REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Małgorzata Kryda
przedsiębiorca w sądzie, elektroniczne postępowanie upominawcze, sprzeciw od nakazu zapłaty
przedsiębiorca w sądzie, elektroniczne postępowanie upominawcze, sprzeciw od nakazu zapłaty

REKLAMA

REKLAMA

Dochodzenie roszczeń przed e-sądem jest łatwe i szybkie, dlatego firmy windykacyjne i przedsiębiorcy często korzystają z tego trybu. Brak reakcji na wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty, może skutkować doprowadzeniem pozwanego do zapłaty opłaconej już lub przedawnionej należności. Jak się przed tym uchronić?

Sprawa toczy się w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) tylko wtedy, gdy powód złoży pozew drogą elektroniczną. Do pozwu nie dołącza się dowodów, a opłatę sądową opłaca się przez Internet.

REKLAMA

W EPU sąd wydaje nakaz zapłaty, który opatrzony jest specjalnym kodem. Dzięki temu, po zalogowaniu się na swoje konto na stronie e-sad.gov.pl i wpisaniu kodu dostarczonego nam nakazu, możemy przeglądać akta sprawy. Do systemu teleinformatycznego wprowadzane są także skany papierowych dokumentów.

Jak założyć konto w e-sądzie?

Należy pamiętać, że w EPU pozwanemu przysługują takie same uprawnienia, jak w postępowaniu zwyczajnym, jak na przykład możliwość bycia reprezentowanym przez pełnomocnika. Podstawowym środkiem prawnym służącym do obrony interesów pozwanego jest sprzeciw wnoszony od nakazu zapłaty.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie sprzeciwu

Jeżeli nie chcemy zapłacić żądanej kwoty, powinniśmy złożyć do e-sądu sprzeciw od nakazu zapłaty. Termin na dokonanie takiej czynności upływa w ciągu czternastu dni od doręczenia nakazu (art. 502 § 1 kpc.).

Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów.

Wystarczy więc wskazać nakaz zapłaty, od którego zgłaszamy sprzeciw i wyraźnie oświadczyć wolę podważenia nakazu.

Formułujemy na przykład takie zdanie: „wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie w dniu 22.06.2014 r., sygn. akt…”

Zgodnie z art. 50535   kpc. pozwany powinien w sprzeciwie przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Pozwany nie zgadza się z wysokością kwoty oznaczonej w nakazie. Wolę zweryfikowania przez sąd wartości przedmiotu sporu należy zgłosić już w sprzeciwie, podobnie jak zarzut przedawnienia roszczenia.

Sprzeciw możemy doręczyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decydująca będzie data stempla pocztowego) albo w biurze podawczym sądu (liczy się data na stemplu biura). Warto jednak zwrócić uwagę, że elektroniczne wniesienie sprzeciwu będzie skutkowało zaprzestaniem doręczania pozwanemu pism z sądu w postaci papierowej i przeniesieniem całej korespondencji do Internetu (art. 50531  kpc.).

Wniesienie sprzeciwu jest bezpłatne.

Skutki wniesienia sprzeciwu

REKLAMA

Zgłoszenie sprzeciwu sprawia, że nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-sąd przekazuje postępowanie do zwykłego sądu, gdzie sprawa toczy się od początku (art. 50536 § 1 kpc.). Właściwym będzie sąd, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.

Warto dodać, że w wielu przypadkach po skutecznym wniesieniu sprzeciwu przez pozwanego sąd umarza sprawę z powodu nieusunięcia przez powoda braków formalnych pozwu, na przykład uiszczenia opłaty uzupełniającej (art. 50537 kpc.).

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. I

Brak reakcji pozwanego

Jeżeli zignorujemy nakaz zapłaty i nie wniesiemy od niego sprzeciwu, ani nie zapłacimy żądanej kwoty, nakaz zapłaty uprawomocni się po dwóch tygodniach od daty jego doręczenia, a sąd nada mu z urzędu klauzulę wykonalności. W konsekwencji, powód będzie mógł udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.

Fakt, że nakaz zapłaty dotyczy kwoty, którą już uiściliśmy, albo roszczenia, które uległo przedawnieniu, nie będzie miał już znaczenia.

W sytuacji, gdy zgłoszenie sprzeciwu w terminie nie było możliwe z przyczyn od nas niezależnych, warto skorzystać z możliwości złożenia do e-sądu wniosku o przywrócenie terminu. Wniosek ten składa się w ciągu tygodnia od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Należy dołączyć do niego dokumenty na potwierdzenie powodów uzasadniających niedotrzymanie terminu, np. zwolnienie lekarskie. Jednocześnie z wnioskiem musimy złożyć sprzeciw.

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. II

Nieprawidłowe doręczenie nakazu zapłaty

Zdarza się też, że przedsiębiorca nie mógł bronić się przed nakazem zapłaty, ponieważ nie wiedział, że w ogóle go wydano. Gdy o nakazie zapłaty przedsiębiorca dowiedział się dopiero po podjęciu przez komornika czynności, może on złożyć do e-sądu zażalenie na postanowienie o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności (art. 795. § 1 kpc.). Na wniesienie zażalenia przysługuje termin tygodniowy, którego bieg rozpoczyna się od daty doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji przez komornika. Ponadto, wraz z zażaleniem należy podać prawidłowy adres do doręczeń i dołączyć sprzeciw od nakazu.

Wniesienie takiego zażalenia jest wolne od kosztów sądowych (art. 95 ust. 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA