Dziś wchodzi w zycie: opłata paliwowa
REKLAMA
W myśl znowelizowanej ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz.U. nr 213, poz. 2156), wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów podlega opłacie paliwowej.
Obowiązek zapłaty opłaty ciąży na producencie paliw silnikowych lub gazu, importerze paliw silnikowych lub gazu, podmiocie dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych lub gazu oraz innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów ustawy o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w podatku akcyzowym od paliw silnikowych lub gazu. Wspomniane podmioty są zwolnione z obowiązku uiszczania opłaty paliwowej, gdy wynika to z międzynarodowych umów dotyczących transportu drogowego.
Obowiązek zapłaty opłaty powstaje z dniem, w którym podmioty zobowiązane do jej uiszczenia są obowiązane do zapłaty podatku akcyzowego od paliw silnikowych oraz gazu. Podstawą obliczenia wysokości opłaty jest ilość paliw silnikowych lub gazu, od jakich podmioty zobowiązane do jej uiszczenia są obowiązane zapłacić podatek akcyzowy.
Opłata paliwowa nie zwiększa podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym z tytułu importu wyrobów akcyzowych.
REKLAMA
REKLAMA