reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tarcza Antykryzysowa > Czy zasiłek opiekuńczy płaci się za dni kalendarzowe czy robocze

Czy zasiłek opiekuńczy płaci się za dni kalendarzowe czy robocze

Czy we wnioskach o zasiłek (w przypadku kilku wniosków na różne okresy) okres wykorzystywania zasiłku przez drugiego rodzica ma dotyczyć okresu wymienionego we wniosku czy całości wykorzystanego zasiłku przez drugiego rodzica?

PYTANIE

Proszę o interpretację wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu COVID-19. Na infoliniach ZUS podawane są sprzeczne informacje. Zasiłek może być wypłacany w okresie dni kalendarzowych czy wyłącznie dni roboczych w okresie zamknięcia przedszkola/szkoły? Pierwotnie ZUS dopuszczał obie te wersje. Teraz już nie. Czy we wnioskach o zasiłek (w przypadku kilku wniosków na różne okresy) okres wykorzystywania zasiłku przez drugiego rodzica ma dotyczyć okresu wymienionego we wniosku czy całości wykorzystanego zasiłku przez drugiego rodzica?

ODPOWIEDŹ

W przypadku wskazanym w pytaniu dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być wypłacany zarówno za dni robocze, w których funkcjonują placówki dydaktyczne, jak również za dni wolne od pracy, w zależności od sposobu wypełnienia wniosku. Jeśli zainteresowany zawnioskuje  o wypłatę zasiłku również za dni wolne, zasiłek zostanie wypłacony. W oświadczeniu składanym do ZUS należy wpisać liczbę dni dodatkowego zasiłkowego opiekuńczego wykorzystanego przez drugiego rodzica łącznie, nie tylko w okresie wnioskowanym obecnie.

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

Podstawa prawna:

  • art. 4 ustawy z 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz.374)

  • art. 32 -35  ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2019 r., poz. 645)

Emilia Krońska

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

MecenasIT
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama