REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyki absolwenckie

Paweł Łukaszuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęcie absolwenta na praktyki może być dla pracodawcy kłopotliwe ze względu np. na konieczność zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń społecznych.

W obecnym systemie prawnym brak jest bezpiecznej dla pracodawcy możliwości przyjęcia absolwenta na praktyki. Przyjmując, że praktyka jest możliwa na zasadzie zawarcia umowy o pracę, np. na okres próbny lub umowy czasowej, na pracodawcy ciąży wiele obowiązków i formalności. Musi on m.in. opłacić badania lekarskie oraz dokonać rejestracji w ZUS. Z tego też powodu ustawodawca postanowił uregulować status praktyk w drodze oddzielnej ustawy o praktykach absolwenckich (Dz.U. Nr 127, poz. 1052). Nowe przepisy wchodzą w życie 28 sierpnia 2009 r.

REKLAMA

Przyjęcie na praktyki ma się odbywać na podstawie umowy zawieranej między pracodawcą a osobą przyjmowaną na praktyki.

Umowa zawierana z przyszłym praktykantem powinna w szczególności określać:

• rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne,

• okres odbywania praktyki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki,

• wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

REKLAMA

Umowa może zostać rozwiązana w każdym czasie, jeśli praktyka odbywana jest nieodpłatnie. W przypadku gdy praktyka odbywana jest odpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia. Natomiast zawarcie kolejnej umowy między praktykantem a tym samym podmiotem przyjmującym na praktykę możliwe jest tylko na łączny okres 3 miesięcy.

Umowa taka nie ma charakteru umowy o pracę, została bowiem skonstruowana jako szczególny typ umowy zawieranej między absolwentem a podmiotem przyjmującym na praktykę przez wyraźne określenie, że do praktyki absolwenckiej nie będą miały zastosowania przepisy prawa pracy.

Istnieją jednak pewne wyjątki. Podmiot przyjmujący na praktykę jest zobowiązany zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym odpowiednie środki ochrony indywidualnej, oraz zapewnić przestrzeganie zasad czasu pracy oraz zapobiegać dyskryminacji.

Autorzy projektu ustawy, widząc pewne niebezpieczeństwo nadużywania tak skonstruowanej regulacji, uznali za konieczne wprowadzenie pewnych ograniczeń, mających zapobiec wystąpieniu zjawisk niepożądanych.

Posłowie zdecydowali, że aby nie dochodziło do nadużyć, konieczne jest:

• ograniczenie kręgu osób, które mogą być przyjmowane na praktykę tylko do absolwentów co najmniej szkół gimnazjalnych, którzy w momencie rozpoczęcia praktyki nie ukończyli 30. roku życia,

• wprowadzenie ograniczenia czasowego odbywania praktyki u jednego pracodawcy przyjmującego na praktykę do maksymalnie 3 miesięcy,

• ograniczenie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego, które może być wypłacane praktykantowi do maksymalnie dwukrotności minimalnego wynagrodzenia,

• wprowadzenie zakazu przyjmowania na praktyki do prac szczególnie niebezpiecznych.

Pracodawca przyjmujący na praktykę musi pamiętać, że na wniosek praktykanta jest zobowiązany wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

Paweł Łukaszuk 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA