REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Obligacje korporacyjne, to dogodna alternatywa dla kredytu bankowego/ Fot. Fotolia
Obligacje korporacyjne, to dogodna alternatywa dla kredytu bankowego/ Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emisja obligacji komercyjnych jest w działalności gospodarczej jedną z alternatyw dla kredytu bankowego. Co warto wiedzieć o obligacjach?

Obligacje komercyjne

Termin „obligacja” większości kojarzy się wyłącznie z papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa w celu finansowania deficytu budżetowego. Nie należy jednak zapominać o tym, że to także często wygodna alternatywa wobec kredytu bankowego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Nie dotyczy to jednak wszystkich podmiotów prowadzących działalność, o czym w dalszej części.

REKLAMA

REKLAMA

W czasach, gdy sytuacja gospodarcza jest dynamiczna, a system bankowy w wielu krajach znajduje się na etapie kryzysu, emisja obligacji może być ciekawą perspektywą, zwłaszcza dla tych spółek, które dysponują odpowiednim majątkiem. Emisja obligacji daje bowiem emitentowi pewną swobodę. W zależności od sytuacji można bowiem zachęcić inwestorów do zakupu obligacji udziałem w zyskach, czy nawet wejściem w krąg akcjonariuszy.

XYZ spółka akcyjna wykorzystując okres przeceny zamierza zainwestować w nieruchomości pod budowę nowej fabryki. Nie dysponuje jednak wystarczającym zasobem wolnych środków finansowych, stąd też niezbędne jest znalezienie innych źródeł finansowania. Spółka nie spełnia warunków, które umożliwiałyby otrzymanie kredytu bankowego. W majątku posiada jednak odpowiedniej wartości nieruchomości. W takiej sytuacji może ona spróbować pozyskać kapitał emitując obligacje zabezpieczone hipoteką na tych nieruchomościach.

Zobacz serwis: Spółki

Finansowanie działalności

Prowadzący działalność gospodarczą niejednokrotnie stają przed wyborem sposobu finansowania inwestycji. Nie zawsze bowiem spółka dysponuje dostatecznymi środkami finansowymi, by własnymi siłami sfinalizować inwestycję. W przypadku spółek kapitałowych częstym sposobem jest zebranie dodatkowych kapitałów wśród akcjonariatu. Inną alternatywą może być także zaciągnięcie kredytu w banku. Nie należy jednak zapominać o możliwości emisji obligacji korporacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 2 pkt. 1 ustawy o obligacjach taka możliwość będzie zarezerwowana jedynie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które są wyposażone w osobowość prawną. Wśród spółek prawa handlowego wymogi te spełniają spółki kapitałowe, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Spółki osobowe, poza spółką komandytowo-akcyjną, nie mają możliwości emisji obligacji.

Wśród spółek, możliwość emisji obligacji mają spółka komandytowo-akcyjna, spółka z o.o. oraz spółka akcyjna. Osoby fizyczne nie mogą emitować obligacji.

Dlaczego obligacje?

Emitowane przez spółki obligacje są papierami wartościowymi, na podstawie których emitent (spółka) zobowiązuje się względem obligatariusza (podmiotu kupującego obligacje) do określonych świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych.

Zobacz: Co to są obligacje korporacyjne?

Obligacje mogą być imienne, jak i na okaziciela. Z tymi pierwszymi mamy do czynienia przeważnie wtedy, gdy z obligacją wiąże się określone uprawnienie, a spółka pragnie zachować kontrolę .

REKLAMA

Dużą zaletą jest możliwość dość swobodnego określenia świadczeń, jakie wiążą się z obligacjami. Konstrukcja tego papieru wartościowego nie musi ograniczać się jedynie do prostego świadczenia pieniężnego w postaci spłaty wartości obligacji powiększonej o oprocentowanie stanowiące zysk obligatariusza.

Emitując obligacje spółka może bowiem zachęcić obligatariuszy do zakupu jej papierów poprzez przyznaniem wierzycielom posiadającym obligacje prawa do udziału w zysku, czy możliwości zamiany obligacji na akcje.

Spółka przymierza się do podjęcia inwestycji, która w określonym czasie ma jej przynieść spore zyski. Aby zachęcić inwestorów do wykupu jej obligacji, przyznaje każdemu obligatariuszowi prawo do udziału w spodziewanym zysku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA