Jazda na suwak. Na czym konkretnie polega?
16 gru 2019
6 grudnia 2019 roku zaczęły obowiązywać przepisy nakładające obowiązek jazdy na suwak. Na czym ona polega i jakie sankcje czekają na kierowców?
Za co mandat - ciekawostki
15 lip 2013
Wpadniesz w poślizg zimą? Policja wystawi Ci mandat. Sarna lub dzik wybiegnie ci pod koła? To również kwalifikuje się jako spowodowanie innego niż kolizja drogowa zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zobacz za co możesz zostać ukarany mandatem.
Co to znaczy zachować szczególną ostrożność?
04 lip 2013
Przepisy ruchu drogowego nakazują niejednokrotnie kierowcom zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu. Tylko, co to znaczy - zachowaj szczególną ostrożność?
Czy odblaski dla dzieci są obowiązkowe?
09 lis 2012
Różnego rodzaju odblaskowe gadżety, które noszą na ubraniach dzieci mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Niewielu rodziców zdaje sobie jednak sprawę, że oznakowanie dzieci tzw. odblaskami jest w określonych przypadkach obowiązkowe.
Uwaga kierowcy! Szykują się podwyżki mandatów
13 lip 2012
Mandaty dla kierowców łamiących przepisy mocno wzrosną. Do sejmu niebawem ma trafić nowelizacja ustawy dotycząca podwyżki mandatów. Za niektóre wykroczenia zapłacimy nawet dwukrotnie więcej.
Projekt nowego programu edukacyjnego dla kierowców po 50 roku życia
17 maja 2012
Osoby starsze są obecnie najszybciej rosnąca grupą kierowców, zarówno pod względem ich liczby, jak i liczby przejechanych kilometrów. W przyszłości będą oni odbywali więcej dłuższych podróży i częściej niż obecni kierowcy w starszym wieku. Jak zagwarantować pełne bezpieczeństwo na drodze?
Co musi wiedzieć osoba ubiegająca się o kartę rowerową?
23 mar 2012
Może się wydawać, że jazda na rowerze to nic trudnego. Utrzymać równowagę potrafi większość z nas, ponieważ uczyliśmy się tego w dzieciństwie. Ale jeśli mamy zamiar poruszać się po ulicach, gdzie obok nas jeździć będą samochody to znajomość przepisów jest bardzo ważna.
Gdzie i jak uzyskać kartę rowerową?
23 mar 2012
Karta rowerowa to nic innego jak pozwolenie na jazdę rowerem po drogach publicznych. Jest świadectwem znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków i zagrożenia płynącego z poruszania się po ulicy.
Poruszanie się motocyklem w grupie
22 mar 2012
Jedną za charakterystycznych cech kultury motocyklowej są wspólne przejażdżki. Aby podczas grupowych wojaży nie wydarzyło się nic złego należy zapoznać się z podstawowymi zasadami poruszania się grupie.
Jak transportować motocykl?
22 mar 2012
Zdarzają się sytuacje, gdy musimy przetransportować motocykl z jednego miejsca do drugiego, a nie możemy po prostu nim pojechać – np. po zakupie maszyny w innym kraju. Jak bezpiecznie transportować motocykl, by go nie uszkodzić?
Nowy system fotoradarów w stolicy
27 lut 2012
Nowy system fotoradarów zaczął funkcjonować w stolicy. Nie działa na zasadzie wiązki laserowej, a przy pomocy pętli indukcyjnych, co czyni go bardzo miarodajnym.
Ubezpieczenie OC 2012
16 lut 2012
Od 11 lutego 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) dla pojazdów. Mimo, że wzrosną kary za brak ubezpieczenia OC, większość zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy o OC jest z korzyścią dla kierowców.
Zmiana kodeksu drogowego
31 paź 2011
Ministerstwo Infrastruktury i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z nim kierowcy łatwiej będzie utracić posiadane prawo jazdy.
Czy muszę jeździć w kasku na skuterze i jak zachować się na drodze?
26 sie 2011
Skutery, co raz popularniejsze na polskich drogach traktowane są zgodnie z przepisami, jako motorower. Jakie są obowiązki motorowerzysty, czyli kierującego skuterem do 50cm3? Jakie prawo jazdy jest niezbędne do prowadzenia skutera?
Karta rowerowa – jak ją zdobyć i czy muszę ją mieć?
02 sie 2011
Karta rowerowa uprawnia nas do poruszania się rowerem po drodze. Jest potwierdzeniem sprawdzenia znajomości przepisów ruchu drogowego. Czy muszę zdawać egzamin na kartę rowerową?
Jazda rowerem. Jak zachować się na chodniku i na drodze? Jak jeździć rowerem w ruchu miejskim po chodniku, ścieżce rowerowej i drodze?
02 sie 2011
Jadąc rowerem wśród samochodów i pieszych stajemy się uczestnikiem ruchu drogowego. W związku z tym na rowerzystów nałożone są obowiązki i zakazy, których muszą przestrzegać. Mają też jednak swoje prawa, których mogą wymagać od innych uczestników ruchu.
Nowe znaki obowiązujące na polskich drogach
19 lip 2011
Z dniem 30 czerwca zostały wprowadzone nowe znaki drogowe. Do kodeksu ruchu drogowego zastał dodany znak D-39a „ opłaty drogowe” oraz tabliczkę do znaku T-34 informującą o elektronicznym poborze opłat za przejazd drogą publiczną.
Koniec bezkarności na europejskich drogach
13 lip 2011
Kraje Unii Europejskiej wprowadzą zasadę udostępniania sobie nawzajem danych rejestracyjnych pojazdów, których kierowcy dopuścili się wykroczenia drogowego poza granicami swojego państwa.
Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości
13 lip 2011
Osobie, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie zabrania się prowadzenia pojazdu. Kiedy zachodzi stan nietrzeźwości? Jakie konsekwencje wiążą się z prowadzeniem pojazdu w takim stanie?
Przepisy drogowe w Europie
11 lip 2011
Przepisy drogowe w krajach europejskich co do ogólnych zasad są zunifikowane. Jednak w każdym kraju – także w obrębie Wspólnoty Europejskiej – obowiązują różnego rodzaju rozbieżności odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdu, dopuszczalnych prędkości na drogach, czy dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy. W dziale Przepisy drogowe w Europie zgromadziliśmy szereg artykułów opisujących przepisy drogowe w krajach europejskich.
Od 1 lipca mniej fotoradarów?
29 cze 2011
W piątek 1 lipca wejdą w życie zmiany w przepisach. Pojawi się e-myto, a policja odda fotoradary "krokodylom".
Przepisy drogowe w Bułgarii
31 maja 2011
Przepisy drogowe w Bułgarii są podobne do obowiązujących w Polsce. Ale przed wyjazdem warto dowiedzieć jakie panują zwyczaje i przepisy na drogach, jakich dokumentów będziemy potrzebować, jeśli wybierzemy się pożyczonym samochodem oraz jakie obowiązują w Bułgarii ograniczenia prędkości.
KOPIA
31 maja 2011
Nietrzeźwy lub zasypiający kierowca: jak go rozpoznać?
31 maja 2011
Kierowcy nietrzeźwi lub jadący resztkami sił i przysypiający za kierownicą są niebezpieczni dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Nietrzeźwy przechodzień na drodze: jak się zachować?
31 maja 2011
Nietrzeźwy przechodzeń stanowi ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Chociaż nie będzie ukarany za stan, w jakim się znajduje, mimo że potencjalnie jest prawie tak samo niebezpieczny, jak pijany kierowca.
Jak sprawdzić stan punktów karnych na koncie? Czy policja zawsze wie ile punktów mamy na koncie?
30 maja 2011
Chcesz wiedzieć ile punktów karnych wlepiła ci policja i kiedy się one niwelują. W takim razie lepiej prowadzić własny dzienniczek. Niestety policja przez przestarzałe procedury nie wie ile kierowcy mają punktów karnych na koncie. Opóźnienia w uzupełnianiu bazy danych sięgają około 5 dni.
Przepisy drogowe w Andorze
27 maja 2011
Andora to mały kraj pomiędzy Hiszpanią a Francją, w którym warto zostać na dłużej choćby z powodu obowiązującej tam strefy wolnocłowej. Idealnym transportem wydaje się być samochód, z którego pobytem wiąże się znajomość przepisów drogowych w Andorze.
Jak postępować na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym przez policjanta?
26 maja 2011
W ruchu miejskim zdarza się, zwłaszcza w godzinach szczytu, że dla rozładowania korków na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną dodatkowo kierują ruchem policjanci lub inne uprawnione do tego osoby
Jak jechać jezdnią wielopasmową z buspasem i/lub torowiskiem tramwajowym?
26 maja 2011
Jazda w ruchu miejskim jest wymaga ciągłej uwagi. Dodatkowo utrudnia ją uczestniczenie w ruchu pojazdów, korzystających z pewnych przywilejów. Są nimi autobusy i tramwaje.
Michael Schumacher, ONZ i bezpieczna jazda
25 maja 2011
Mistrz kierownicy, kierowca Formuły 1 Michael Schumacher gościł w maju bieżącego roku w Parlamencie Europejskim w celu inauguracji kampanii ONZ. Jej celem jest zmniejszenie wypadków samochodowych.
Kia Lotos Race - bezpieczeństwo przede wszystkim
19 maja 2011
Kia, przy współpracy z Policją, utworzyła nowy projekt- Kia Lotos Race 2011. Razem z Lotos Oil propagować będą bezpieczne poruszanie się po polskich ulicach.
Jakie przepisy obowiązują w Kenii?
06 maja 2011
Kenia to kraj atrakcyjny turystycznie. Stan dróg jest jednak fatalny, co nie zmienia faktu, że warto zwiedzać ten kraj samochodem , choćby z wypożyczalni. Wypożyczając samochód w Kenii nie zdziwmy się, że obowiązuje tam ruch lewostronny.
Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?
05 maja 2011
Aby wypożyczyć samochód w Urugwaju nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, co jest na pewno dużym ułatwieniem formalnym. Przemierzając kolejne zakątki tego kraju zobaczymy, że największym problemem Urugwaju jest dominacja dróg jednokierunkowych, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy.
Jakie przepisy drogowe obowiązują w Paragwaju?
05 maja 2011
Podróżowanie po Ameryce Południowej to atrakcja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli jednak będziemy mieli taką okazję to na pewno przemierzanie paragwajskich „rutas” pozostanie głęboko w naszej pamięci – ze względu na malownicze krajobrazy i zmienne warunki drogowe.
Jakie przepisy drogowe obowiązują w Senegalu?
05 maja 2011
Aby podróżować po Senegalu należy przede wszystkim wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Podczas eksploracji tego kraju musimy posiadać zestaw niezbędnych dokumentów – w przeciwnym razie zostaniemy obdarowani wysokimi mandatami przez lokalne organy ścigania.
Przepisy drogowe w Luksemburgu
05 maja 2011
Podróż po krajach Beneluksu jest dużo bardziej zbliżona w kwestii prawa drogowego do polskiej specyfiki, w stosunku do sytuacji np. w krajach arabskich. Poznajmy szczegółowe regulacje dotyczące kodeksu drogowego i zwyczajów kierowców obowiązujących w Wielkim Księstwie Luksemburga.
Dział Va Kodeksu drogowego- Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (art. 140 b-140 l)
27 kwi 2011
Krajowa Rada na rzecz Bezpieczeństwa Drogowego jest organem pomocniczym Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Dział VI Kodeksu drogowego-Zmiany w przepisach obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe (art. 141-152)
27 kwi 2011
Dział V Kodeksu drogowego-Kontrola ruchu drogowego (art. 129-140a)
27 kwi 2011
Wszystkie uprawnienia Policji dotyczące kontroli ruchu drogowego opisane są w V dziale Kodeksu drogowego.
Dział IV Kodeksu drogowego-Kierujący (art. 87-128)
27 kwi 2011
Zasady szkolenia i egzaminowania są kluczowym elementem nabywania wiedzy niezbędnej do prowadzenia pojazdów. W tym dziale znajdziemy listę wymagań jakie stawia się przed przyszłymi kierowcami, dotyczące wieku, stanu zdrowia, inaczej sprawności pod względem fizycznym i psychicznym.
Dział III Kodeksu drogowego-Pojazdy (art. 66-86)
27 kwi 2011
W dziale dotyczącym pojazdów przedstawione są warunki techniczne dopuszczalności pojazdów do ruchu, oraz zasady ewidencjonowania pojazdów.
Jak nie pogubić się w natłoku znaków drogowych?
27 kwi 2011
Przy drogach i na drogach znajduje się wiele różnych znaków drogowych. W skrajnych przypadkach może być ich nawet kilkanaście na kilkusetmetrowym odcinku, wliczając w to zarówno znaki pionowe, jak i poziome, malowane na jezdni.
Dział II Kodeksu drogowego-Ruch drogowy (art. 3-65)
26 kwi 2011
Dział dotyczący ruchu drogowego zawiera reguły odnoszące się do ruchu pieszych, oraz ruchu pojazdów.
Dział I Kodeksu drogowego- Przepisy ogólne (art. 1-2)
25 kwi 2011
Kodeks drogowy reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania do osób kierujących pojazdami oraz zasady kontroli ruchu drogowego.
Kodeks drogowy-Spis treści
22 kwi 2011
Kodeks drogowy reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania do osób kierujących pojazdami oraz zasady kontroli ruchu drogowego. Kodeks drogowy i jego przepisy stosują się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi.
Jak zachowywać się na rondach?
18 kwi 2011
Pokonywanie rond jest utrapieniem i zmorą nie tylko dla kierowców początkujących, ale także dla tych, którzy mają już za sobą przejechane wiele tysięcy kilometrów. Wszystkiemu winna zasada, na podstawie której ruch pojazdów dojeżdżających do ronda jest w Polsce najczęściej podporządkowany ruchowi pojazdów już znajdujących się na rondzie. Jest to przyczyna wielu stłuczek i poważnych wypadków.
Jak się zachowywać wobec tramwajów i autobusów komunikacji publicznej?
18 kwi 2011
Pojazdy komunikacji miejskiej korzystają z pewnych przywilejów zagwarantowanych im przez przepisy odpowiednich ustaw, w tym Kodeksu Drogowego. Nie oznacza to, że kierujący innymi pojazdami powinni respektować wyłącznie te ustawowe przywileje.
Jak wykonywać podstawowe manewry?
12 kwi 2011
Na jazdę samochodem składa się wiele różnych czynności i manewrów, które można podzielić na dwie zasadnicze grupy: podstawowe, stałe elementy jazdy i elementy „okazjonalne”, wynikające z zaistniałej raz na jakiś czas sytuacji
Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turkmenistanie?
11 kwi 2011
Turkmenistan to kraj położony w Azji Środkowej, uplasowany pomiędzy Morzem Kaspijskim a Amu-darią. Poznajmy przepisy i obyczaje panujące w Aszchabadzie oraz na okalających go prowincjach.
Wyjazd samochodem na narty za granicę
28 sty 2011
Przed wyjazdem samochodem na narty za granicę, warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy, bez których nie obejdziemy się w trakcie naszej wyprawy. W pierwszej kolejności muszą się znaleźć dokumenty tożsamości i samochodu, ubezpieczenie zdrowotne oraz karty do bankomatu. Sprawdźmy ważność wszystkich zabranych dokumentów, aby uniknąć przykrych niespodzianek na urlopie.