REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek cen towarów i usług

REKLAMA

Sierpień był drugim miesiącem 2004 r., w którym odnotowano spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych (o 0,4%), głównie w wyniku niższych cen żywności. W okresie styczeń-sierpień br. wzrost cen konsumpcyjnych był znacznie wyższy niż przed rokiem (3,0%, wobec 0,1%). Wzrost cen konsumpcyjnych w skali roku utrzymał się na poziomie zanotowanym przed miesiącem.

Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. o 1,7%. Nastąpił znaczny spadek cen warzyw (o 13,3%) i owoców (o 10,0%). Potaniało także mięso (o 1,5%), w tym drób - o 8,2%, mięso wieprzowe - o 0,2%, wołowe - o 0,1%, natomiast wędliny podrożały o 0,1%. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za cukier (o 0,9%). Ceny tłuszczów zwierzęcych podniesiono o 0,9%, w tym masła - o 1,0%. Za artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" należało zapłacić o 0,3% więcej niż przed miesiącem. W tej samej skali wzrosły ceny ryb, mąki i makaronów. Podrożały także tłuszcze roślinne (o 0,2%). Ceny napojów bezalkoholowych były wyższe przeciętnie niż w lipcu br. o 0,1%, w tym herbaty - o 0,6%, kawy oraz soków - po 0,3%. Za wyroby tytoniowe płacono o 0,7% więcej niż przed miesiącem, natomiast napoje alkoholowe potaniały o 0,1%.

REKLAMA

W sierpniu br. ceny obuwia obniżyły się o 1,4%, a odzieży - o 0,7%.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. przeciętnie o 0,2%. Użytkowanie mieszkania lub domu podrożało o 0,1%. W tej samej skali podwyższono opłaty za najem mieszkania. Zanotowano dalszy wzrost opłat za wywóz śmieci oraz usługi kanalizacyjne. Nośniki energii podrożały przeciętnie o 0,2%, w tym opał - o 0,9%, gaz z butli - o 0,6%, a ciepła woda - o 0,2%. Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%. Droższe były meble i elementy meblarskie oraz sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,1%). Ceny środków do prania i czyszczenia kształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego miesiąc wcześniej.

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono przeciętnie o 0,1%. W tej samej skali wzrosły ceny artykułów farmaceutycznych, a także usług lekarskich i stomatologicznych. Ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego nie zmieniły się istotnie w stosunku do zanotowanych miesiąc wcześniej.

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w lipcu br. o 0,5%, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (o 0,9%). Ceny usług transportowych wzrosły o 0,1%, w tym pasażerskiego transportu drogowego - o 0,2%. Samochody osobowe sprzedawano natomiast po cenach nieco niższych niż miesiąc wcześniej (o 0,1%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłaty związane z łącznością utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.

REKLAMA

Ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły przeciętnie o 0,1%. Znacznie podwyższono opłaty za radio i telewizję kablową (o 1,4%). Gazety i czasopisma podrożały o 1,2%, a książki o 0,2%. Tańszy niż w poprzednim miesiącu był sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,5%). Za artykuły piśmienne, kreślarskie i malarskie należało zapłacić o 0,3% mniej niż w lipcu br. Ceny w zakresie turystyki zorganizowanej obniżono o 0,1%.

Spośród innych towarów i usług, podniesiono ceny usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1%). Opłaty za ubezpieczenia wzrosły przeciętnie o 0,3%. Obniżono natomiast ceny środków do mycia (o 0,2%) oraz wyrobów kosmetycznych i perfumeryjnych (o 0,1%).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA