REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Placówki handlowe zamknięte w święta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Guza
Łukasz Guza
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wejście w życie nowelizacji kodeksu pracy, wprowadzającej zakaz pracy w placówkach handlowych w święta, spowoduje, że nie będzie wiadomo, które obiekty handlowe będą otwarte w 12 dni świątecznych w roku. W prawie nie ma bowiem przepisu, który definiuje, czym jest placówka handlowa.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

 


Jeśli prezydent podpisze nowelizację kodeksu pracy, wejdzie w życie zakaz pracy w handlu w 12 dni świątecznych w roku. Nowe przepisy nie precyzują jednak, jakich obiektów handlowych zakaz ten będzie dotyczył.

 


Zgodnie z nowelizacją, praca w święta w placówkach handlowych będzie niedozwolona, a w niedziele - tylko jeśli służy zaspokajaniu codziennych potrzeb ludności lub ze względu na ich społeczną użyteczność. I tu pojawia się problem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- W polskim prawie nie ma definicji placówki handlowej - mówi Jadwiga Gunerka z departamentu prawnego Państwowej Inspekcji Handlowej.


Nie wiadomo więc, w których obiektach handlowych dozwolona będzie praca w święta, a w których nie.


- Wszystko wskazuje, że to sądy będą musiały wypracować taką definicję - mówi posłanka Ewa Wolak, członek sejmowej Komisji Pracy.


Do tego czasu niejasne przepisy otworzą pracodawcom drogę do omijania dopiero co uchwalonego zakazu. Będą musieli tylko udowodnić np., że ich placówka ma charakter usługowy, a nie handlowy. Brak definicji placówki handlowej w praktyce może powodować także inne kłopoty ze stosowaniem nowych przepisów. Nie wiadomo np., czy w święta będą mogły pracować apteki i stacje benzynowe.


Zamknięte stacje

REKLAMA


Zdaniem Haliny Olendzkiej, wiceministra pracy i polityki społecznej, kodeks pracy rzeczywiście nie zawiera definicji placówek handlowych, dlatego przy określaniu, które obiekty są takimi placówkami, trzeba korzystać z przepisów posiłkowych, dotyczących klasyfikacji działalności. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, handlem jest jednak m.in. sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych i medycznych oraz paliw płynnych.


- Jeśli w ustalaniu definicji placówki handlowej weźmiemy pod uwagę tylko PKD, to pracownicy aptek i stacji benzynowych nie powinni pracować w święta - mówi Agnieszka Jesiotr, radca prawny i partner w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA


Zamknięcia aptek i stacji benzynowych nie obawia się Stanisław Szwed, poseł sprawozdawca nowelizacji kodeksu pracy. W trakcie sejmowej debaty nad projektem noweli zapewniał on, że obiekty te nie są placówkami handlowymi, gdyż ustawa Prawo farmaceutyczne określa apteki mianem placówek ochrony zdrowia publicznego, a Państwowa Inspekcja Pracy traktuje stacje benzynowe jako placówki usługowe, a nie handlowe.


Warto jednak wspomnieć, że poza swoją podstawową działalnością (tj. sprzedażą odpowiednio leków i paliw), apteki i stacje benzynowe mogą prowadzić także sprzedaż innych towarów (np. kosmetyków czy artykułów spożywczych). Zatem nawet, jeśli przy interpretacji przepisów pominie się PKD, to i tak nie będzie jasne, czy apteki lub stacje benzynowe mają charakter placówek handlowych czy nie. Wszystko wskazuje na to, że zdecydują o tym sądy. A tym bardzo trudno będzie orzec, że placówką handlową nie jest obiekt, w którym na podstawie umowy kupna-sprzedaży dochodzi do wymiany handlowej między właścicielem a klientem. I to bez względu na to, czy chodzi o sprzedaż leków, kosmetyków, paliw czy spryskiwaczy do szyb.


Trudna wykładnia


Zdaniem prawników apteki i stacje benzynowe mogłyby swobodnie funkcjonować w święta, jeśli przyjmie się, że art. 15110 kodeksu pracy ma charakter szczególny wobec nowego art. 1519a, który wprowadzi zakaz pracy w handlu w święta.

- Za takim rozumieniem przepisów przemawia ich systematyka - uważa Agnieszka Jesiotr.


Nowy art. 1519a zakazuje bowiem pracy w handlu w święta oraz określa sytuacje, kiedy praca w obiektach handlowych jest dozwolona w niedziele. Natomiast art. 15110 wskazuje wyjątki, których zakaz pracy w niedziele i święta nie obejmuje.


Przedstawiona wykładnia przepisów umożliwiłaby działalność aptek i stacji benzynowych w święta, gdyż zgodnie z pkt 9 drugiego z wymienionych przepisów, praca w takie dni jest możliwa przy wykonywaniu zadań koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.


Fikcyjny zakaz


Jeśli jednak sądy przyjmą taką interpretację zmian w kodeksie pracy, całkowity zakaz pracy w handlu może okazać się fikcją. Zgodnie bowiem z art. 15110 praca w niedziele i święta, w drodze wyjątku, jest dozwolona np. w zakładach pracy, w których stosowany jest system pracy zmianowej lub weekendowej.


- W przeciwnym razie powstałoby bowiem pytanie, dlaczego praca zmianowa ogólnie jest usprawiedliwieniem pracy w święta, a w handlu już nie - mówi Bartłomiej Raczkowski, adwokat i partner w Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski.


Przedstawiona wykładnia ułatwiłaby zwłaszcza omijanie zakazu pracy w święta przez hiper- i supermarkety, które w zdecydowanej większości już dziś stosują system pracy zmianowej.


SŁOWNIK GP

Placówka handlowa - każde miejsce, w którym dokonuje się wymiany dóbr i usług na pieniądze, realizowanej przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku

Społeczna użyteczność pracy w handlu - to część obowiązków pracowników zatrudnionych w handlu, których niewykonywanie może przynieść szkody dla społeczeństwa lub jego części

Codzienne potrzeby ludności związane z handlem - wszystkie potrzeby materialne człowieka, które musi zaspokoić każdego dnia lub w nagłych przypadkach (np. zakup artykułów spożywczych, lekarstw).


Zakaz pracy w święta może być fikcją

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

 
 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA