| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > KRS po zmianach

KRS po zmianach

Istotne zmiany w sposobie funkcjonowania Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz innych ewidencji publicznych wprowadza ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jak po zmianach, od 1 grudnia 2014 roku, będzie funkcjonował KRS?

Informacje  objęte treścią wpisu w KRS będą automatycznie przekazywane przez system teleinformatyczny (niezwłocznie po dokonaniu wpisu w tym rejestrze) odpowiednio do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej oraz do  Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników. Na podstawie przekazanych dany nastąpi błyskawiczne nadanie numerów identyfikacyjnych: REGON oraz NIP, które w dalszej kolejności zostaną zamieszczone w KRS. 

Szykują się zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 roku

Dla podmiotów wpisanych do KRS obowiązek osobistego  zgłaszania danych identyfikacyjnych na potrzeby ewidencji podatkowej, krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej czy ewidencji ZUS będzie dotyczyć tylko niewielkiego zakresu tzw. danych uzupełniających. Jego realizacja będzie możliwa dopiero po wcześniejszym uzyskaniu wpisów zarówno w rejestrze sądowym, jak i we właściwej ewidencji czy właściwym rejestrze. Podmiot wpisany do KRS będzie zobowiązany złożyć wymagany formularz zgłoszeniowy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Po wprowadzeniu przez organ podatkowy danych uzupełniających do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (dalej „CRP KEP”), będą one automatycznie przekazywane do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej i systemu teleinformatycznego ZUS (w przypadku ZUS wraz z danymi przekazanymi pierwotnie z KRS).

Jak długo ważny jest odpis KRS?

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »