REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urząd Patentowy. Podobieństwo znaków towarowych

REKLAMA

Jeśli znaki towarowe zawierają taki sam zbitek liter, ale jeden jest czarno-biały, a drugi kolorowy, i przeznaczone są do oznaczania różnych towarów, to nie zachodzi obawa wprowadzenia odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów - stwierdziło Kolegium Orzekające Urzędu Patentowego.
Niemiecka firma BBS Kraftfahrzeugtechnik AG ma na swoją rzecz zarejestrowany w Polsce znak towarowy BBS dla oznaczania nim felg do pojazdów silnikowych, a więc towarów z klasy 12, z mocą od 8 maja 1997 r. Z kolei firma Pawlikowski Marek, Szejrych Jarosław, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe BBS s.c. Auto-Handel Komis zgłosiła do rejestracji znak BBS 17 października 1997 r. i otrzymała rejestrację na towary i usługi w klasie 12, 35 i 39, tj. pojazdy, samochody, lokomotywy, wagony kolejowe, tramwaje, statki, usługi transportowe i usługi w zakresie prowadzenia komisu samochodowego – oznaczane również znakiem BBS, ale kolorowym i z akcentem graficznym. W 2003 r. zakres ten został ograniczony do usług transportowych i prowadzenia komisu samochodowego.

W październiku 2003 r. firma niemiecka wystąpiła do Urzędu Patentowego o unieważnienie prawa z rejestracji dla firmy polskiej. W uzasadnieniu podnosiła, że sporne znaki są identyczne, bowiem zawierają takie same litery i w takiej samej kolejności, a kolor i akcent graficzny odgrywają drugorzędną rolę. Za podstawę żądania podała art. 9 ust. 1 pkt 1 i 9 art. 8 pkt 1 i 2 ustawy o znakach towarowych z 31 stycznia 1985 r. (Dz.U. nr 5, poz. 17 z późn. zm.).

Zarzuty sprowadzały się do naruszenia prawa do firmy, a więc praw osobistych i renomy znaku. Pierwszy z powołanych przepisów mówi, że niedopuszczalna jest rejestracja znaku, który jest sprzeczny z obowiązującym prawem lub zasadami współżycia społecznego albo narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich. Drugi zabrania zarejestrowania znaku, który jest podobny w takim stopniu do znaku zarejestrowanego na rzecz innego przedsiębiorstwa, że w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego mógłby wprowadzać odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów lub jest w takim samym stopniu podobny do znaku powszechnie znanego w Polsce. W odpowiedzi na wniosek podkreślono przede wszystkim, że wnioskodawca ma zarejestrowany znak na inne towary – felgi do kół silnikowych, poza tym znaki różnią się wizualnie, mają bowiem odmienną czcionkę i kolorystykę.

Przed Kolegium Orzekającym UP każda ze stron podtrzymywała swoje argumenty. Wnioskodawca podkreślał, że felgi BBS mają światową renomę i cieszą się dużym uznaniem wśród producentów i użytkowników samochodów. Firma polska akcentowała natomiast rodzaj prowadzonej przez siebie działalności, którą są usługi komisowe. Jeśli zaś chodzi o renomę znaku, to jej pełnomocnik prowadził rozmowy ze Skodą i Fiatem, których przedstawiciele poinformowali go, że nie znają felg przeciwnika.
Argumenty te przekonały Kolegium Orzekające UP, które 25 października oddaliło wniosek. Stwierdziło, że różna kolorystyka i różnice graficzne powodują, że znaki się nie pomylą, poza tym przeznaczone są do oznaczania towarów i usług z innych klas. W ciągu 30 dni od otrzymania decyzji z uzasadnieniem przysługuje stronom prawo wniesienia skargi do warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Sygn. akt Sp 165/03
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA