| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spadek cen towarów i usług

Spadek cen towarów i usług

Sierpień był drugim miesiącem 2004 r., w którym odnotowano spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych (o 0,4%), głównie w wyniku niższych cen żywności. W okresie styczeń-sierpień br. wzrost cen konsumpcyjnych był znacznie wyższy niż przed rokiem (3,0%, wobec 0,1%). Wzrost cen konsumpcyjnych w skali roku utrzymał się na poziomie zanotowanym przed miesiącem.

Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. o 1,7%. Nastąpił znaczny spadek cen warzyw (o 13,3%) i owoców (o 10,0%). Potaniało także mięso (o 1,5%), w tym drób - o 8,2%, mięso wieprzowe - o 0,2%, wołowe - o 0,1%, natomiast wędliny podrożały o 0,1%. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za cukier (o 0,9%). Ceny tłuszczów zwierzęcych podniesiono o 0,9%, w tym masła - o 1,0%. Za artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" należało zapłacić o 0,3% więcej niż przed miesiącem. W tej samej skali wzrosły ceny ryb, mąki i makaronów. Podrożały także tłuszcze roślinne (o 0,2%). Ceny napojów bezalkoholowych były wyższe przeciętnie niż w lipcu br. o 0,1%, w tym herbaty - o 0,6%, kawy oraz soków - po 0,3%. Za wyroby tytoniowe płacono o 0,7% więcej niż przed miesiącem, natomiast napoje alkoholowe potaniały o 0,1%.

W sierpniu br. ceny obuwia obniżyły się o 1,4%, a odzieży - o 0,7%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. przeciętnie o 0,2%. Użytkowanie mieszkania lub domu podrożało o 0,1%. W tej samej skali podwyższono opłaty za najem mieszkania. Zanotowano dalszy wzrost opłat za wywóz śmieci oraz usługi kanalizacyjne. Nośniki energii podrożały przeciętnie o 0,2%, w tym opał - o 0,9%, gaz z butli - o 0,6%, a ciepła woda - o 0,2%. Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%. Droższe były meble i elementy meblarskie oraz sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,1%). Ceny środków do prania i czyszczenia kształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego miesiąc wcześniej.

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono przeciętnie o 0,1%. W tej samej skali wzrosły ceny artykułów farmaceutycznych, a także usług lekarskich i stomatologicznych. Ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego nie zmieniły się istotnie w stosunku do zanotowanych miesiąc wcześniej.

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w lipcu br. o 0,5%, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (o 0,9%). Ceny usług transportowych wzrosły o 0,1%, w tym pasażerskiego transportu drogowego - o 0,2%. Samochody osobowe sprzedawano natomiast po cenach nieco niższych niż miesiąc wcześniej (o 0,1%).

Opłaty związane z łącznością utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.

Ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły przeciętnie o 0,1%. Znacznie podwyższono opłaty za radio i telewizję kablową (o 1,4%). Gazety i czasopisma podrożały o 1,2%, a książki o 0,2%. Tańszy niż w poprzednim miesiącu był sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,5%). Za artykuły piśmienne, kreślarskie i malarskie należało zapłacić o 0,3% mniej niż w lipcu br. Ceny w zakresie turystyki zorganizowanej obniżono o 0,1%.

Spośród innych towarów i usług, podniesiono ceny usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1%). Opłaty za ubezpieczenia wzrosły przeciętnie o 0,3%. Obniżono natomiast ceny środków do mycia (o 0,2%) oraz wyrobów kosmetycznych i perfumeryjnych (o 0,1%).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »