REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może w imieniu spółki jawnej zawierać umowy?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Kto może w imieniu spółki jawnej zawierać umowy?
Kto może w imieniu spółki jawnej zawierać umowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna może występować w obrocie gospodarczym jako np. strona umowy. Jednak sama spółka nie podpisze dokumentu. Kto zatem może to zrobić?
rozwiń >

Praktycznie codziennie każdy z nas zawiera jakąś umowę, od kupna bułki w sklepie, po zakup biletu komunikacyjnego, na nabyciu nieruchomości skończywszy. Umowy może zawierać także spółka jawna. Jak wiadomo, jest to twór fikcyjny, stworzony na potrzeby obrotu gospodarczego, a zatem jakaś osoba fizyczna, czyli człowiek, musi złożyć podpis na dokumencie, czy to papierowym czy elektronicznym w imieniu spółki. I teraz powstaje pytanie, kto może reprezentować spółkę jawną, a więc zawierać w jej imieniu umowy, czy też działać w procesie sądowym?

REKLAMA

Kto może działać w imieniu i na rzecz spółki jawnej?

  1. Co do zasady, każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę jawną.
  2. Dodatkowo, w imieniu spółki jawnej może działać pełnomocnik.
  3. Alternatywą jest również prokurent, który również może reprezentować spółkę jawną.

Reprezentowanie spółki jawnej przez wspólnika

Zacznijmy od wspólników. Jako że spółka jawna nie posiada organu zarządzającego spółką, tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to wszyscy wspólnicy spółki jawnej mogą działać w jej imieniu, bez ograniczenia do jakichś wybranych wspólników. Oznacza to, że każdy wspólnik może, co do zasady, samodzielnie np. podpisać jakąś umowę.

Reprezentacja łączna w spółce jawnej

Zaznaczyłam, że co do zasady, wspólnik może działać samodzielnie. Może się jednak zdarzyć tak, że wspólnicy w umowie spółki postanowili, że np. wspólnik „A” może działać tylko łącznie ze wspólnikiem „B”. W takiej sytuacji, na dokumencie podpis musi złożyć zarówno wspólnik „A”, jak i wspólnik „B”. Co jeżeli tak się nie stanie i podpis złoży w takiej sytuacji tylko wspólnik „A”? Poglądy w tym zakresie są rozbieżne, ale najsurowszym z nich jest stanowisko przewidujące, że w ogóle nie dochodzi do złożenia oświadczenia woli przez spółkę, a tym samym do zawarcia umowy.

Pozbawienie prawa reprezentowania spółki jawnej

Może się też zdarzyć tak, że wspólnicy spółki jawnej postanowią w umowie spółki, że np. wspólnik „X” zostaje pozbawiony prawa reprezentowania spółki i w takiej sytuacji, wspólnik ten nie będzie mógł np. zawrzeć umowy w imieniu spółki jawnej. Inną możliwością pozbawienia wspólnika prawa reprezentowania spółki jest postępowanie sądowe, w którym taką decyzję może podjąć sąd.

Gdzie sprawdzić dane osób reprezentujących spółkę jawną?

Skąd możemy się dowiedzieć, kto i w jaki sposób reprezentuje spółkę jawną? Odsyłam w tym zakresie do Krajowego Rejestru Sądowego. Szczegółowo opisałam, w jaki sposób sprawdza się takie informacje w rejestrze w artykule pod następującym linkiem: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/14.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reprezentowanie spółki jawnej przez prokurenta

Wspólnicy spółki jawnej mogą postanowić, że spółkę będzie reprezentował prokurent. Powołanie prokurenta w spółce jawnej wymaga przejścia 3 etapów.

W pierwszej kolejności wszyscy wspólnicy, którzy nie zostali pozbawieni prawa prowadzenia spraw spółki muszą wyrazić zgodę na ustanowienie prokury. Drugim etapem jest udzielenie prokury, które musi nastąpić na piśmie. Wynika to z tego, że trzecim etapem jest zgłoszenie prokurenta do rejestru przedsiębiorców, a do takiego zgłoszenia należy dołączyć m.in. wymieniony dokument.

Dane prokurenta są ujawnione w rejestrze przedsiębiorców. Więcej informacji na temat prokury znajdziecie w artykule: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/26.

Reprezentowanie spółki jawnej przez pełnomocnika

Może się zdarzyć tak, że wspólnicy są w określonym czasie nieobecni, ale w tym konkretnym okresie musi dojść do zawarcia bardzo ważnej umowy dla spółki. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pełnomocnik. Wspólnicy mogą ustanowić pełnomocnika, który w takiej sytuacji np. składa podpis na umowie, który zastępuje podpis wspólnika spółki jawnej. W przeciwieństwie jednak do prokurenta, pełnomocnik nie jest ujawniony w rejestrze przedsiębiorców. A zatem, do umowy zawsze powinno się dołączyć dokument, z którego wynika umocowanie pełnomocnika do działania, a zatem pełnomocnictwo.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 14 maja 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Polecamy: „Opodatkowanie CIT spółki komandytowej i jawnej”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-05-19 14:57:44
    Nie przejmuj się formalnościami, załóż własną działalność z pomocą ekspertów! Oferujemy kompleksową pomoc w rejestracji spółek! rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

REKLAMA

Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

REKLAMA

Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

REKLAMA