REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zlikwidować spółkę komandytową?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Jak zlikwidować spółkę komandytową?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W momencie, gdy dalsze prowadzenie działalności przez spółkę komandytową nie ma sensu albo nie jest już możliwe, należy przejść procedurę prowadzącą do likwidacji tej spółki.

Przyczyny rozwiązania spółki komandytowej

Jeżeli wspólnicy nie zdecydują się na podjęcie uchwały, w której uzgodnią inny sposób zakończenia działalności spółki komandytowej, należy stosować przepisy obowiązującego prawa.

REKLAMA

Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi zaistnieć przyczyna powodująca rozwiązanie spółki komandytowej, do której należą między innymi:

  1. prawomocne orzeczenie sądu rozwiązujące spółkę,
  2. ogłoszenie upadłości spółki,
  3. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników spółki w przedmiocie jej rozwiązania.

Zgłoszenie otwarcia likwidacji do rejestru

Oczywiście, w przypadku, gdy nastąpiła jakakolwiek przyczyna powodująca rozwiązanie spółki, należy ten fakt zgłosić sądowi rejestrowemu w terminie 7 dni od jej zaistnienia.

Jeżeli spółka tego nie zrobi, a sąd rejestrowy poweźmie z jakiegokolwiek źródła wiedzę w przedmiocie zaistnienia takiej przyczyny, np. od wierzyciela spółki, urzędu państwowego, wezwie spółkę do złożenia odpowiednich dokumentów w terminie 7 dni pod rygorem nałożenia grzywny. Co więcej, takie grzywny sąd może ponawiać, jeżeli spółka będzie ignorowała takie wezwania.

Czynności likwidacyjne

Już po zgłoszeniu sądowi rejestrowemu faktu otwarcia likwidacji, należy przeprowadzić szereg czynności, do których należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zakończenie bieżących interesów spółki,
  • ściągniecie wierzytelności, czyli najczęściej pieniędzy od dłużników,
  • wypełnienie zobowiązań, czyli spłata długów spółki,
  • upłynnienie, czyli spieniężenie, majątku spółki,
  • podział pomiędzy wspólnikami pozostałego - po spłacie długów - majątku spółki.

Zgłoszenie zamknięcia likwidacji do rejestru

W momencie, gdy cały majątek zostanie rozdysponowany w taki sposób, że spółka nie będzie miała już majątku, należy zgłosić sądowi rejestrowemu zakończenie likwidacji i jednocześnie wnieść o wykreślenie spółki z rejestru. 

W tym przypadku ponownie obowiązuje termin 7 dni na dokonanie tych czynności. Bierność spółki może spowodować wszczęcie przez sąd rejestrowy omówionej już procedury przymuszającej.

Wykreślenie spółki z rejestru

Sąd rejestrowy po stwierdzeniu, że likwidacja została prawidłowo ukończona, wydaje postanowienie o wykreśleniu spółki z rejestru. Takie postanowienie kończy byt spółki, jeżeli oczywiście się uprawomocni, czyli nie zostanie zaskarżone. 

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu: 

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 22 kwietnia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA