Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu benzyna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące benzyna.
Ile samochodów z LPG jeździ po Polskich drogach?
Aktualizacja: 24.10.2012
Wiele starszych samochodów dobrze znosi współpracę z instalacjami gazowymi, do tego koszt takiej adaptacji jest niższy niż w przypadku nowszych i bardziej skomplikowanych pojazdów. Są jednak producenci, którzy oferują fabrycznie nowe auta z instalacjami gazowymi, dzięki czemu popularność aut z LPG wciąż rośnie. W naszym kraju jest bardzo dużo aut zasilanych gazem płynnym i wyprzedza nas pod tym względem jedynie Turcja, gdzie litr benzyny kosztuje średnio 8,5 zł. Zapraszamy co zapoznania się z raportem "Samochody z instalacjami LPG w Polsce" przygotowanym przez serwis otoMoto.pl »
Eksploatacja silników Forda: Zetec 1.6 16V, 1.8 16V, 2.0 16V
Aktualizacja: 20.11.2012
Silniki Forda o nazwie Zetec, mimo niektórych swoich wad, są trwałe i niezawodne nawet po upływie kilkunastu lat. Jak wygląda eksploatacja Zetec-ów? Dowiesz się o tym w naszym poradniku. »
Opel Astra F: wymiana oleju silnikowego
Aktualizacja: 10.01.2012
Regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważna nie tylko w Oplu Astrze F, ale i w każdym aucie. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Oplu Astra F. »
Aktualizacja: 03.07.2014
Benzynowy silnik 1.4 TSI jest nowoczesny i dynamiczny, ale potrafi być bardzo kłopotliwy. Czasem bardziej niż jednostka wysokoprężna. Czym może nas jeszcze zaskoczyć silnik Volkswagena 1,4 TSI? »
Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana świec zapłonowych
Aktualizacja: 22.08.2011
Wymiana świec zapłonowych jest bardzo ważna przy eksploatacji silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece w Volkswagenie Golf V, Jetta i Touran. »
Nagroda dla Mazdy za technologię Skyactiv
Aktualizacja: 03.06.2011
Mazda zdobyła nagrodę Fleet World Honours’ Innovation za technologię Skyactiv. Wręczona została ona 11 maja 2011 w Królewskim Klubie Samochodowym na londyńskiej ulicy Pall Mall. »
Czy można i czy warto stosować olej silnikowy lepszej klasy niż zaleca producent pojazdu?
Aktualizacja: 14.12.2011
Wybór oleju w dużej mierze zależy od dwóch podstawowych czynników - tego co wyczytamy w instrukcji obsługi i oczywiście od ceny. Co jednak zrobić gdy producent przewidział do naszego auta olej bardzo starej generacji, a dużo nowocześniejszy smar możemy kupić taniej? Czy można stosować oleje wyższej klasy niż te przewidziane przez fabrykę i jakie są tego konsekwencje? »
Aktualizacja: 03.02.2012
Zbudowany przez Hondę na przełomie lat 1999/2000 specjalnie dla Europy silnik o pojemności 1,4 litra miał trudne początki. Pierwsi klienci nie byli zachwyceni osiągami nowej jednostki napędowej. Konstrukcja – z biegiem czasu - obroniła się jednak sama. Silnik 1,4 16v Hondy jest niezawodny, praktycznie bezobsługowy, choć nie tak ekonomiczny jak zapewniał producent. »
Aktualizacja: 03.02.2012
Czterocylindrowy silnik o pojemności 1 litra i mocy równych 50 koni mechanicznych przez kilkanaście lat był najtańszą i najbardziej ekonomiczną z benzynowych jednostek napędowych Volkswagena. Ten wybitnie niskobudżetowy silnik ma kilka znaczących zalet, warto jednak pamiętać, że koncernowi Volkswagena zdarzyła się też poważna wpadka przy unowocześnianiu jednostek AER. »
Przegrzewanie się silnika samochodowego w czasie upałów: jak temu zapobiec?
Aktualizacja: 03.07.2013
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że samochód należy przygotować do sezonu zimowego. Tymczasem nasze auta wymagają także przygotowania do jazdy i eksploatacji podczas nadchodzących upałów. Jak zapobiec przegrzewaniu się silnika podczas upałów? »
Jak praca silnika w warunkach nieustalonych wpływa na jego trwałość?
Aktualizacja: 18.05.2011
Silniki spalinowe są maszynami cieplnymi, czyli takimi, w których ciepło jest zamieniane w pracę. Z tego powodu powinny pracować w ściśle określonej temperaturze, zbliżonej do 85 stopni Celsjusza w przypadku chłodzenia wodnego i mniej więcej 15 do 20 stopni wyższej w przypadku silnika chłodzonego powietrzem. »
Czy nowoczesne silniki trzeba jeszcze docierać?
Aktualizacja: 19.05.2011
Z instrukcji samochodów już blisko 10 lat temu zniknęły zapisy dotyczące docierania nowego silnika. Teoretycznie można zatem od pierwszego przekręcenia kluczyka wykorzystywać pełną jego moc i zakres obrotów. Docieranie – choć jest przeżytkiem – ma jednak nadal swoje uzasadnienie. »
Jakie paliwo stosować w pojazdach zabytkowych?
Aktualizacja: 21.09.2011
Silniki większości pojazdów produkowanych w krajach europejskich przed pół wiekiem i wcześniej, były dostosowane do paliw o innych właściwościach, niż stosowane obecnie. Dotyczy to głównie silników z zapłonem iskrowym. »
Dlaczego czuć benzynę wewnątrz auta?
Aktualizacja: 26.08.2020
Intensywny zapach benzyny w samochodzie, nawet w gorący słoneczny dzień, nie jest zjawiskiem normalnym. Opary paliwa z baku w sprawnym aucie nie powinny przedostawać się do kabiny. »
Jak LPG wpływa na zużycie silnika, jak powinna być wyregulowana instalacja gazowa?
Aktualizacja: 04.01.2012
Propan-butan (LPG) jest tańszy od benzyny, dlatego wielu kierowców decyduje się „zagazować” swoje auto. Problem w tym, że paliwo to tylko część wydatków eksploatacyjnych. Instalacja gazowa LPG kosztuje, podobnie jak jej utrzymanie i regulacja. W końcu - czy gaz LPG nie spowoduje szybszego zużycia silnika? »
Magdalena Wilk: Obostrzenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją [PODCAST]
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji