REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skrócić okres wypowiedzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Długi okres wypowiedzenia często jest niekorzystny dla obu stron stosunku pracy. Pracodawca przy zachowaniu odpowiednich warunków może skrócić ten okres.

Przy rozwiązaniu umowy o pracę w normalnym trybie pracownikowi przysługuje okres wypowiedzenia. Oczywiście długość takiego okresu jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy o pracę oraz od czasu jej trwania. Istnieją jednak sytuacje, w których długość okresu wypowiedzenia może zostać zmieniona.

REKLAMA

Kiedy mamy do czynienia ze skróconym okresem wypowiedzenia

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość wydłużenia bądź skrócenia przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Skrócenie okresu wypowiedzenia dopuszczalne jest jednak tylko w sytuacjach wyjątkowych, przewidzianych obowiązującymi przepisami.

Pracodawca może skrócić 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z powodu:

• ogłoszenia upadłości,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• ogłoszenia likwidacji,

• innych przyczyn niedotyczących pracowników, np. likwidacja stanowiska pracy (art. 361 k.p.).

Oczywiście sytuacje te dotyczą głównie zwolnień w trybie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W praktyce możemy mieć do czynienia ze skróceniem przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia na mocy porozumienia stron. W celu skuteczności takiej decyzji konieczna jest zgoda zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

W jaki sposób można skrócić okres wypowiedzenia

REKLAMA

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę przysługującego pracownikowi wiąże się bezpośrednio z zamiarem rozwiązania z nim umowy o pracę. Oświadczenie woli pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia może zostać złożone tylko łącznie z wypowiedzeniem umowy o pracę, a nie w okresie późniejszym (wyrok SN z 19 grudnia 1990 r., I PR 391/90). W wypowiedzeniu powinny znaleźć się informacje o powodach rozwiązania stosunku pracy (podanie podstawy prawnej) oraz o zastosowaniu trybu z art. 361 k.p., dotyczącego skrócenia okresu wypowiedzenia. Należy również podać informację, w jakim wymiarze okres wypowiedzenia zostanie pracownikowi skrócony.

Pracownikowi, któremu skrócono okres wypowiedzenia umowy o pracę, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za skróconą część tego wypowiedzenia. Ponadto należy pamiętać, że okres, za który przysługuje omawiane odszkodowanie, wlicza się pracownikowi do jego ogólnego okresu zatrudnienia.

Przykład

Czy okres skróconego wypowiedzenia jest okresem pracy, w którym pracownik może nabyć np. uprawnienie do dodatkowych świadczeń pracowniczych, np. nagrody jubileuszowej?

Okresu, o jaki skrócono okres wypowiedzenia umowy o pracę (art. 361k.p.), nie można traktować jako okresu zatrudnienia u pracodawcy, który wypowiedział tę umowę, gdyż okres ten przypada już po rozwiązaniu stosunku pracy. Należy go natomiast traktować jako szczególny okres zaliczany do ogólnego stażu pracy pracownika. W świetle art. 361k.p. brak jest podstaw do uznania, że pracownik ma prawo do świadczeń, do których nabyłby prawo, gdyby stosunek pracy nadal trwał, jak np. nagrody jubileuszowej, do której prawo nabyłby w okresie, za który dostanie odszkodowanie.

Decyzja pracodawcy a porozumienie stron

Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić bez zgody pracownika, w wyniku jednostronnego oświadczenia woli pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia (art. 361 k.p.). Możliwość taka dotyczy jedynie szczególnych przypadków i jednego rodzaju umowy.

Pracodawca może zatem skrócić pracownikowi okres wypowiedzenia jedynie wtedy, gdy:

• powodem rozwiązania stosunku pracy jest ogłoszenie upadłości lub ogłoszenie likwidacji pracodawcy albo zaistnieją inne przyczyny niedotyczące pracowników,

• pracownik zatrudniony jest na czas nieokreślony,

• okres przysługującego pracownikowi wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Jedynie spełnienie tych warunków gwarantuje pracodawcy prawidłowe i zgodne z prawem skrócenie okresu wypowiedzenia pracownika.

Przykład

REKLAMA

Zatrudniamy 12 pracowników, każdego na czas nieokreślony. Pracownicy mają jednak różne staże pracy, a tym samym przysługują im różne okresy wypowiedzenia. Czy w przypadku likwidacji firmy i konieczności zwolnienia pracowników możemy skrócić okresy wypowiedzenia wszystkim pracownikom?

Nie, gdyż takie działanie może być u części pracowników niezgodne z prawem. Dopuszczalne jest skrócenie jedynie 3-miesięcznych okresów wypowiedzenia. Pracodawca nie może skrócić krótszych okresów wypowiedzenia. Wynika to z faktu, że art. 361k.p. nie dotyczy pozostałych okresów wypowiedzenia występujących przy umowach zawartych na czas nieokreślony, których długość wynosi odpowiednio 2 tygodnie i 1 miesiąc.

Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron nie podlega żadnym ograniczeniom, poza wymogiem podjęcia i wyrażenia zamiaru rozwiązania umowy w sposób niewadliwy. Oświadczenie stron nie wymaga też formy pisemnej, chociaż jest ona wskazana do celów dowodowych.

Ponieważ porozumienie rozwiązujące umowę zależy wyłącznie od woli stron, pracownik nie ma żadnego roszczenia do pracodawcy o wyrażenie zgody w tym zakresie. Na warunki zawartego porozumienia obie strony, czyli pracodawca i pracownik, muszą wyrazić zgodę.

Na mocy porozumienia stron może być rozwiązana każda umowa o pracę (na czas nieokreślony, określony, wykonania określonej pracy, na zastępstwo oraz na okres próbny).

Nie ma również przeszkód prawnych, aby w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę strony stosunku pracy w drodze porozumienia dokonały dalszego skrócenia tego okresu w trybie art. 36 § 6 k.p. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Co istotne, zawarcie przez strony porozumienia w przedmiocie skrócenia okresu wypowiedzenia nie wywiera wpływu na sposób rozwiązania umowy. Innymi słowy, strony w porozumieniu decydują jedynie o wcześniejszym zakończeniu stosunku pracy, natomiast tryb rozwiązania umowy nie ulega zmianie i będzie to nadal rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. W tym przypadku pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie za czas jego trwania, chyba że warunki porozumienia przewidują takie świadczenie.

Magdalena Kasprzak 

Podstawa prawna:

• art. 361, 36 § 6 Kodeksu pracy,

• ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90' poz. 844 ze zm.),

• wyrok SN z 19 grudnia 1990 r., I PR 391/90 (OSNC 1992/11/206).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA