REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wytyczne Prezesa UPRP w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych zostały uaktualnione

Wytyczne Prezesa UPRP w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych zostały uaktualnione
Wytyczne Prezesa UPRP w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych zostały uaktualnione
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe Wytyczne podają m.in. przykłady różnych form zastrzeżeń dla wynalazków realizowanych za pomocą komputera.

Uaktualnione Wytyczne Prezesa UPRP w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych

Informujemy, że w WUP z dnia 9 stycznia 2023 r. nr 02/2023 opublikowane zostały uaktualnione Wytyczne Prezesa UPRP w zakresie wynalazków i wzorów użytkowych.

REKLAMA

Co się zmieniło?

REKLAMA

Zaktualizowano dotychczasowe Wytyczne dotyczące interpretacji art. 28 ust. 1 w związku z ust. 2 pwp, w tym m.in. wskazówki interpretacyjne dotyczące metod matematycznych, programów komputerowych czy przedstawiania informacji. Nowe Wytyczne podają także przykłady różnych form zastrzeżeń dla wynalazków realizowanych za pomocą komputera.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ekspertów, rzeczników patentowych i innych podmiotów, rozbudowano aktualne Wytyczne odnoszące się do poziomu wynalazczego (art. 26 pwp). Zdefiniowano kluczowe dla oceny tego kryterium pojęcia, takie jak m.in. znawca w dziedzinie, powszechna wiedza ogólna czy najbliższy stan techniki. Szczegółowo opisano metodologię oceny poziomu wynalazczego z zastosowaniem podejścia problem-rozwiązanie, wskazano również jak należy oceniać wynalazki, które są określone w zastrzeżeniach poprzez połączenie cech technicznych z cechami nietechnicznymi.

Ponadto poszerzono wskazówki interpretacyjne dla art. 29 ust. 1 pkt pwp, dotyczącego zakazu patentowania rozwiązań odnoszących się do sposobów leczenia i diagnozowania, szczegółowo definiując takie pojęcia jak: sposoby chirurgiczne, sposoby terapeutyczne czy sposoby diagnostyczne. Doprecyzowano również zagadnienia dotyczące interpretacji art. 93 pwp w zakresie odnoszącym się do ciała ludzkiego i elementów z niego wyizolowanych.

Nowe Wytyczne Prezesa UPRP jeszcze bardziej harmonizują praktykę polskiego Urzędu Patentowego z praktyką EPO i innych państw członkowskich Konwencji monachijskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Urząd Patentowy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA