reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Praca i ubezpieczenia

Dopłaty do wypoczynku pracowników

Aktualizacja: 02.08.2007

Nie należy mylić dopłaty do wypoczynku, jaką pracodawca może wypłacić pracownikowi, ze świadczeniem urlopowym, które co do zasady wypłacają pracodawcy nietworzący funduszu. »

Niepełnosprawny może wystąpić o dofinansowanie składek

Aktualizacja: 02.08.2007

Zakładający firmę niepełnosprawny musi dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem 05 61 XX. Zgłoszenie to jest traktowane jak złożenie wniosku o dofinansowanie składek z PFRON. »

Maksymalny czas trwania umowy

Aktualizacja: 31.07.2007

Mam zamiar zatrudnić kilka osób na dłuższy okres. Rozważam zaproponowanie im 10-letnich umów na czas określony, aby uzyskać krótszy okres wypowiedzenia. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Słyszałem, że inspekcja pracy potrafi kwestionować takie postanowienia. »

Skutki zatrudnienia współmałżonka w firmie

Aktualizacja: 02.08.2007

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zatrudni na podstawie umowy o pracę swojego małżonka, jest zobowiązana opłacać za niego składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne jak za osobę współpracującą, jeżeli małżonek pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i współuczestniczy w prowadzeniu tej działalności. »

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Aktualizacja: 26.07.2007

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy. »

Grzywna dla pracodawcy

Aktualizacja: 26.07.2007

W mojej firmie zatrudniam osoby pracujące przy produkcji jako samozatrudnieni. Wszyscy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ponadto, wykonując zlecenie, są podporządkowani brygadziście, tak jak pozostali pracownicy i obowiązuje ich ściśle określony czas pracy oraz miejsce. Inspektor podczas kontroli uznał to za wykroczenie. Czy rzeczywiście jest to naruszenie i jakiej wysokości grzywny mogę się spodziewać w świetle nowych przepisów? »

Tworzenie nowych miejsc pracy i pomoc publiczna

Aktualizacja: 25.07.2007

Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy jest udzielana m.in., jeżeli nowe miejsce pracy stanowi odpowiedni wzrost liczby pracowników u danego przedsiębiorcy. Pomoc taka jest pomocą publiczną i jej intensywność jest ograniczona w zależności od regionu kraju. »

Składki w trakcie zawieszenia działalności a przychody z wynajmu lokalu

Aktualizacja: 27.07.2007

Z końcem lipca br. chcę zawiesić działalność gospodarczą, którą prowadzę jednoosobowo. Jednak nadal będę wynajmować lokal użytkowy, którego jestem właścicielem. Wynajem nie jest przedmiotem mojej podstawowej działalności gospodarczej. Czy będę musiał opłacać składki do ZUS z tytułu otrzymywania przychodów z wynajmu lokalu? »

Zatrudnienie wspólnika - członka zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 24.07.2007

Kodeks spółek handlowych stanowiący podstawę funkcjonowania spółek z o.o. nie rozstrzyga jednoznacznie, w jakiej formie mogą być zatrudniane osoby mające pełnić funkcje członków zarządu. »

Zmiana warunków zatrudnienia

Aktualizacja: 27.07.2007

Przejęliśmy pracowników w wyniku fuzji zakładów pracy. Część pracowników niestety jest nieprzydatna w związku ze zmianą profilu produkcji, a część stanowisk pracy po prostu dubluje się. Czy w związku z przejęciem pracowników możliwa jest w ogóle zmiana warunków zatrudnienia oraz rozwiązywanie stosunków pracy? »

Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Aktualizacja: 24.07.2007

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Należyta realizacja tego obowiązku wymaga organizowania pracy w odpowiedni sposób, jak również zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bhp. »

Czas wolny za godziny nadliczbowe

Aktualizacja: 27.07.2007

Zatrudnieni u mnie pracownicy często pracują w godzinach nadliczbowych. Udzielam im za nie czasu wolnego. W jakim okresie powinienem udzielić im czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli w zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy? »

Płacowe formy motywowania pracowników

Aktualizacja: 24.07.2007

Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi z tytułu wykonywania pracy może mieć wiele składników. Mają one charakter obowiązkowy lub też przysługują fakultatywnie. »

Jak długo należy przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe

Aktualizacja: 27.07.2007

Od 2000 r. prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Z jej tytułu opłacam składki ZUS. Przez jaki okres muszę przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe i dowody wpłaty składek ZUS? »

Jakiemu ubezpieczeniu podlega rolnik, który jest również wspólnikiem spółki jawnej

Aktualizacja: 27.07.2007

Jestem rolnikiem i prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jestem ubezpieczony w KRUS. Od 1 czerwca 2007 r. jestem również wspólnikiem spółki jawnej. Czy muszę opłacać składkę zdrowotną do ZUS z tytułu prowadzenia drugiej działalności? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama