Ściąganie auta przy hamowaniu: co jest przyczyną?
09 lis 2021
Ściąganie auta przy hamowaniu to bardzo niepokojący objaw. Dlatego jedno jest pewne. Kierowca jak najszybciej powinien trafić z autem do mechanika.
Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?
23 wrz 2021
Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.
Wyciek płynu hamulcowego
12 kwi 2021
Wyciek płynu hamulcowego: czy wiesz, że jest ekstremalnie niebezpieczny? Z czego może wynikać, jak go usunąć i ile to kosztuje? Sprawdźmy to.
Na biegu czy na ręcznym? Jak zostawiać auto na parkingu.
21 sty 2021
Na biegu czy na ręcznym? Czyli dziś opowiemy o tym, jak zabezpieczyć samochód w czasie postoju. Zobacz który ze sposobów jest lepszy i dlaczego.
Co najpierw: sprzęgło czy hamulec? Czyli technika zwalniania
12 paź 2020
Chcecie zwolnić lub zatrzymać auto? Powinniście zatem wiedzieć co nacisnąć w pierwszej kolejności. A więc co najpierw: sprzęgło czy hamulec?
Awarie hamulca elektrycznego: objawy usterek i przyczyny
25 sie 2020
Funkcje komfortowe mają to do siebie, że choć zwiększają wygodę prowadzenia, z czasem muszą ulec usterce. Dziś opowiemy o tym, jakie są awarie hamulca elektrycznego.
Jak odblokować hamulec ręczny elektryczny?
22 lip 2020
W XXI wieku nastąpiła w motoryzacji era elektronizacji. Skutek? W samochodach wszystko zaczyna pracować automatycznie - klimatyzacja, światła, a nawet hamulec pomocniczy. To oczywiście rodzi nowe usterki. A więc jak odblokować hamulec ręczny elektryczny?
Hamulec ręczny nie trzyma. Co to oznacza?
21 lip 2020
Próbujesz zaciągnąć ręczny, ale dźwignia pracuje luźno, a do tego tylne koła nie blokują się? Wniosek może być tylko jeden. Hamulec ręczny nie trzyma. Sprawdź co zrobić, aby naprawić mechanizm.
Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Nie zapominaj o tym!
17 lip 2020
O kluczowej roli układu hamulcowego w aucie chyba żadnemu kierowcy nie trzeba opowiadać. Warto mimo wszystko zaznaczyć, że sprawne hamulce to nie tylko tarcze i klocki odpowiedniej grubości. To też regularnie wymieniany płyn hamulcowy!
Czy można jeździć bez hamulca ręcznego? I tak, i nie!
17 lip 2020
Jest kilka newralgicznych punktów sprawdzanych przez diagnostę podczas okresowego przeglądu. Jednym z nich jest hamulec ręczny. Zatem czy można jeździć bez hamulca ręcznego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Hamulec ręczny trzyma na jedno koło. Co zrobić?
15 lip 2020
Sprawny hamulec ręczny to sprawne auto. Jakie są najczęstsze usterki związane z tym mechanizmem? Może się okazać, że hamulec ręczny trzyma na jedno koło. Co wtedy?
Hamulce piszczą po deszczu. Co to oznacza?
14 lip 2020
Zdarza się, że po deszczowej nocy w samochodzie parkowanym na powietrzu, podczas jazdy zaczynają piszczeć hamulce. Co to oznacza i czy usterka zagraża bezpieczeństwu jazdy?
Hamulce piszczą po wymianie. Co to oznacza?
08 lip 2020
Bardzo często jest tak, że po wymianie hamulce zaczynają piszczeć. Winne temu są niewłaściwej jakości elementy, a może błędy popełnione przez mechanika? Rozstrzygniemy to w naszym materiale.
Czy można spalić hamulec ręczny? W pewnym sensie tak...
08 lip 2020
Zdarza się, że kierowca przed rozpoczęciem jazdy zapomina spuścić hamulec ręczny. Co się wtedy dzieje? Po pierwsze samochód ma wyraźnie gorsze osiągi. Po drugie istnieje szansa, że uszkodzone zostaną elementy cierne układu hamulcowego.
Zerwana linka hamulca ręcznego: objawy i koszty naprawy
07 lip 2020
Bez sprawnego ręcznego auto nie przejdzie przeglądu. A jakie są jego uszkodzenia? Bardzo często powodem jest zerwana linka hamulca ręcznego. Objawy tego uszkodzenia są dość oczywiste.
Krzywe tarcze hamulcowe: objawy i powody uszkodzenia
26 cze 2020
Hamulce to jeden z podstawowych układów bezpieczeństwa w samochodzie. Na czym polega krzywienie tarcz i dlaczego pojawia się w aucie? To wszystko dziś wyjaśnimy.
Tarcze karbonowo-ceramiczne. Przydatny luksus?
24 cze 2019
Tarcze karbonowo-ceramiczne wyszły z rynku lotniczego. I choć są wybitnie drogie, nie mają sobie równych pod względem skuteczności i wytrzymałości.
Hybrydy: hamulce muszą tak szybko korodować?
26 lut 2019
Właściciele samochodów hybrydowych zwrócili uwagę na pewną prawidłowość. Hamulce w tych autach dość szybko korodują. Czyja to wina i jak sobie radzić z problemem?
Wady i zalety elektrycznego hamulca postojowego
01 paź 2018
Elektrycznie sterowany hamulec ręczny jest już obecny w większości aut sprzedawanych w salonach. Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?
Kiedy i jak często wymieniać płyn hamulcowy?
22 mar 2018
Płyn hamulcowy odgrywa bardzo ważną rolę w procesie hamowania. Płyn ten przenosi ciśnienia od pompy hamulcowej do cylinderka hamulcowego, dzięki czemu klocki lub szczęki hamulcowe mogą docisnąć się do tarczy lub bębna. Kiedy i jak często wymieniać płyn hamulcowy?
Piszczące hamulce - dlaczego piszczą i jak pozbyć się denerwujących dźwięków?
26 lut 2018
Niepojące piski i odgłosy dobiegające z okolic hamulców mogą doprowadzić kierowcę do szału. Na szczęście większość dźwięków powstających na skutek działania układu hamulcowego nie oznacza poważnej awarii. Niestety, skutecznie obniża komfort jazdy. Jak pozbyć się piszczących hamulców?
Kontrola klocków hamulcowych przed zimą
25 paź 2016
Czy kontrola klocków hamulcowych przed zimą ma sens? W jakim celu warto dokonać dodatkowej ich kontroli?
Jak wybrać klocki i tarcze hamulcowe
25 sie 2016
Od jakości podzespołów tworzących układ hamulcowy samochodu zależy bezpieczeństwo jazdy. Jak wybrać zatem właściwe tarcze i klocki hamulcowe?
Kontrola klocków hamulcowych przed dłuższym wyjazdem
01 lip 2016
Od stanu klocków hamulcowych zależy bezpieczeństwo jazdy. W jaki sposób można ocenić ich stan? Czy potrzebny jest do tego mechanik?
Kontrola układu hamulcowego w samochodzie
29 cze 2016
Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić stan układu hamulcowego. Jak to zrobić skutecznie? Na co zwrócić uwagę?
Nowe Renault Talisman ma wadliwe hamulce!
31 maja 2016
Renault poinformowało, że w jego najnowszym modelu Talisman wykryto poważną usterkę układu hamulcowego. Problem ten dotyczy także nowego Espace. Akcja serwisowa jest już rozpoczęta.
Krzysztof Hołowczyc ambasadorem polskiej marki Breck
07 mar 2016
Breck, polski producent klocków hamulcowych, podpisał umowę z Krzysztofem Hołowczycem dotyczącą promocji marki. Polski kierowca rajdowy będzie jej ambasadorem.
Jak hamować autem skutecznie i bezpiecznie?
12 cze 2015
Skuteczne hamowanie to zasługa nie tylko porządnych hamulców, ale i samego kierowcy. Co robić, aby auto zatrzymywało się szybko i bezpiecznie?
Jak dbać o układ hamulcowy?
21 kwi 2015
Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych podzespołów w konstrukcji samochodu. Ważne jest, by utrzymywać go w dobrej kondycji.
Dlaczego warto zaciągać hamulec ręczny?
04 lut 2015
Nawet jeśli samochód stoi na równym podłożu, warto zaciągnąć hamulec postojowy. Nawyk jego używania okazuje się bardzo pomocny w codziennej eksploatacji.
Dlaczego zimą trzeba częściej sprawdzać stan akumulatora i hamulców w aucie?
23 sty 2015
Ujemne temperatury nie zachęcają do kontroli stanu akumulatora, oświetlenia czy hamulców w samochodzie. Zaniechanie tych czynności może jednak przynieść poważne kłopoty.
Zamienniki części oryginalnych - hamulce
29 paź 2013
Części zamienne w ASO są zazwyczaj dość drogie. Dlatego wielu właścicieli samochodów zwraca uwagę na ofertę tańszych zamienników. Ale czy wśród producentów części są renomowane firmy oferujące zamienniki oryginalnych części?
Używany Ford Focus 1.0 EcoBoost 125 KM - koszty eksploatacji
14 cze 2013
Ford Focus 1.0 EcoBoost 125KM wykonany w duchu downsizingu zaskakuje stosunkowo niskimi cenami części zamiennych. Zobacz ile kosztuje do niego nowa turbosprężarka, tylne zawieszenie czy koło dwumasowe.
Zaciski hamulcowe: regenerować czy wymienić na nowe?
15 kwi 2013
Jeśli okresowy przegląd techniczny wykaże, że z zacisku hamulcowego wycieka płyn, to bezzwłocznie należy się tym zająć. Z takiej sytuacji są dwa wyjścia; wymiana zacisku na nowy, lub jego regeneracja.
Elektryczny hamulec postojowy - wady i zalety
09 kwi 2013
Coraz więcej nowym samochodów wyposażanych jest w elektryczny hamulec postojowy. Mimo komfortu jaki zapewnia w codziennym użytkowaniu, coraz intensywniej rośnie grono osób, które są wyraźnymi przeciwnikami tego rozwiązania. Dlaczego?
Renault Laguna II: wymiana tylnych tarcz hamulcowych
21 lis 2012
Tylne klocki i tarcze hamulcowe zużywają się znacznie dłużej niż przednie. W poradniku tym przeprowadzimy wymianę tylnych tarcz i klocków hamulcowych.
Przewody hamulcowe w stalowym oplocie - warto?
31 paź 2012
Serwisowanie układu hamulcowego przeciętny kierowca sprowadza do wymiany tarcz hamulcowych wraz klockami . Ci skrupulatniejsi pamiętają także o okresowym wymianie płynu hamulcowego. Czy to wszystko o co trzeba zadbać?
Wszystko o hydraulicznym układzie hamulcowym - KONSPEKT
09 maja 2012
Do czego służy i jak działa serwo hamulcowe?
25 kwi 2012
Serwo hamulcowe to ważny element hydraulicznych układów hamulcowych. Niepozorne urządzenie znajdujące się w komorze silnika umożliwia korzystanie z pełnej mocy hamulców zamontowanych w naszym aucie. Wyjaśniamy zasadę działania serwa hamulcowego.
Od czego zależy długość drogi hamowania samochodu?
07 mar 2012
Droga hamowania samochodu jest uzależniona od szeregu czynników. Aby nasze auto lepiej wytracało prędkość, należy wiedzieć co ma to największy wpływ.
Opel Astra F: obsługa hamulca ręcznego
29 lut 2012
W poradniku tym pokażemy podstawowe czynności związane z eksploatacją hamulca ręcznego w Oplu Astra F.
Opel Astra F: wymiana przewodów hamulcowych
29 lut 2012
Uszkodzone przewody hamulcowe wymagają jak najszybszej wymiany. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić przewody hamulcowe w Oplu Astra F.
Opel Astra F: obsługa korektora siły hamowania
21 lut 2012
W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić działanie regulatora siły hamowania oraz dokonać jego wymiany. Całą operację można wykonać we własnym zakresie.
Opel Astra F: odpowietrzanie układu hamulcowego
21 lut 2012
Zapowietrzony układ hamulcowy znacząco obniża sprawność hamulców. W poradniku tym pokażemy jak samemu odpowietrzyć układ hamulcowy w Oplu Astrze F.
Opel Astra F: wymiana tylnych szczęk i bębnów hamulcowych
21 lut 2012
Wymiana bębnów i szczęk hamulcowych to jedna z podstawowych czynności, którą można wykonać samemu. W poradniku tym znajduje się opis wymiany bębnów i szczęk hamulcowych w Oplu Astra F.
Co wpływa na szybkość reakcji kierowcy?
21 lut 2012
Kierowcy, którzy nigdy nie mieli wypadku samochodowego reagują na niebezpieczną sytuację na jezdni szybciej od tych, którzy uczestniczyli już w kolizji lub wypadku drogowym. Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na szybkość reakcji kierowcy?
Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych
19 lut 2012
Sprawne hamulce to podstawa w każdym aucie. W poradniku tym pokażemy jak wymienić tylne hamulce w Oplu Astra F.
Opel Astra F: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych
19 lut 2012
Wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych to jedna z czynności, która możemy wykonać we własnym zakresie. W poradniku tym pokażemy jak wymienić przednie klocki i tarcze w Oplu Astra F.
Mercedes A klasa W168: wymontowanie szczęk hamulca bębnowego
09 sty 2012
Wymiana szczęk hamulcowych nie jest trudna i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić szczęki hamulca bębnowego w Mercedesie klasy A W168.
Mercedes A klasa W168: demontaż linek hamulca ręcznego oraz regulacja
09 sty 2012
Usterka linki hamulca ręcznego wymaga jak najszybszej wymiany. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić linkę hamulca ręcznego w Mercedesie klasy A W168.