się to jednak odbyć później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Uważa się, że termin na odstąpienie został zachowany, jeśli przed jego upływem klient złoży oświadczenie o odstąpieniu pod wskazany adres. Wzór takiego oświadczenia kredytodawca ma obowiązek wręczyć klientowi, przy zawarciu umowy. Powinno ono zawierać imię i nazwisko lub nazwę przedsiębiorcy oraz jego adres zamieszkania lub siedziby.

Ewa Usowicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA