| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kredyt konsumencki. Udzielaj pełnej informacji

Kredyt konsumencki. Udzielaj pełnej informacji

Sprzedawca, który w umowie kredytu konsumenckiego nie poinformował klienta o prawie odstąpienia od umowy, musi liczyć się z tym, że termin na odstąpienie może wydłużyć się z 10 dni nawet do 3 miesięcy.

Czytelnik "Gazety Prawnej" kupił pralkę na raty – miał zapłacić 10 rat miesięcznych po 150 zł. Po dwóch tygodniach od momentu zakupu chciał odstąpić od umowy, gdyż z powodu utraty pracy obawiał się, że nie będzie mógł spłacać rat. Sklep nie zgodził się jednak na rozwiązanie umowy, argumentując, że klient miał na to 10 dni. W umowie konsumenta nie ma ani słowa o prawie do odstąpienia od umowy. Czy w takiej sytuacji sprzedawca ma rację?
Nie. W omawianej sprawie mamy do czynienia z umową kredytu konsumenckiego. Sprzedawca nie musiałby przyjmować po dwóch tygodniach odstąpienia od umowy, gdyby klient został prawidłowo poinformowany o prawie do odstąpienia. Jeśli tego nie zrobił, czas, w jakim można odstąpić od umowy, może znacznie wydłużyć się na korzyść klienta.
Przypomnijmy, że ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. nr 100, poz. 1081 z późn. zm.) ma zastosowanie do umów o kredyt w wysokości od 500 zł do 80 000 zł lub równowartości tych kwot w innej walucie. Termin spłaty takiego kredytu powinien być dłuższy niż 3 miesiące. Ustawy nie stosuje się do niektórych rodzajów kredytów – m.in. do kredytów mieszkaniowych, przeznaczonych zarówno na nabycie nieruchomości, jak i rozbudowę, przebudowę czy remont lokalu.
Zgodnie z ustawą, konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Nie musi podawać przyczyny swojej decyzji. Taki termin obowiązuje w sytuacji, gdy informacja o prawie do odstąpienia zawarta jest w umowie. Jeśli sprzedawca nie zawarł w umowie informacji o prawie odstąpienia od umowy, tak jak w przypadku naszego czytelnika – termin ten ulegnie wydłużeniu. Konsument może wówczas odstąpić od umowy również w terminie 10 dni, ale liczonych od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy. Nie może się to jednak odbyć później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Uważa się, że termin na odstąpienie został zachowany, jeśli przed jego upływem klient złoży oświadczenie o odstąpieniu pod wskazany adres. Wzór takiego oświadczenia kredytodawca ma obowiązek wręczyć klientowi, przy zawarciu umowy. Powinno ono zawierać imię i nazwisko lub nazwę przedsiębiorcy oraz jego adres zamieszkania lub siedziby.

Ewa Usowicz


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK