REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki informacyjne funkcjonują w koncernach i holdingach?

Należy zwrócić uwagę jak surowe konsekwencje przewiduje prawodawcza w przypadku niezachowania wymogu informacji – nieważność uchwały.
Należy zwrócić uwagę jak surowe konsekwencje przewiduje prawodawcza w przypadku niezachowania wymogu informacji – nieważność uchwały.

REKLAMA

REKLAMA

Specyficznymi formami prowadzenia biznesu są koncern i holding. Są to formy niezdefiniowane przez kodeks spółek handlowych ale dostrzegane i definiowane przez doktrynę, orzecznictwo, oraz praktykę.

Koncern to odrębne podmioty prawne, posiadające samodzielne struktury powiązane ze sobą umowami.

REKLAMA

Holding to również odrębne podmioty powiązane zależnościami o charakterze kapitałowym lub personalnym a w istocie organizacyjnymi i decyzyjnymi.

Są to formy koncentracji kapitału i powiązań (dominacja i zależność).

Z podmiotem taki jak koncern, czy holding wiąże się szereg zagadnień dotyczących ich funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Jednym z nich jest szeroko rozumiana kwestia informowania i ogłaszania.

Zawiadomienie o powstaniu stosunku dominacji

REKLAMA

Rozpoczynając tę tematykę warto przywołać zasadę najistotniejszą, a mianowicie, że spółka dominująca ma obowiązek zawiadomić spółkę kapitałową zależną o powstaniu stosunku dominacji w terminie dwóch tygodni od dnia powstania tego stosunku, pod rygorem zawieszenia wykonywania prawa głosu z akcji albo udziałów spółki dominującej reprezentujących więcej niż 33% kapitału zakładowego spółki zależnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto przy tym zaznaczyć, że nabycie lub wykonywanie praw z akcji albo udziałów przez spółkę albo spółdzielnię zależną uważa się za nabycie albo wykonywanie praw przez spółkę dominującą.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Jeżeli więc zostałaby podjęta uchwała zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia,  z naruszeniem zasady informowania, uchwała taka będzie nieważna, chyba że spełniałaby ona wymogi kworum oraz większości głosów bez uwzględnienia głosów nieważnych.

Należy zwrócić uwagę jak surowe konsekwencje przewiduje prawodawcza w przypadku niezachowania wymogu informacji – nieważność uchwały.

Akcjonariusz też musi wiedzieć

REKLAMA

Kolejnym przejawem zasady informowania jest to, że akcjonariusz, a także wspólnik, członek zarządu albo rady nadzorczej spółki kapitałowej może żądać, aby spółka handlowa, która jest wspólnikiem (akcjonariuszem) w tej spółce, udzieliła informacji, czy pozostaje ona w stosunku dominacji lub zależności wobec określonej spółki handlowej albo spółdzielni będącej wspólnikiem albo akcjonariuszem w tej samej spółce kapitałowej.

Uprawniony może żądać również ujawnienia liczby akcji lub głosów albo liczby udziałów lub głosów, jakie spółka handlowa posiada w spółce kapitałowej, o której mowa powyżej, w tym także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami.

Jak widać, prawodawca dba o to, aby każdy wspólnik mógł swobodnie zaczerpnąć informacji na temat stosunków zależności pomiędzy spółkami.

Żądanie udzielenia takich informacji, jak również odpowiedzi powinny być złożone na piśmie. Odpowiedzi na pytania powinny być udzielone uprawnionemu oraz właściwej spółce kapitałowej w terminie dziesięciu dni od dnia otrzymania żądania.

Jeżeli żądanie udzielenia odpowiedzi doszło do adresata później niż na dwa tygodnie przed dniem, na który zwołano zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie, bieg terminu do jej udzielenia rozpoczyna się w dniu następującym po dniu, w którym zakończyło się zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie.

Należy przy tym pamiętać, że od dnia rozpoczęcia biegu terminu udzielenia odpowiedzi do dnia jej udzielenia zobowiązana do tego spółka handlowa nie może wykonywać praw z akcji albo udziałów w spółce kapitałowej, która jest wspólnikiem albo akcjonariuszem w tej spółce.

Wspólnik spółki akcyjnej A może żądać, aby spółka handlowa H, która jest wspólnikiem albo akcjonariuszem w tej spółce A, udzieliła informacji, czy pozostaje ona w stosunku dominacji lub zależności wobec określonej spółki handlowej albo spółdzielni S będącej wspólnikiem albo akcjonariuszem w tej samej spółce akcyjnej A.

Tworzy to tym samym swoisty krąg informacyjny, który z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego ma niezwykle istotne znaczenie.

Przepisy dotyczące udzielania informacji stosuje się odpowiednio w razie ustania stosunku zależności. Obowiązki określone w tych przepisach spoczywają na spółce, która przestała być spółką dominującą.

Warto również zaznaczyć, że owe przepisy nie naruszają przepisów odrębnych ustaw dotyczących obowiązku zawiadomienia o nabyciu akcji, udziałów lub o uzyskaniu pozycji dominującej w spółce handlowej albo spółdzielni.

Gdyby natomiast zaistniała sytuacja zbiegu przepisów, które nie mogą być stosowane łącznie, należy stosować przepisy tej ustawy, która przewiduje surowsze obowiązki lub sankcje.  Zasada ta doskonale obrazuje jak istotną kwestią jest kwestia informacyjna w zakresie podmiotów powiązanych.

W przypadku zawarcia między spółką dominującą a spółką zależną umowy przewidującej zarządzanie spółką zależną lub przekazywanie zysku przez taką spółkę, złożeniu do akt rejestrowych spółki zależnej podlega wyciąg z umowy zawierający postanowienia, które określają:

- zakres odpowiedzialności spółki dominującej za szkodę wyrządzoną spółce zależnej z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz

- zakres odpowiedzialności spółki dominującej za zobowiązania spółki zależnej wobec jej wierzycieli.

Ujawnieniu podlega także okoliczność, że umowa nie reguluje lub wyłącza odpowiedzialność spółki dominującej. Obowiązek ogłoszenia o tym ma na celu zabezpieczenie obrotu gospodarczego.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Zgłoszenia do sądu rejestrowego tych okoliczności zobowiązany jest dokonać zarząd spółki dominującej lub spółki zależnej albo wspólnik prowadzący sprawy spółki dominującej lub spółki zależnej.

Tutaj również przewidziana jest bardzo surowa sankcja w razie niezgłoszenia okoliczności wymagających ujawnienia.

Otóż niezgłoszenie w terminie trzech tygodni od dnia zawarcia umowy tych informacji powoduje nieważność postanowień ograniczających lub wyłączających odpowiedzialność spółki dominującej wobec spółki zależnej lub jej wierzycieli. Po raz kolejny więc można obserwować, że prawodawcy bardzo zależy na prawidłowym przepływie informacji.

Podstawa prawna: art. 7 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA