REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy notarialne: odpowiedzialność Skarbu Państwa

REKLAMA

Jeśli notariusz, a więc funkcjonariusz państwowy, sporządził umowę sprzeczną z prawem, to za wyrządzoną taką czynnością szkodę odpowiada Skarb Państwa. Od notariusza, a więc profesjonalisty, należy bowiem wymagać fachowej wiedzy, dlatego klient powinien być spokojny o bezbłędność sporządzonego aktu notarialnego.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe THT DELTA Sp. z o.o. w 1991 r. zawarło z gminą U. umowę notarialną, która przeniosła użytkowanie wieczyste gruntu, zaznaczono w niej naniesione tam budowle, ale ich własności umowa nie przeniosła. Za sporządzenie aktu spółka zapłaciła ok. 51 tys. zł.

Gdy gmina zorientowała się, że akt nie został sporządzony prawidłowo, ponieważ przy przenoszeniu użytkowania wieczystego gruntu należy przenieść własność wzniesionych tam budynków, wystąpiła do sądu o uznanie umowy za nieważną.

Sąd uwzględnił powództwo we wrześniu 1994 r., stwierdzając, że akt notarialny sporządzono sprzecznie z art. 20 obowiązującej wówczas ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (t.j. Dz.U z 1991 r. nr 30, poz. 122 z późn. zm.). Przepis ten mówił, że użytkowanie wieczyste gruntu zabudowanego następuje z równoczesną sprzedażą położonych na tym gruncie budynków i innych urządzeń.
Wyrok utrzymał w mocy sąd II instancji. Na tle tego przepisu Sąd Najwyższy podjął zresztą 29 listopada 1992 r. uchwałę, w której stwierdził, że umowa, przenosząca użytkowanie wieczyste gruntu bez przeniesienia własności położonych na nim budynków, jest nieważna.

Kolejny akt sprawy rozpoczął się w 1998 r. Spółka wniosła przeciwko Skarbowi Państwa – prezesowi Sądu Okręgowego w Warszawie – sprawę o ponad 30 mln zł odszkodowania za szkody spowodowane wadliwym aktem notarialnym.

Wydano wyrok częściowy, obejmujący koszty sporządzenia aktu, którym sąd I instancji zasądził zwrot ok. 51 tys. zł. Stwierdził, że przy sporządzaniu umowy notariusz naruszył art. 50 ustawy z 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U. z 2002 r. nr 42, poz. 369) oraz art. 417 kodeksu cywilnego, mówiącego o odpowiedzialności SP za szkody wyrządzone przez funkcjonariusza państwowego. Skarb Państwa bronił się brakiem winy notariusza, ponieważ błędnie sporządzona umowa wynikała z kłopotów interpretacyjnych art. 20 powołanej ustawy, a ma to istotne znaczenie przy zastosowaniu obowiązującego wówczas art. 417 k.c.

Wyrok utrzymał w mocy sąd apelacyjny, mimo że podniesiono zarzut przedawnienia, ale pozostał on bez rozpoznania. Sąd potwierdził naruszenie art. 417 k.c., przy czym zajął się także rozważaniem winy notariusza i ją stwierdził.

Wobec tego Skarb Państwa wniósł kasację, ale Sąd Najwyższy wczoraj ją oddalił. Jak zwrócił uwagę, termin przedawnienia w tej sprawie nie minął, a pozwany źle go liczy. W ocenie SN, sąd apelacyjny przeprowadził wywód dotyczący winy notariusza i ją stwierdził, wobec tego art. 417 k.c. w brzmieniu sprzed nowelizacji ma zastosowanie. Powód miał pełne prawo do zaufania notariuszowi, jako profesjonaliście, a winą notariusza była błędna interpretacja art. 20.
Sygn. akt I CK 303/04
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA