Kategorie

Podwyżka musi być. Presja płacowa wyzwaniem pracodawców

Katarzyna Gurszyńska
inforCMS
Po okresie długotrwałego ograniczenia podwyżek wynagrodzeń z początkiem 2011 roku niemal trzech na czterech Polaków oczekuje zwiększenia wynagrodzenia. Jednocześnie, w opinii samych pracowników, nadal duża grupa pracodawców nie odbudowała strat wynikających z kryzysu.

Jak oceniają eksperci Instytutu Badawczego Randstad, brak reakcji firm na presję płacową połączony z wysoką oceną szans rynkowych pracowników może wpłynąć na zwiększenie liczby aktywnie poszukujących pracy w drugim kwartale roku.

Reklama

Jak wynika z przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku przez Instytut Badawczy Randstad drugiej edycji międzynarodowego sondażu Monitor Rynku Pracy, polscy pracodawcy w 2011 roku będą musieli zmierzyć się z wyzwaniem złagodzenia presji płacowej pracowników. Rezultaty badania wskazują, że prawie czterech na pięciu pracowników określiło obecną sytuację ekonomiczną swojej firmy jako dobrą. Mniej, bo 63 proc. respondentów, oceniło, że kondycja firmy poprawiła się w porównaniu z 2009 rokiem. Jednocześnie połowa biorących udział w badaniu przyznaje, że w ubiegłym roku otrzymała podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego, a 44 proc. miało skorygowane wynagrodzenie przynajmniej o poziom wskaźnika inflacji (wg GUS w grudniu 2010 r. wskaźnik ten wynosił 3,1 proc. rok do roku). W tym roku podwyższenia pensji oraz ogólnych warunków zatrudnienia spodziewa się niemal trzech na czterech pracowników. Opisane oczekiwania podwyższenia wynagrodzenia w grupie polskich respondentów są specyficznie wysokie na tle deklaracji badanych w innych krajach UE - jedynie w Szwecji poziom tego oczekiwania był równie wysoki.

- Od momentu szczytu kryzysu na przełomie 2008 i 2009 roku wielu przedsiębiorców było zmuszonych do zamrożenia lub nawet ograniczania wysokości wynagrodzeń. Pracownicy w obawie przed utratą pracy również hamowali swoje roszczenia finansowe, choć często był to dla nich czas wzmożonego zaangażowania zawodowego. Obecnie jednak, jak pokazują wyniki naszego badania, pracownicy oczekują wyjścia z tego kryzysowego trybu pracy. Niebagatelny wpływ na wzmacnianie takiej sytuacji mają pojawiające się komunikaty w mediach o zbliżającym się powrocie rynku pracownika - zauważa Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad.

Przeciętna satysfakcja

Wyniki „Monitora Rynku Pracy” pokazują również raczej przeciętny na tle badanych krajów poziom satysfakcji pracowników z wykonywanej pracy. Z łącznym wynikiem 69 proc. wskazań dla bardzo zadowolonych oraz zadowolonych Polska zajmuje miejsce nieco poniżej najbardziej entuzjastycznie nastawionych krajów skandynawskich, wyprzedzając jednak Węgry, Włochy czy Słowację, lecz także Wielką Brytanię. Wśród Polaków nieznacznie bardziej zadowoleni z aktualnego pracodawcy są mężczyźni (67 proc. wobec 63 proc. wśród kobiet), bardziej zadowoleni są również respondenci z sektora publicznego (74 proc.) niż zatrudnieni w firmach prywatnych (61 proc.).

Wysoki optymizm

Reklama

Wśród polskich respondentów charakterystyczny jest optymizm w ocenie możliwości i szans znalezienia się na rynku pracy. Grupa oceniających ryzyko utraty pracy jako duże lub umiarkowane zasadniczo nie uległa zmianie w porównaniu do poprzedniego okresu (odpowiednio jest to 9 proc. oraz 19 proc. w trzecim kwartale 2010 roku).

Podobnie stabilne jest przekonanie o możliwości znalezienia nowej pracy. W przypadku gdyby powstała taka konieczność 70 proc. respondentów ocenia, że znajdzie nowe, podobne zatrudnienie w ciągu kolejnego półrocza. Znalezienie jakiejkolwiek pracy w tym samym okresie zakłada aż 81 proc. Wyniki te są charakterystycznie wysokie na tle innych krajów - dla wszystkich 26 badanych narodów wielkości te wynoszą 62 proc. oraz 68 proc. (dla Wielkiej Brytanii jest to 55 proc. i 61 proc., Francji 52 proc. i 57 proc., Niemiec 55 proc. i 67 proc., Węgier 41 proc. i 56 proc.).

Otwartość na zmianę pracodawcy

Optymizm pracowników w ocenie łatwości zmiany zatrudnienia nie łączy się jednoznacznie ze wzrostem liczby osób aktywnie poszukujących pracy. Grupa osób, które faktycznie podejmują działania w tym kierunku, nie powiększyła się od okresu poprzedniego badania i utrzymuje się na stałym poziomie 13 proc. Jednakże w przypadku znalezienia czy otrzymania oferty pracy na zmianę pracodawcy gotowych jest niemal trzech na czterech pracowników.

Odpowiedzi ankietowanych odsłaniają wysoką dynamikę rotacji. Niemal co piąty respondent (17,3 proc.) zmienił pracę w okresie ostatniego półrocza. Jako główną przyczynę zmiany pracy respondenci deklarowali chęć poprawy warunków zatrudnienia (58 proc.) oraz osobiste pragnienie zmiany (38 proc.). Dopiero na trzeciej pozycji jako powód wskazywano niezadowolenie z pracodawcy (29 proc.).

Otwartość na zmianę pracy jest widoczna również w stworzonym przez Randstad na potrzeby badania „Indeksie mobilności” odzwierciedlającym przewidywania pracowników co do prawdopodobieństwa zatrudnienia u innego pracodawcy w kolejnych sześciu miesiącach (zarówno w przypadku podjęcia podobnej, jak i zupełnie innej pracy). W bieżącym okresie indeks dla Polski wyniósł 108 punktów, co oznacza wzrost tego wskaźnika o 3 punkty. Podobny trend wzrostowy został zaobserwowany również w większości badanych krajów - średnia wielkość dla wszystkich badanych krajów to 105 punktów - jednak nadal wskaźnik ten jest na wyższym poziomie niż w większości badanych krajów (dla Francji wyniósł 107, Wielkiej Brytanii 104, Belgii 98, Węgier 90, Czech 95, Hiszpanii 98).

- Mając na uwadze wyniki naszego sondażu, z którego wynika, że spośród 17,3 proc. respondentów deklarujących dokonanie zmiany pracy, 2-krotnie wzrosła liczba tych, którzy w wyniku zmiany uzyskali lepsze warunki zatrudnienia, widać, że rynek pracy staje się gotowy na akceptację oczekiwanych przez pracowników nowych, lepszych warunków. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla pracodawców jest kompleksowa ocena kompetencji swojego personelu, tak by przy podejmowaniu decyzji o zmianach wynagrodzeń uwzględnić rosnące oczekiwania pracowników i potencjalne ryzyko utraty kompetentnych ludzi. Naturalna rotacja pracowników poszukujących lepszego jutra jest faktem. W okresie dekoniunktury zdążyliśmy się od tego procesu odzwyczaić - podsumowuje Agnieszka Bulik.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym badaniem realizowanym w 26 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk.

Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w pierwszym kwartale 2010 r. Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu bierze udział 12 345 osób). Bieżące badanie zostało zrealizowane w okresie 3-17 listopada 2010 r.

Integralną częścią badania Monitor Rynku Pracy jest stworzony „Indeks mobilności” odzwierciedlający przewidywania pracowników co do prawdopodobieństwa zatrudnienia u innego pracodawcy w kolejnych sześciu miesiącach. Punktem startowym dla obliczeń indeksu jest agregacja odpowiedzi wszystkich respondentów badania w jego pierwszej edycji międzynarodowej (03/2010), stanowiąca wyjściowy poziom 100 punktów.

dr Jacek Męcina

ekspert UW i PKPP Lewiatan

Skąd taki optymizm?

Powodów do optymizmu dostarczyły nam dane z końca roku nt. wyników gospodarki, zwłaszcza dobre wyniki z sektora przemysłowego. Rok 2011 powinien być nie tylko lepszy dla przemysłu, ale i całej gospodarki, choć perturbacje na rynkach międzynarodowych mogą negatywnie wpływać także na sytuację Polski. Jeśli nic zaskakującego nie wydarzy się w tym roku, odnotujemy wzrost zatrudnienia i wreszcie spadek bezrobocia. Sytuacja będzie jednak zróżnicowana, w branżach i sektorach rozwojowych możemy się spodziewać inwestycji. Trwają lub ruszą kolejne inwestycje budowlane, finansowane częściowo z funduszy unijnych; wiele z nich związanych jest bezpośrednio z Euro 2012. Powstanie również kilka dużych obiektów handlowych. Niezmienny rozwój obserwujemy w branży informatycznej i internecie. Stąd najbardziej poszukiwani są inżynierowie budowlani, kierownicy budów i pozostali budowlańcy. W dobrej sytuacji są również eksperci od reklamy i sprzedaży w internecie, programiści, a także coraz bardziej popularni moderatorzy dyskusji internetowych. Na brak ofert pracy nie powinni narzekać także księgowi i przedstawiciele sektora finansowego. Rośnie również zapotrzebowanie na pracowników w transporcie i łączności, poszukiwane są osoby do sprzedaży i obsługi klienta. W tych zawodach presja płacowa może ujawnić się w 2011 roku, jednak w całej gospodarce płace powinny wzrosnąć nominalnie nie więcej niż 3,5-4 proc.

Maura Merson

ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, redaktor portalu bezrobocie.org

Nierealistyczne oczekiwania polskich pracowników

Nasza analiza „Monitora Rynku Pracy” pokazuje, że sygnalizowana przez pracowników presja na podwyżki wynagrodzeń w pewnym zakresie mija się z możliwościami przedsiębiorców. Jeżeli około 60 proc. respondentów badania oceniło, że ich firma poprawiła swoją kondycję w stosunku do roku 2009, to oznacza, że w opinii aż około 40 proc. respondentów ich firmy nadal nie odzyskały równowagi po okresie kryzysu. Połowa badanych już miała podwyższone wynagrodzenie w 2010 roku, a trzech na czterech spodziewa się podwyżki również w tym roku. Oznacza to, że oczekiwania części badanych nie mają związku z deklarowaną przez nich samych kondycją ekonomiczną ich pracodawców. Opinie pracowników wyrażone w badaniu wynikają raczej z bardzo subiektywnej oceny chwilowej (sezonowej) sytuacji na rynku pracy oraz zapewne z dużej liczby sprzecznych informacji, które pojawiają się w mediach ad hoc.

 

Katarzyna Gurszyńska

Autorka jest menedżerem ds. komunikacji w Randstad Sp. z o.o.

 

Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.

  Ponad 231 mln zł zalegają firmy za polisy ubezpieczeniowe

  Konsumenci i przedsiębiorcy są winni firmom ubezpieczeniowym 387 mln zł za polisy ubezpieczeniowe. Dłużnicy, do których dzwoni firma windykacyjna, najczęściej tłumaczą, że mają inne ważniejsze wydatki, lub skoro polisa trwa cały rok, mają dużo czasu na wpłatę.

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Inflacja - maj 2021 r.

  Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła? GUS zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. Inflacja w maju okazała się niższa od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.