REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienia niepełnosprawnych. Konsultacje społeczne

REKLAMA

Dobiegają końca konsultacje społeczne rządowego projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Ich efekt w postaci autopoprawki rządu trafi wkrótce do Sejmu.
Działania legislacyjne podejmowane przez rząd mają sprzyjać znacznemu zwiększeniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy i wyeliminowaniu defraudacji publicznych pieniędzy przez właścicieli zatrudniających je firm. W lipcu tego roku w resorcie polityki społecznej opracowano projekt nowej ustawy rehabilitacyjnej. Mimo iż został odrzucony przez wszystkich partnerów społecznych, przyjęła go Rada Ministrów (we wrześniu br.) i znalazł się w Sejmie. Jednak zdecydowana postawa strony społecznej doprowadziła do rozpoczęcia dialogu z rządem (konsultacje mają zakończyć się jeszcze w tym tygodniu). Ich efektem jest niemal nowy projekt ustawy, który w formie autopoprawki rządu zostanie przedstawiony w Sejmie. Nowe przepisy nie będą więc obowiązywały od 1 stycznia 2005 r.

Zespół ekspertów powołany przez stronę społeczną uważa, że projekt został opracowany bez rzetelnej analizy skutków, jakie dla zatrudnienia osób niepełnosprawnych będą powodowały planowane zmiany. Nie do przyjęcia jest propozycja likwidacji sektora chronionego, ponieważ rozwiązania zaproponowane przez rząd nie stanowią dla pracodawców z otwartego rynku pracy dostatecznej zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym (zwłaszcza ze schorzeniami szczególnymi). Zatrudnienie tych osób na zasadzie wykonywania pracy socjalnej jeszcze długo będzie nierealne. Proponowany system orzecznictwa dla potrzeb zatrudnienia nie jest dostosowany do podstawowych wymogów w tym zakresie. Dla celów zatrudnienia istotny jest rodzaj niepełnosprawności i wynikające z niego predyspozycje psychofizyczne do wykonywania określonego rodzaju prac, a nie zaproponowane przez rząd orzekanie o stopniach niepełnosprawności.

Z ostatnich badań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynika, że tylko 100 osób rocznie, czyli około 0,63 proc., z prawie 16 tys. uczestników warsztatów terapii zajęciowej, podejmuje pracę zawodową. Istnieje obawa, że jeżeli sytuacja ta nie ulegnie widocznej poprawie, to pracodawcy nie zechcą finansować tej formy rehabilitacji zawodowej. I dlatego mija się z celem tworzenie bardzo kosztownych zakładów aktywności zawodowej. Zdaniem pracodawców środki PFRON, który tworzony jest z ich składek, powinny być wykorzystane na rehabilitację zawodową i ściśle z nią związaną rehabilitację społeczną, a nie na zadania należące do innych resortów, np. zdrowia czy edukacji. Postulują oni również, aby na rehabilitację zawodową przeznaczano 80 proc. zasobów PFRON.

Tworzenie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie powinno być obligatoryjne. Pracodawcy z otwartego rynku pracy, którzy podejmą taką decyzję, powinni korzystać z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast z sektora chronionego – ze zwolnienia od podatków lokalnych i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od zatrudnianych osób niepełnosprawnych.

Nie do przyjęcia jest również propozycja rządu znacznego zmniejszenia kosztem strony społecznej składu rady nadzorczej PFRON i Krajowej Rady Konsultacyjnej do spraw Osób Niepełnosprawnych.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA