REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć transakcję handlową lub kredyt?

Paweł Suwała
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne dla firm – przede wszystkim inwestujące w instrumenty rynku pieniężnego – to najlepsza alternatywa wobec lokat bankowych. Dlaczego warto lokować nadwyżki finansowe w fundusz inwestycyjny? Jak wybrać konkretne rozwiązanie i wykorzystać je w bieżącej działalności przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Zawieranie nowych umów handlowych, a często również pozyskiwanie kapitału na finansowanie bieżącej działalności lub inwestycje to codzienne wyzwania, przed którymi stają przedsiębiorstwa - niezależnie od wielkości i przyjętej formy prawnej. Jednak, jak pokazuje praktyka, często dla małych i średnich firm realizacja tych zadań jest zauważalnie trudniejsza niż dla największych podmiotów działających na rynku. Wielkość firmy w racjonalny sposób - z przyczyn kosztowych i logistycznych - ogranicza liczbę banków, które  obsługują dany podmiot, co przekłada się m.in. na ograniczony dostęp do zaawansowanych narzędzi inwestycyjnych. Trudniejsza pozycja małych i średnich spółek  w stosunku do największych podmiotów wynika również z ograniczonych możliwości zabezpieczania transakcji handlowych oraz zaciąganego w banku kredytu w kontekście przyznawanych linii kredytowych pod dany produkt zabezpieczający transakcję handlową i posiadanych zabezpieczeń. Jest to także zależne od branży w której dana firma działa i jej specyfiki rynkowej.

REKLAMA


Tymczasem istnieją narzędzia finansowe, które oprócz podstawowego celu, jakim jest inwestowanie nadwyżek finansowych danego podmiotu można traktować jako zabezpieczenie do zawieranych transakcji handlowych. Rozwiązaniem takim są specjalistyczne fundusze inwestycyjne oferowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) i zastosowanie blokady lub zastawu na jednostkach uczestnictwa danego funduszu na poczet zabezpieczenia transakcji handlowej lub kredytu.


Dlaczego fundusz?

Fundusze zarządzane przez TFI należą do najefektywniejszych narzędzi do zarządzania nadwyżkami finansowymi przedsiębiorstwa. Co więcej, wybór właściwego rozwiązania pozwala czerpać zyski nawet wtedy, gdy na giełdach trwa bessa.

W porównaniu do lokat bankowych dla firm, o krótszym lub dłuższym terminie zapadalności, fundusze posiadają kilka zalet niedostępnych dla narzędzi oferowanych przez bank:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

•    Oprocentowanie niezależne od wysokości wpłaconej kwoty. Małe i średnie spółki z reguły obracają kwotami znacznie mniejszymi niż duże spółki. Jest to o tyle ważne, że banki często uzależniają oprocentowanie depozytu między innymi od jego wielkości, szczególnie w przypadku lokat negocjowanych. Oprocentowanie z funduszu jest jednakowe, niezależnie od tego, czy firma ulokuje 100 tysięcy czy kilka milionów złotych.

•    Dynamiczne zarządzanie zainwestowanymi środkami . Bardzo często otoczenie biznesowe firmy wymaga nagłego podjęcia zgromadzonych nadwyżek finansowych. Wypłacenie środków z funduszu nie powoduje utraty wypracowanych zysków, co ma miejsce w przypadku przedterminowej likwidacji depozytu bankowego.

•    Stały dostęp do pieniędzy. Przedsiębiorstwo ma możliwość elastycznego obracania zainwestowanymi środkami. Co więcej, wypłacanie kapitału nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Znacząco ułatwia to możliwe bieżące zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa.

•    Dywersyfikacja ryzyka inwestycyjnego. Portfel funduszu złożony jest z różnych aktywów, co znacząco podnosi bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału.

•    Rozdzielność majątku firmy od majątku TFI. Środki finansowe ulokowane w funduszu są w pełni bezpieczne, ponieważ nie wchodzą w skład masy upadłościowej TFI. Oznacza to, że w przypadku upadłości towarzystwa, posiadacze jednostek uczestnictwa mogą liczyć na całkowity zwrot zainwestowanego kapitału, co nie jest oczywiste w przypadku ogłoszenia bankructwa przez bank.


Jak wykorzystać fundusz w bieżącej działalności firmy?

Nieodzowną aktywnością przedsiębiorstw jest kooperacja z kontrahentami, bardzo często w roli wykonawcy produktu lub usługi. Przystępując do przetargu, oferent często musi wpłacić wadium, czyli określoną sumę pieniędzy, która jest składana w poczet zabezpieczenia dotrzymania warunków danej umowy. Konieczność zabezpieczenia transakcji handlowych powoduje, że banki (w większości przypadków to właśnie w nich deponowane jest wadium) przyjmują takie depozyty na niższych oprocentowaniach w stosunku do lokat negocjowanych.. Powoduje to, że część (czasami całość) posiadanych przez przedsiębiorstwo nadwyżek finansowych jest w rzeczywistości „zamrażana”.

 

Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia transakcji w inny, bardziej opłacalny dla przedsiębiorstwa sposób - poprzez zastaw na jednostkach uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. W rozwiązaniu tym środki zgromadzone w funduszu zastępują wadium, a jednocześnie cały czas są inwestowane przez zarządzającego, przynosząc firmie dodatkowy przychód finansowy - pomniejszony jedynie o podatek od zysków kapitałowych. Aby firma oferująca swoje towary lub usługi mogła skorzystać z zabezpieczenia transakcji poprzez fundusz inwestycyjny, konieczne jest tylko dodanie przez zamawiającego odpowiedniej klauzuli w dokumencie przetargowym (SIWZ) i umowie która uwzględnia taką formę zabezpieczenia.

Jednostki funduszu inwestycyjnego można również wykorzystać jako przedmiot zabezpieczenia w przypadku, gdy firma stara się o przyznanie kredytu na finansowanie bieżącej działalności, nowe inwestycje, etc. W wielu przypadkach jest bowiem tak, że kwota zabezpieczenia, której żąda bank, przekracza wartość majątku (np. nieruchomości), jakim dysponuje przedsiębiorstwo. Decyzja o akceptacji takiej formy zabezpieczenia kredytu z reguły podejmowana jest indywidualnie przez bank w oparciu o obowiązująca w nim politykę kredytową.  

Jaki fundusz wybrać?

Dla przedsiębiorców najistotniejsze jest bezpieczeństwo inwestowanych środków. Kryterium to spełniają fundusze pieniężne, które charakteryzują się stopami zwrotu porównywalnymi do oprocentowania depozytów bankowych, a jednocześnie minimalnym ryzykiem inwestycyjnym.

Firmy, które dokonują rozliczeń w złotym powinny poszukać funduszu pieniężnego inwestującego w instrumenty dłużne złotówkowe, takie jak papiery komercyjne, obligacje, listy zastawne i certyfikaty depozytowe. Ceny tych instrumentów, a więc i stopa zwrotu z subfunduszu, nie zależą bezpośrednio od sytuacji na giełdzie ani od kursów walut. Warto się także upewnić, że wybrany produkt jest na bieżąco optymalizowany pod kątem rentowności, płynności i ryzyka kredytowego. Przy odpowiedniej realizacji strategii inwestycyjnej i trafnym doborze papierów do portfela (co zależy od konkretnego TFI), fundusz taki może być w bardzo niewielkim stopniu narażony na wahania stóp procentowych, przynosząc stabilne i atrakcyjne wyniki inwestycyjne. Ponadto, niektóre fundusze pieniężne (np. UniWIBID) są skonstruowane tak, aby wartość wpłaconych pieniędzy rosła z dnia na dzień, co jest kluczową kwestią z punktu widzenia zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa.

Wśród produktów oferowanych przez TFI znajdują się fundusze pieniężne denominowane w różnych walutach - oprócz PLN także w USD czy EUR. Są one szczególnie polecane firmom, które posiadają nadwyżki finansowe w walutach obcych, eksportują swoje produkty, dokonują rozliczeń ze swoim zagranicznym akcjonariuszem, a w określonych przypadkach także dla tych, które otrzymują dotacje, np. z Unii Europejskiej, na rozwój działalności.

Podsumowując, przed ulokowaniem nadwyżek finansowych przedsiębiorstwa w konkretnym funduszu warto sprawdzić parametry, takie jak: polityka inwestycyjna, stopa zwrotu, powtarzalność wyników w różnych horyzontach czasowych, opłaty oraz stabilność zespołu zarządzających - jeśli funduszem od lat niezmiennie zarządza ta sama osoba, znacząco zwiększa to prawdopodobieństwo, że historycznie dobre wyniki będą osiągane także w przyszłości.

Paweł Suwała

Dyrektor Regionalny ds. Klientów Instytucjonalnych Union Investment TFI

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

REKLAMA

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

REKLAMA

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA