Kategorie

Spadek cen towarów i usług

Sierpień był drugim miesiącem 2004 r., w którym odnotowano spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych (o 0,4%), głównie w wyniku niższych cen żywności. W okresie styczeń-sierpień br. wzrost cen konsumpcyjnych był znacznie wyższy niż przed rokiem (3,0%, wobec 0,1%). Wzrost cen konsumpcyjnych w skali roku utrzymał się na poziomie zanotowanym przed miesiącem.

Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. o 1,7%. Nastąpił znaczny spadek cen warzyw (o 13,3%) i owoców (o 10,0%). Potaniało także mięso (o 1,5%), w tym drób - o 8,2%, mięso wieprzowe - o 0,2%, wołowe - o 0,1%, natomiast wędliny podrożały o 0,1%. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za cukier (o 0,9%). Ceny tłuszczów zwierzęcych podniesiono o 0,9%, w tym masła - o 1,0%. Za artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" należało zapłacić o 0,3% więcej niż przed miesiącem. W tej samej skali wzrosły ceny ryb, mąki i makaronów. Podrożały także tłuszcze roślinne (o 0,2%). Ceny napojów bezalkoholowych były wyższe przeciętnie niż w lipcu br. o 0,1%, w tym herbaty - o 0,6%, kawy oraz soków - po 0,3%. Za wyroby tytoniowe płacono o 0,7% więcej niż przed miesiącem, natomiast napoje alkoholowe potaniały o 0,1%.

W sierpniu br. ceny obuwia obniżyły się o 1,4%, a odzieży - o 0,7%.

Reklama

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. przeciętnie o 0,2%. Użytkowanie mieszkania lub domu podrożało o 0,1%. W tej samej skali podwyższono opłaty za najem mieszkania. Zanotowano dalszy wzrost opłat za wywóz śmieci oraz usługi kanalizacyjne. Nośniki energii podrożały przeciętnie o 0,2%, w tym opał - o 0,9%, gaz z butli - o 0,6%, a ciepła woda - o 0,2%. Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%. Droższe były meble i elementy meblarskie oraz sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,1%). Ceny środków do prania i czyszczenia kształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego miesiąc wcześniej.

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono przeciętnie o 0,1%. W tej samej skali wzrosły ceny artykułów farmaceutycznych, a także usług lekarskich i stomatologicznych. Ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego nie zmieniły się istotnie w stosunku do zanotowanych miesiąc wcześniej.

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w lipcu br. o 0,5%, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (o 0,9%). Ceny usług transportowych wzrosły o 0,1%, w tym pasażerskiego transportu drogowego - o 0,2%. Samochody osobowe sprzedawano natomiast po cenach nieco niższych niż miesiąc wcześniej (o 0,1%).

Opłaty związane z łącznością utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.

Reklama

Ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły przeciętnie o 0,1%. Znacznie podwyższono opłaty za radio i telewizję kablową (o 1,4%). Gazety i czasopisma podrożały o 1,2%, a książki o 0,2%. Tańszy niż w poprzednim miesiącu był sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,5%). Za artykuły piśmienne, kreślarskie i malarskie należało zapłacić o 0,3% mniej niż w lipcu br. Ceny w zakresie turystyki zorganizowanej obniżono o 0,1%.

Spośród innych towarów i usług, podniesiono ceny usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1%). Opłaty za ubezpieczenia wzrosły przeciętnie o 0,3%. Obniżono natomiast ceny środków do mycia (o 0,2%) oraz wyrobów kosmetycznych i perfumeryjnych (o 0,1%).

Źródło: GUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?