Wchodzi w życie: refundacja kosztów szkoleń pracowników
REKLAMA
Pracodawcy prowadzący mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (określone w art. 104–108 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) będą mogli otrzymać zwrot do 45 proc. poniesionych kosztów kwalifikujących się do udzielenia pomocy, natomiast pozostali – do 35 proc. takich wydatków. Jeżeli szkolenie jest przeznaczone dla pracowników znajdujących się w gorszym położeniu, pomoc będzie mogła być zwiększona o 10 proc. Zgodnie art. 2 lit. g) rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 68/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy szkoleniowej (Dz.Urz. WE L 10), są nimi osoby: poniżej 25 roku życia, które jeszcze nie pracowały, niepełnosprawne w stopniu znacznym, obywatele państw członkowskich, którzy poszukują pracy w Polsce, poszukujące pracy po co najmniej trzyletniej przerwie, które nie mają średniego wykształcenia, a ukończyły 45 lat, oraz które nie mają średniego wykształcenia, które nie miały pracy przez co najmniej rok.
Jeżeli pracownik uczestniczy w szkoleniu dłuższym niż 22 dni robocze i przebywa na płatnym urlopie szkoleniowym, a pracodawca zatrudni na jego miejsce bezrobotnego skierowanego przez urząd pracy, to starosta zwróci mu część kosztów szkolenia pracownika w wysokości 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia oraz płacy skierowanego bezrobotnego wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, w wysokości nieprzekraczającej 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Zagadnienia te reguluje rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń oraz wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń (Dz.U. nr 249, poz. 2496).
REKLAMA
REKLAMA