REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć transakcję handlową lub kredyt?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Suwała
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne dla firm – przede wszystkim inwestujące w instrumenty rynku pieniężnego – to najlepsza alternatywa wobec lokat bankowych. Dlaczego warto lokować nadwyżki finansowe w fundusz inwestycyjny? Jak wybrać konkretne rozwiązanie i wykorzystać je w bieżącej działalności przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Zawieranie nowych umów handlowych, a często również pozyskiwanie kapitału na finansowanie bieżącej działalności lub inwestycje to codzienne wyzwania, przed którymi stają przedsiębiorstwa - niezależnie od wielkości i przyjętej formy prawnej. Jednak, jak pokazuje praktyka, często dla małych i średnich firm realizacja tych zadań jest zauważalnie trudniejsza niż dla największych podmiotów działających na rynku. Wielkość firmy w racjonalny sposób - z przyczyn kosztowych i logistycznych - ogranicza liczbę banków, które  obsługują dany podmiot, co przekłada się m.in. na ograniczony dostęp do zaawansowanych narzędzi inwestycyjnych. Trudniejsza pozycja małych i średnich spółek  w stosunku do największych podmiotów wynika również z ograniczonych możliwości zabezpieczania transakcji handlowych oraz zaciąganego w banku kredytu w kontekście przyznawanych linii kredytowych pod dany produkt zabezpieczający transakcję handlową i posiadanych zabezpieczeń. Jest to także zależne od branży w której dana firma działa i jej specyfiki rynkowej.

REKLAMA


Tymczasem istnieją narzędzia finansowe, które oprócz podstawowego celu, jakim jest inwestowanie nadwyżek finansowych danego podmiotu można traktować jako zabezpieczenie do zawieranych transakcji handlowych. Rozwiązaniem takim są specjalistyczne fundusze inwestycyjne oferowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) i zastosowanie blokady lub zastawu na jednostkach uczestnictwa danego funduszu na poczet zabezpieczenia transakcji handlowej lub kredytu.


Dlaczego fundusz?

Fundusze zarządzane przez TFI należą do najefektywniejszych narzędzi do zarządzania nadwyżkami finansowymi przedsiębiorstwa. Co więcej, wybór właściwego rozwiązania pozwala czerpać zyski nawet wtedy, gdy na giełdach trwa bessa.

W porównaniu do lokat bankowych dla firm, o krótszym lub dłuższym terminie zapadalności, fundusze posiadają kilka zalet niedostępnych dla narzędzi oferowanych przez bank:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

•    Oprocentowanie niezależne od wysokości wpłaconej kwoty. Małe i średnie spółki z reguły obracają kwotami znacznie mniejszymi niż duże spółki. Jest to o tyle ważne, że banki często uzależniają oprocentowanie depozytu między innymi od jego wielkości, szczególnie w przypadku lokat negocjowanych. Oprocentowanie z funduszu jest jednakowe, niezależnie od tego, czy firma ulokuje 100 tysięcy czy kilka milionów złotych.

•    Dynamiczne zarządzanie zainwestowanymi środkami . Bardzo często otoczenie biznesowe firmy wymaga nagłego podjęcia zgromadzonych nadwyżek finansowych. Wypłacenie środków z funduszu nie powoduje utraty wypracowanych zysków, co ma miejsce w przypadku przedterminowej likwidacji depozytu bankowego.

•    Stały dostęp do pieniędzy. Przedsiębiorstwo ma możliwość elastycznego obracania zainwestowanymi środkami. Co więcej, wypłacanie kapitału nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Znacząco ułatwia to możliwe bieżące zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa.

•    Dywersyfikacja ryzyka inwestycyjnego. Portfel funduszu złożony jest z różnych aktywów, co znacząco podnosi bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału.

•    Rozdzielność majątku firmy od majątku TFI. Środki finansowe ulokowane w funduszu są w pełni bezpieczne, ponieważ nie wchodzą w skład masy upadłościowej TFI. Oznacza to, że w przypadku upadłości towarzystwa, posiadacze jednostek uczestnictwa mogą liczyć na całkowity zwrot zainwestowanego kapitału, co nie jest oczywiste w przypadku ogłoszenia bankructwa przez bank.


Jak wykorzystać fundusz w bieżącej działalności firmy?

Nieodzowną aktywnością przedsiębiorstw jest kooperacja z kontrahentami, bardzo często w roli wykonawcy produktu lub usługi. Przystępując do przetargu, oferent często musi wpłacić wadium, czyli określoną sumę pieniędzy, która jest składana w poczet zabezpieczenia dotrzymania warunków danej umowy. Konieczność zabezpieczenia transakcji handlowych powoduje, że banki (w większości przypadków to właśnie w nich deponowane jest wadium) przyjmują takie depozyty na niższych oprocentowaniach w stosunku do lokat negocjowanych.. Powoduje to, że część (czasami całość) posiadanych przez przedsiębiorstwo nadwyżek finansowych jest w rzeczywistości „zamrażana”.

 

Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia transakcji w inny, bardziej opłacalny dla przedsiębiorstwa sposób - poprzez zastaw na jednostkach uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. W rozwiązaniu tym środki zgromadzone w funduszu zastępują wadium, a jednocześnie cały czas są inwestowane przez zarządzającego, przynosząc firmie dodatkowy przychód finansowy - pomniejszony jedynie o podatek od zysków kapitałowych. Aby firma oferująca swoje towary lub usługi mogła skorzystać z zabezpieczenia transakcji poprzez fundusz inwestycyjny, konieczne jest tylko dodanie przez zamawiającego odpowiedniej klauzuli w dokumencie przetargowym (SIWZ) i umowie która uwzględnia taką formę zabezpieczenia.

Jednostki funduszu inwestycyjnego można również wykorzystać jako przedmiot zabezpieczenia w przypadku, gdy firma stara się o przyznanie kredytu na finansowanie bieżącej działalności, nowe inwestycje, etc. W wielu przypadkach jest bowiem tak, że kwota zabezpieczenia, której żąda bank, przekracza wartość majątku (np. nieruchomości), jakim dysponuje przedsiębiorstwo. Decyzja o akceptacji takiej formy zabezpieczenia kredytu z reguły podejmowana jest indywidualnie przez bank w oparciu o obowiązująca w nim politykę kredytową.  

Jaki fundusz wybrać?

Dla przedsiębiorców najistotniejsze jest bezpieczeństwo inwestowanych środków. Kryterium to spełniają fundusze pieniężne, które charakteryzują się stopami zwrotu porównywalnymi do oprocentowania depozytów bankowych, a jednocześnie minimalnym ryzykiem inwestycyjnym.

Firmy, które dokonują rozliczeń w złotym powinny poszukać funduszu pieniężnego inwestującego w instrumenty dłużne złotówkowe, takie jak papiery komercyjne, obligacje, listy zastawne i certyfikaty depozytowe. Ceny tych instrumentów, a więc i stopa zwrotu z subfunduszu, nie zależą bezpośrednio od sytuacji na giełdzie ani od kursów walut. Warto się także upewnić, że wybrany produkt jest na bieżąco optymalizowany pod kątem rentowności, płynności i ryzyka kredytowego. Przy odpowiedniej realizacji strategii inwestycyjnej i trafnym doborze papierów do portfela (co zależy od konkretnego TFI), fundusz taki może być w bardzo niewielkim stopniu narażony na wahania stóp procentowych, przynosząc stabilne i atrakcyjne wyniki inwestycyjne. Ponadto, niektóre fundusze pieniężne (np. UniWIBID) są skonstruowane tak, aby wartość wpłaconych pieniędzy rosła z dnia na dzień, co jest kluczową kwestią z punktu widzenia zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa.

Wśród produktów oferowanych przez TFI znajdują się fundusze pieniężne denominowane w różnych walutach - oprócz PLN także w USD czy EUR. Są one szczególnie polecane firmom, które posiadają nadwyżki finansowe w walutach obcych, eksportują swoje produkty, dokonują rozliczeń ze swoim zagranicznym akcjonariuszem, a w określonych przypadkach także dla tych, które otrzymują dotacje, np. z Unii Europejskiej, na rozwój działalności.

Podsumowując, przed ulokowaniem nadwyżek finansowych przedsiębiorstwa w konkretnym funduszu warto sprawdzić parametry, takie jak: polityka inwestycyjna, stopa zwrotu, powtarzalność wyników w różnych horyzontach czasowych, opłaty oraz stabilność zespołu zarządzających - jeśli funduszem od lat niezmiennie zarządza ta sama osoba, znacząco zwiększa to prawdopodobieństwo, że historycznie dobre wyniki będą osiągane także w przyszłości.

Paweł Suwała

Dyrektor Regionalny ds. Klientów Instytucjonalnych Union Investment TFI

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA