reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak i gdzie kupić podpis elektroniczny

Jak i gdzie kupić podpis elektroniczny

Jak i gdzie zakupić oraz jak dokonać aktywacji podpisu elektronicznego? Jakie są koszty zestawów do podpisu elektronicznego i związanego z nim kwalifikowanego znacznika czasu? Jakie są minimalne wymagania techniczne, aby się nim posługiwać? Jaki jest zakres zastosowania i jakie są zalety podpisu elektronicznego?

Pojęcie podpisu elektronicznego zdefiniowane zostało w ustawie z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 z późn.zm). Zgodnie z art. 3 pkt 1 przedmiotowej ustawy podpis elektroniczny stanowią dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Aby taki podpis uznawany był jako równoznaczny ze względu na skutki prawne (określone w art. 78 § 2 kodeksu cywilnego) podpisowi odręcznemu, wymagane jest, aby spełniał kryteria umożliwiające uznanie go za podpis elektroniczny bezpieczny. W celu spełnienia kryteriów bezpieczeństwa konieczne jest posiadanie zestawu, który zawiera: certyfikat kwalifikowany, kartę kryptograficzną, czytnik kart kryptograficznych oraz odpowiednie oprogramowanie. Certyfikaty kwalifikowane wydawane są wyłącznie dla osób fizycznych, obecnie przez trzy podmioty świadczące usługi certyfikacyjne: Krajowa Izba Rozliczeniowa Spółka Akcyjna (KIR S.A.); Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Spółka Akcyjna oraz Unizeto Technologies Spółka Akcyjna (w zestawieniu znajdują się dane kontaktowe do tych podmiotów).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W związku z ustawą o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, w okresie najbliższego roku wszystkie podmioty zobowiązane do przekazywania dokumentów oraz ich korekt za pomocą programu Płatnik lub innego programu interfejsowego spełniającego warunki opublikowane na stronach internetowych ZUS (podmioty zatrudniające więcej niż 5 osób), będą zobligowane do opatrzenia tych dokumentów bezpiecznym podpisem elektronicznym. Dotychczas używane do podpisywania deklaracji certyfikaty niekwalifikowane wystawiane przez Certum - Powszechne Centrum Certyfikacji za pośrednictwem punktów rejestracji ZUS od 21 lipca 2008 r. nie będą już wystawiane, a już wystawione systematycznie będą traciły swoją ważność (ważność certyfikatu niekwalifikowanego wystawianego do programu Płatnik wynosi rok).

Przeważnie zestaw podpisu elektronicznego można nabyć na dwa sposoby. Jest to zakup za pośrednictwem sklepu internetowego (w tym przypadku po dokonaniu płatności następuje wysyłka na adres wskazany w zamówieniu) lub też zakup w jednym z tzw. punktów rejestracji. Następnie, jeżeli już posiadamy dany zestaw, należy wypełnić formularz elektroniczny znajdujący się na stronie internetowej firmy, w której dokonujemy certyfikacji. Na formularzu należy zamieścić wszystkie niezbędne dane do wystawienia certyfikatu wraz z numerem karty znajdującej się w zestawie. Informacje zawarte na formularzu przekazywane są do centrali firmy nas certyfikującej, skąd na wskazany w nim adres poczty elektronicznej przesyłane są dokumenty (2 x umowa subskrybenta; załącznik nr 1 - wniosek oraz oświadczenie), jakie należy wydrukować i podpisać w obecności osoby weryfikującej tożsamość. Weryfikacji tożsamości można dokonać na kilka sposobów:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama