reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejmowa komisja ponownie o PIT i CIT 2005

Sejmowa komisja ponownie o PIT i CIT 2005

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma rozpatrzyć zaproponowane przez Senat poprawki do znowelizowanych ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych.

Senat przyjął m.in. przepis, który zwalnia z PIT otrzymane przez podatników alimenty oraz renty strukturalne. Obecnie nie płaci się jedynie podatku od alimentów przyznanych na rzecz dzieci. Z regulacji zaproponowanej przez Senat wynika, że wszelkie alimenty, nawet te nieprzyznane na dzieci, a także niewynikające z orzeczenia sądowego, będą zwolnione z podatku. Senatorowie ponadto opowiedzieli się za wprowadzeniem możliwości wydawania pracownikom bonów żywnościowych o wartości 190 złotych miesięcznie, które byłyby zwolnione z opodatkowania.Aprobatę Senatu zyskało też unormowanie przewidujące, że niezapłacone składki pracownicze na ZUS oraz niewpłacone składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie będą mogły być wliczane przez przedsiębiorców do kosztów uzyskania przychodów. Senat zaproponował, żeby przepis ten był zarówno w znowelizowanej ustawie o PIT, jak i o CIT. Jest to konsekwencją regulacji przyjętych wcześniej przez Sejm, który zdecydował, że pracodawcy nie mogą wliczać do koszów uzyskania przychodów pensji niezapłaconych pracownikom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy i stosunków pokrewnych.


Uchwalone przez Sejm zmiany umożliwiają owdowiałym małżonkom skorzystanie ze wspólnego rozliczenia dochodów małżonków. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów będzie mógł złożyć także podatnik, którego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, oraz podatnik, którego małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, za który jest składane zeznanie podatkowe, ale przed jego złożeniem. Senatorowie natomiast przyznali małżonkom, którzy będą się rozliczać po śmierci jednego z nich na zasadach przewidzianych dla wspólnego opodatkowania, prawo do tego, aby wraz ze składanym rocznym zeznaniem podatkowym mogli składać wniosek o wznowienie postępowania na podstawie art. 240 par. 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej, jeżeli została wydana decyzja ostateczna w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego lub stwierdzenia nadpłaty na podstawie art. 104 tej ustawy.Senat nie zgłosił zastrzeżeń do wprowadzonej przez Sejm czwartej stawki w wysokości 50 proc. Nowa stawka będzie stosowana do dochodów przekraczających rocznie 600 tys. zł. Senatorowie natomiast przyjęli poprawkę, która określa zasady pobierania zaliczek w związku z wprowadzeniem 50-proc. stawki podatku.Wiele wskazuje na to, że rekomendacje Komisji Finansów Publicznych dotyczące zaproponowanych przez Senat poprawek do znowelizowanych ustaw o PIT i CIT będą rozpatrzone przez Sejm na posiedzeniu w dniach 17-19 listopada br. Po ostatecznym głosowaniu w Sejmie znowelizowane ustawy będą przesłane prezydentowi do podpisu. Nowe przepisy podatkowe, jeżeli mają wejść w życie z początkiem 2005 r., muszą być opublikowane w Dzienniku Ustaw do końca listopada br.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama