REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienia niepełnosprawnych. Konsultacje społeczne

REKLAMA

Dobiegają końca konsultacje społeczne rządowego projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Ich efekt w postaci autopoprawki rządu trafi wkrótce do Sejmu.
Działania legislacyjne podejmowane przez rząd mają sprzyjać znacznemu zwiększeniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy i wyeliminowaniu defraudacji publicznych pieniędzy przez właścicieli zatrudniających je firm. W lipcu tego roku w resorcie polityki społecznej opracowano projekt nowej ustawy rehabilitacyjnej. Mimo iż został odrzucony przez wszystkich partnerów społecznych, przyjęła go Rada Ministrów (we wrześniu br.) i znalazł się w Sejmie. Jednak zdecydowana postawa strony społecznej doprowadziła do rozpoczęcia dialogu z rządem (konsultacje mają zakończyć się jeszcze w tym tygodniu). Ich efektem jest niemal nowy projekt ustawy, który w formie autopoprawki rządu zostanie przedstawiony w Sejmie. Nowe przepisy nie będą więc obowiązywały od 1 stycznia 2005 r.

Zespół ekspertów powołany przez stronę społeczną uważa, że projekt został opracowany bez rzetelnej analizy skutków, jakie dla zatrudnienia osób niepełnosprawnych będą powodowały planowane zmiany. Nie do przyjęcia jest propozycja likwidacji sektora chronionego, ponieważ rozwiązania zaproponowane przez rząd nie stanowią dla pracodawców z otwartego rynku pracy dostatecznej zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym (zwłaszcza ze schorzeniami szczególnymi). Zatrudnienie tych osób na zasadzie wykonywania pracy socjalnej jeszcze długo będzie nierealne. Proponowany system orzecznictwa dla potrzeb zatrudnienia nie jest dostosowany do podstawowych wymogów w tym zakresie. Dla celów zatrudnienia istotny jest rodzaj niepełnosprawności i wynikające z niego predyspozycje psychofizyczne do wykonywania określonego rodzaju prac, a nie zaproponowane przez rząd orzekanie o stopniach niepełnosprawności.

Z ostatnich badań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynika, że tylko 100 osób rocznie, czyli około 0,63 proc., z prawie 16 tys. uczestników warsztatów terapii zajęciowej, podejmuje pracę zawodową. Istnieje obawa, że jeżeli sytuacja ta nie ulegnie widocznej poprawie, to pracodawcy nie zechcą finansować tej formy rehabilitacji zawodowej. I dlatego mija się z celem tworzenie bardzo kosztownych zakładów aktywności zawodowej. Zdaniem pracodawców środki PFRON, który tworzony jest z ich składek, powinny być wykorzystane na rehabilitację zawodową i ściśle z nią związaną rehabilitację społeczną, a nie na zadania należące do innych resortów, np. zdrowia czy edukacji. Postulują oni również, aby na rehabilitację zawodową przeznaczano 80 proc. zasobów PFRON.

Tworzenie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie powinno być obligatoryjne. Pracodawcy z otwartego rynku pracy, którzy podejmą taką decyzję, powinni korzystać z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast z sektora chronionego – ze zwolnienia od podatków lokalnych i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od zatrudnianych osób niepełnosprawnych.

Nie do przyjęcia jest również propozycja rządu znacznego zmniejszenia kosztem strony społecznej składu rady nadzorczej PFRON i Krajowej Rady Konsultacyjnej do spraw Osób Niepełnosprawnych.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA