| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Stanowi ona również dla pracodawcy swoistą gwarancję przyszłego zatrudnienia.


W praktyce zdarza się, że wybrany przez firmę kandydat do pracy znajduje się jeszcze w okresie wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy. Zależy mu jednak na tym, żeby pracodawca nie zatrudnił od razu innej dyspozycyjnej osoby. Innym razem pracownik może mieć podpisaną umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Pracodawca natomiast chce sobie zagwarantować, że po ustaniu tego zakazu dany pracownik będzie pracował właśnie u niego.

Aby zabezpieczyć interesy, można zastosować dwa rozwiązania:

• zawrzeć umowę przedwstępną,

• zawrzeć umowę o pracę z opóźnionym dniem rozpoczęcia pracy (art. 26 k.p.).

Umowa przedwstępna, nazywana również listem intencyjnym, jest umową prawa cywilnego. Na jej podstawie jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (art. 389 i 390 k.c.). Umowa przedwstępna powinna więc określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Przykład

Paulinę Polkowską u dotychczasowego pracodawcy obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Firma Malina Fructis Sp. z o.o. zamierza zatrudnić u siebie pracownicę jako technologa żywności po upływie obowiązującego ją okresu wypowiedzenia.

W zawartej z kandydatką umowie przedwstępnej strony z góry wskazały:

• rodzaj umowy o pracę, jaką nawiążą,

• rodzaj pracy,

• miejsce wykonywania pracy,

• wymiar czasu pracy,

• wynagrodzenie za pracę oraz

• termin rozpoczęcia pracy.

Umowa przedwstępna jest również swoistą gwarancją przyszłego zatrudnienia. Zasadą jest, że przy prawidłowo zawartej umowie przedwstępnej strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.

Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem 1 roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Dlatego również w orzecznictwie Sądu Najwyższego dużą wagę przykłada się do oznaczenia terminu zawarcia umowy przyrzeczonej (np. umowy o pracę).

WAŻNE!

Termin wystąpienia zdarzenia, który wyznacza zawarcie przyrzeczonej umowy o pracę, musi być konkretny i znany stronom przynajmniej w przybliżeniu (wyrok SN z 14 grudnia 2004 r., II PK 108/04).

Przykład

W sierpniu br. strony zawarły umowę przedwstępną, w myśl której umowa o pracę miała być zawarta od 1 stycznia 2010 r. Niestety, pracownik nie stawił się do pracy. Niedoszły pracodawca ma czas do 1 stycznia 2011 r. na dochodzenie od niego odszkodowania za szkodę, jaką poniósł w związku z naruszeniem postanowień umowy przedwstępnej. Dochodzenie odszkodowania następuje na drodze postępowania przed sądem pracy.

Zaletą umowy przedwstępnej jest możliwość zawarcia w niej zapisu o karze umownej. Wynika to z ogólnej zasady prawa cywilnego. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Jak zwrzeć przedwstępną umowę o pracę

Wysokość kary umownej nie jest określona żadnymi przepisami. Nie wprowadza się też wyraźnych ograniczeń co do jej wysokości, zatem strony same decydują zarówno o kwocie kary, jak i określeniu kary (konkretną kwotą lub procentowo w stosunku do wartości umowy).

WAŻNE!

Strona zobowiązana do zapłaty kary umownej może żądać jej zmniejszenia, gdyby kara była rażąco wygórowana. Pojęcie „kary rażąco wygórowanej” nie jest dokładnie określone ani w przepisach prawa cywilnego, ani w prawie pracy.

Jeśli sąd cywilny uzna karę za zbyt wysoką, będzie mógł ją obniżyć. Potwierdza to również orzecznictwo Sądu Najwyższego. Kara umowna jako rażąco wygórowana powinna ulec zmniejszeniu w stopniu dostosowanym do tej dysproporcji. W przeciwnym razie kara umowna, tracąc charakter surogatu odszkodowania (art. 483 § 1 k.c.), prowadziłaby do nieuzasadnionego wzbogacania wierzyciela (wyrok SN z 17 marca 1988 r., IV CR 58/88).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »